يکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ - 29 Jan 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶ / ۱۰:۳۹
کد مطلب: 43074
۲

تاثیر سختی ها بر داشتن زندگیِ خوشحال!

تاثیر سختی ها بر داشتن زندگیِ خوشحال!
میگنا: در واقع روانشناسان می‌گویند به همان اندازه که لحظات خوشبختی در زندگی‌مان مهم هستند، لحظات بد هم اهمیت دارند.

در طول دو دهه گذشته جنبش روان‌شناختی مثبت، تحقیقات روانشناختی‌ای را با علم شادی، پتانسیل انسانی و شکوفایی به ارمغان آورده است. این تحقیقات نشان می‌دهند که روانشناسان نباید فقط به بررسی بیماری‌های روانی بپردازند، بلکه باید مواردی را نیز مورد بررسی قرار دهند که ارزش زندگی را برای افراد بالا می‌برد. این نوع روانشناسی را روانشناسی مثبت می‌گویند.

مارتین سلیگمن - بنیانگذار روانشناسی مثبت، خوشحالی را احساسات مثبت نوسانی مانند لذت بردن، هیجان و رضایت تعریف می‌کند که با احساسات عمیق معنایی و هدف همراه می‌شود. این موضوع به معنای تفکر مثبت در هر شرایط زمانی و مکانی فرد و همچنین داشتن چشم‌انداز خوش‌بینانه برای آینده است.

مساله مهم اینجاست که کارشناسان شادی معتقدند: شادی پایدار و غیرقابل تغییر نیست، بلکه حسی منعطف و قابل تغییر است که می‌توانیم با کار کردن روی آن، خودمان در وجود خودمان ایجاد کنیم. تلاش برای یک زندگی شاد یک چیز است، اما تلاش برای خوشیِ همیشگی کاملا غیرواقعی است.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد، انعطاف‌پذیری روانی کلید خوشبختی و حس رضایت بیشتر در زندگی است. به عنوان مثال، پذیرفتن ذهنی تجربیات عاطفی و توانایی تحمل دوران ناراحتی به ما امکان می‌دهد به سمت زندگی غنی‌تر و معنادارتری حرکت کنیم.

نتایج این مطالعات نشان داده‌اند: روشی که ما در مقابل شرایط سخت زندگی اتخاذ می‌کنیم، تاثیر بسزایی بر خوشبختی ما دارد و تجربیاتی مانند استرس، غم و اضطراب در کوتاه مدت، به این معنا نیست که در دراز مدت نمی‌توانیم خوشحال باشیم. migna.ir

در واقع مشکلات زندگی، ما را آدم‌های منعطفی بار می‌آورد و همین امر موجب می‌شود: هم حس مثبت‌تری به زندگی داشته باشیم و هم اینکه از سختی‌ها نترسیم و آنها را راحت‌تر قبول کنیم و این یعنی آسیب کمتر.
مرجع : جی پلاس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آیا مادری‌کردن می‌تواند نوعی طغیان باشد؟
اضطراب وجودی و روانشناسی وجود نگر
عملکرد نورون‌های آینه‌ای در زندگی  
درمان وابستگی شدید کودک به مادر
چگونگی مراقبت از دانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی
چرا باید عزت نفس داشته باشیم؟
۵ اشتباه والدین در برخورد با نوجوانان
روانشناسی تئوری‌ توطئه: قلدری، قدرت و کنترل
بی‌خوابی می‌تواند به آرامی شما را بکشد!
فانتوسمی یا توهم بویایی چیست و چه علائمی دارد؟
اختلالی که زمینه ساز افکار خودکشی می‌شود!
خودشیفتگی نقابی پوچ
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی