شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - 18 Sep 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ / ۲۰:۵۷
کد مطلب: 42783
۱
فرشته­‌های سر به زیر؛

کودک آزاری از منظر روان شناسی

دکتر محمدرضا مرادی
کودک آزاری از منظر روان شناسی
میگنا: انسان در طول دوران کودکی یکی از آسیب پذیرترین دوره های عمر خود را می گذراند. همه روزه کودکان بسیاری در جهان بر اثر بیماریهای قابل پیشگیری جان خود را از دست می دهند و تعداد بیشماری نیز با مخاطراتی روبرو می­شوند که مانع از حفظ سلامت و رشد آنان می­گردد.  فقر، بی سوادی، سوءتغذیه، جنگ، انواع سوءاستفاده ­ها، تبعیض نژادی و نداشتن امنیت از جمله مواردی هستند که همواره کودکان را در سراسر جهان مورد تهدید جدی قرار داده ­اند.

از مواردی که باید توجه خاصی به آن داشت، کودک آزاری است. کودک آزاری یعنی هر گونه رفتار یا کوتاهی در انجام عملی که سلامت جسمی، روانی و رشد کودک را به مخاطره اندازد. کودکان به علت ویژگیهایی که از نظر سنی دارند بسیار آسیب پذیر هستند و نیاز به حمایت و مراقبت ما دارند. اما گاهی بزرگسالان به دلایل مختلف به جای حمایت و مواظبت از کودکان آنان را مورد آزار قرار می­دهند.

کودک آزاری شامل رفتارهایی است که توسط افراد دیگر خصوصاً بزرگسالان نسبت به کودکان انجام می­گیرد و به نوعی به سلامت جسمی و روانی کودکان آسیب می­رساند. رفتارهایی که بصورت تصادفی انجام می­شوند کودک آزاری به حساب نمی­آیند مانند اینکه کودکی به علت تصادف با اتومبیل دچار نقص جسمی شود.

بر اساس این تعریف سه نوع مختلف کودک آزاری به شرح زیر مطرح می­گردد:
۱)کودک آزاری جنسی: هر گونه عمل جنسی بین یک بزرگسال و یک کودک با نیت لذت جنسی.
۲)کودک آزاری جسمی: هرگونه آسیب جسمی غیر تصادفی حتی اگر عامل این آسیب مراقبت کننده از کودک بوده و قصد آسیب رسانی به کودک را نداشته باشد.
۳)غفلت: فراهم نکردن نیاز های اولیه کودک از قبیل نیازهای جسمانی، تحصیلی و عاطفی.

حال سوال این است که چرا کودکان مورد آزار قرار می­گیرند؟ در پاسخ به این سوال می­توان موارد زیر را مطرح کرد:

۱) ناآگاهی والدین: گاهی والدین یا افراد دیگر که به کودکان آزار می­رسانند، نمی­دانند که رفتار آنها کودک آزاری است، مانند کسانی که کودکان را تنبیه بدنی می­کنند، مورد تحقیر و توهین قرار می­دهند، به نیازهای اساسی آنها توجهی ندارند و این رفتارها را عادی و معمولی می­دانند.
۲) مشکلات اقتصادی: فقر سبب می­شود که کودکان از دسترسی به نیازهای اساسی خود مانند آموزش، بهداشت، تغذیه و … محروم شوند و یا والدین به علت فشارهای مالی با رفتارهایی مانند پرخاشگری، خشونت، بی توجهی و … کودکان را مورد آزار قرار دهند.

۳) اعتیاد: اعتیاد به علت خصوصیاتی که در افراد ایجاد می­کند مانند پرخاشگری، بی مسئولیتی، کاهش عواطف و … سبب می­شود که کودکان مورد آزار به ویژه از نوع سوء استفاده قرار گیرند.

۴) بیماری های روانی: در صورتیکه والدین به بیماریهای روانی مبتلا باشند، با رفتارهایی مانند تندخویی، خشونت، ناسازگاری، بی توجهی و … که ناشی از بیماری روانی آنهاست، سبب آزار کودکان می­شوند.

۵) مشکلات خانوادگی: مشاجرات شدید و طولانی والدین، جمعیت زیاد خانواده، شیوه های تربیتی نامناسب، در برخی موارد وجود ناپدری و نامادری و … سبب می­شود که کودکان مورد آزار قرار گیرند تا حدی که مشکلات خانوادگی یکی از دلایل کودک آزاری به شمار می رود.
۶) مشکلات کودکان: کودکانی که مشکلات نسبتاً پایدار و شدید دارند بیشتر از سایر کودکان مورد آزار قرار می­گیرند مانند کودکانی که دچار بیماریهای جسمی مزمن و طولانی مدت یا مشکلات رفتاری از قبیل پرخاشگری، بیقراری بیش فعالی، اضطراب، شب ادراری و … هستند به علت مشکلاتی که برای بزرگسالان ایجاد می کنند و نیز به سبب ناآگاهی والدین از این مشکلات اغلب مورد آزار جسمی و روانی قرار می­گیرند.
۷) مشکلات مدرسه: مشکلاتی که در مدرسه برای دانش آموزان ایجاد می­شود مانند انتظار بیش از حد، ندیدن تفاوتها، ایجاد اضطراب، ترس و رقابتهای شدید، تبعیض، تنبیه بدنی، تحقیر و توهین و … سبب آزارهای جسمی و روانی کودکان می­شوند. کودکانی که مورد آزار قرار می­گیرند در همه جنبه های رشد مانند رشد جسمی، ذهنی، روانی و اجتماعی با مشکلات و نارسایی های فراوانی روبرو خواهند شد.
بررسی های انجام شده نشان می­دهد بسیاری از کودکانی که در دوران کودکی قربانی آزار و بدرفتاری بوده­ اند، در بزرگسالی خود به آزار کودکان پرداخته­ اند و این بزرگترین زیان کودک آزاری است که سبب تداوم آن می­شود.
-
– دکتر محمدرضا مرادی
-روانشناس کودک و مشاور مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی مهرآفرین
مرجع : ندای اصفهان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

خودکارآمدی؛ چرا باید خودمان را باور داشته باشیم؟
چرا هیچ‌وقت به اندازۀ کافی وقت نداریم؟
رفتار‌های ویرانگر والــدیــن!
نشانه‌هایی که می‌گویند شما با افراد سمی و سخت‌گیر در ارتباط هستید!
تفاوت بیماری و اختلال چیست؟!
نشانه های اعتیاد نوجوانان را چطور بشناسیم
استرس خطر حمله قلبی را 90 درصد افزایش می‌دهد
روانشناسی تغییر محل زندگی
تزریق دز اول واکسن کرونا سلامت روانی را افزایش می دهد
چرا چنین جملاتی را نباید به داغ‌دیدگان گفت؟/ 8 جمله ممنوعه به افراد سوگوار
اختلال دوقطبی و روابط
اختلال عاطفی چیست؟
با ترس هات روبرو شو! آدم ها رو ببخش! یک راه حل جدید بساز! هدف هات رو مشخص کن! آدم هایی که ازت متنفر هستند رو فراموش کن! ذهنت رو آزاد کن!