چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ - 15 Jul 2020
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ / ۰۰:۲۲
کد مطلب: 43317
۱
محققان کشورمان تاکید کردند؛

پیشگیری از ایدز به کمک «آموزش مبتنی بر بحث گروهی»

پیشگیری از ایدز به کمک «آموزش مبتنی بر بحث گروهی»
میگنا: بر اساس آمار منتشرشده از سوی کارگروه کشوری ایدز، در ایران قریب به 28 هزار نفر آلوده به ویروس این بیماری شناسایی شده­اند که نزدیک به 17 درصد آنان زن هستند. به گفته متخصصین، زنان و دختران علاوه بر دلایل زیست‌شناختی، به علت عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز نسبت به بیماری فوق آسیب‌پذیرترند. با توجه به همین موضوع، زنان دو تا چهار برابر مردان، مستعد ابتلا به ایدز هستند و تقریباً بیش از 37 درصد موارد جدید ابتلا در دنیا، در این گروه قرار می‌گیرند.

با توجه به این‌که راه­هایی که برای انتقال این بیماری وجود دارد، آن را جزء بیماری‌های رفتاری طبقه‌بندی می‌کند، استفاده از  «توان خودمراقبتی» در آموزش، می‌تواند باعث شود افرادی که در معرض آسیب قرار دارند، ‌برحسب توانمندی‌هایشان، از یک شیوه زندگی سالم پیروی کرده و سلامت جسمی و روانی خود را حفظ کنند.

به همین منظور، ربیعی و همکارانش از محققان دانشگاه علوم پزشکی البرز اقدام به بررسی تأثیر آموزش مبتنی بر بحث گروهی در خودمراقبتی زنان آسیب‌پذیر برای پیشگیری از ابتلا به ایدز کرده‌اند.

در این پژوهش نیمه‌تجربی، ابزار گردآوری داده‌ها شامل پرسش‌نامه و مشتمل بر دو بخش اطلاعات جامعه‌شناسی و سوالات مربوط به آگاهی، نگرش، عملکرد و رفتارهای پرخطر بوده است.

نتایج این پژوهش حاکی از آن است که نگرش دو ماه قبل و دو ماه بعد از مداخله آموزشی افراد تحت مطالعه، به‌طور قابل‌توجهی با یکدیگر تفاوت دارد.

بر اساس این نتایج، آگاهی، نگرش و عملکرد زنان پژوهش شده در مورد استفاده از کاندوم، به‌طور خاصی بهبود یافت.
به گفته محققان این مطالعه و طبق نتایج کلی آن، انجام مداخلات آموزشی با شیوه‌های مناسب، در افزایش دانش، ایجاد تغییرات مثبت نگرشی و بهبود عملکرد شرکت‌کنندگان مؤثر است. لذا اجرای آموزش‌های مستمر و هدفمند در محیطی حمایتگر و به‌دور از پیش‌داوری و قضاوت در زنان آسیب‌پذیر، به‌عنوان نیازی مهم در جامعه ارزیابی می‌شود.

قابل‌ذکر است نتایج این تحقیق، در قالب مقاله‌ای علمی پژوهشی در فصلنامه «آموزش بهداشت و ارتقای سلامت» وابسته به انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ایران انتشار یافته است.
 
مرجع : ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آثار روانشناختي گسترش بیماری کووید-19 بر وضیعت سلامت روان افراد جامعه
چند روش برای داشتن زندگی بی دغدغه
دلایل جدی نگرفتن «کرونا» در جامعه از دیدگاه روانشناسی
زمان جديد برگزاری آزمون‌های ارشد و دکتری اعلام شد/کنکور تغییر نکرد
ریشه‌ محبت کردن در انسان چیست؟
ویژگی‌های رواندرمانگر ممتاز
نگاهی به نظریه فرانکل در روانشناسی دین
چه کنیم قضاوت دیگران برایمان مهم نباشد؟
بازار مکاره مشاوره‌های مجازی
ترامپ مانند دوران کودکی به دنبال جلب توجه است
نور خیابان بر خواب و سلامت روان نوجوانان تاثیر دارد
شرحی بر نظریه های رشد اخلاقی
صعود به اورست 13 روز به طول مي انجامد، اما سقوط از آن فقط « 8 ثانيه ». ساختن روابط مدتها به طول مي انجامد اما از بين رفتن آن فقط در چند ثانيه!