شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ - 23 Sep 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ / ۱۳:۳۰
کد مطلب: 43390
۱
۱
وزیر آموزش و پرورش:

از هر 17 نفر دانش‌آموز یک نفر وارد مدارس سمپاد می‌شود

از هر 17 نفر دانش‌آموز یک نفر وارد مدارس سمپاد می‌شود
میگنا: سیدمحمد بطحایی با حضور در شبکه خبر در خصوص دستاوردهای آموزش و پرورش در سال‌های پس از انقلاب اسلامی اظهار کرد: آموزش و پرورش از دستگاه‌هایی است که اتفاقات رخ داده در آن در سال‌های پس از انقلاب به ویژه از حیث کمی قابل مقایسه با دوران قبل نیست. در سال 58 جمعیت دانش‌آموزان کشور 8 میلیون نفر بود که امروز به حدود 14 میلیون نفر رسیده است و در آن ایام 38 درصد دانش‌آموزان دختر بودند که هم اکنون به 48 درصد رسیده است.


* نرخ پوشش تحصیلی دوره ابتدایی ایران در میان کشورهای منطقه بالا است
بطحایی گفت: در اوایل انقلاب از هر 100 دانش‌آ‌موز که در سن تحصیل دوران دبستان قرار داشتند 30 نفر به آموزش دسترسی نداشتند یعنی نرخ پوشش تحصیلی 70 درصد بود که امروز این نرخ به 98 درصد رسیده است و در میان کشورهای منطقه از جمله کشورهایی هستیم که نرخ پوشش تحصیلی دوره ابتدایی بسیار بالا است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: نرخ باسوادی در سال‌های اخیر رشد خوبی داشته است به گونه‌ای که در سال‌های ابتدایی انقلاب نرخ باسوادی جمعیت زیر 50 سال 48 درصد بود که امروز به 96 درصد رسیده است.

وی درباره عدالت آموزشی خاطر نشان کرد: عدالت آموزشی به دو بخش کمی و کیفی تقسیم می‌شود که در بعد کیفی نمی‌توان قضاوت مطمئنی داشت، هر چند که تلاش‌های خوبی صورت گرفته است تا دانش‌آموزان مناطق کم برخوردار دسترسی بیشتری به کیفیت آموزش داشته باشند، اما باز هم چالش‌هایی وجود دارد.* آموزش و پرورش باید در مسیر افزایش کیفیت آموزش مناطق محروم حرکت کند
بطحایی عنوان کرد: عدالت آموزشی در بعد کیفی وضعیت مناسبی دارد اما امیدواریم از این به بعد بتوانیم قدم‌های جدی‌تری برداریم تا تعادل میان کمیت و کیفیت برقرار شود. در آموزش و پرورش باید تمام انرژی خود را به برابری سطح کیفیت آموزش میان مناطق محروم و مرزی با مناطق شهری متمرکز کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که هم اکنون افراد با رقبت به مشارکت در آموزش و پرورش اقدام می‌کنند، گفت: بیش از یک سوم مدارس کشور توسط خیران ساخته شده است و امسال 50 درصد مدارسی که افتتاح شده‌اند توسط خیران ساخته و تحویل آموزش و پرورش شده‌ است.

وی در خصوص اجرای سند تحول بنیادین گفت: این سند در سال 90 ابلاغ شد و جزو معدود اسناد بالا دستی است که به صورت عملیاتی مسیر تحول آموزش و پرورش را مشخص کرده است. در آخرین اقدام برای پایش سند تحول بنیادین مشخص شد 30 درصد آن محقق شده است که این عدد رقم مناسبی نیست، چرا که تمام امید ما برای رسیدن به آموزش و پرورش پیشرفته از طریق سند تحول بنیادین است.

بطحایی در خصوص حذف آزمون‌های مدارس سمپاد و نمونه دولتی گفت: یکی از اشکالات عمده نظام آموزشی تکیه بر حافظه محوری و تاکید بر سطح دانش بچه‌هاست و این مسئله در دوره ابتدایی اثرات مخرب بسیاری دارد، چرا که دانش‌آموزان در این دوره به تازگی تحصیل را آغاز کرده‌اند اما وقتی در معرض بمباران مطالب حافظه محور و تست‌های سنگین قرار می‌گیرند از مدرسه دل‌زده شده و شادی و نشاط از آنها گرفته می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش افزود: در روز‌های اخیر تصمیم گرفتیم آزمون‌ها و کتاب‌های کمک‌آموزشی که کودکی را از دانش‌آموزان گرفته است در دوره ابتدایی ممنوع شود تا آنها فرصت کودکی و نشاط در مدرسه را داشته باشند.* از هر 17 نفر دانش‌آموز یک نفر وارد مدارس سمپاد می‌شود
وی خاطر نشان کرد: در پایه هفتم یک میلیون دانش‌آموز داریم که 250 هزار نفر در آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی شرکت می‌کنند و این تعداد از کلاس دوم یا سوم دبستان تحت فشارهای فراوان روحی قرار می‌گیرند تا بتوانند در آزمونی که قرار است چند سال آینده در آن شرکت کنند، موفق شوند، اما از هر 17 نفر تنها یک نفر می‌تواند به این مدارس وارد شود و 16 نفر دیگر مهر کم‌استعدادی و بی‌لیاقتی بر آنها زده می‌شود.
بطحایی عنوان کرد: در دوره ابتدایی، دانش‌آموز باید از زندگی لذت ببرد، اما ما اهداف تربیتی را از دبستان‌ها گرفته‌ایم تا دانش‌آموزان درآزمون مدارس سمپاد و نمونه دولتی قبول شوند.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص برنامه‌های این وزارتخانه برای حمایت از دانش‌آموزان صاحب استعدادهای برتر گفت: در طرح شهاب که از سال آینده به پایه هفتم می‌رسد دیگر دانش‌آموزان صاحب استعدادهای برتر را از سایر دانش‌‌آموزان جدا نمی‌کنیم چرا که براساس اصول جدید تعلیم و تربیت در جهان امروز، بچه‌ها نباید از هم جدا شوند؛ بر این اساس در طرح شهاب دانش‌آموزان صاحب استعدادهای برتر در مدارس عادی تحصیل می‌کنند و پس از شناسایی استعداد آنها، چند روز در هفته برنامه‌های خاص برای‌شان اجرا می‌شود و استعدادها پرورش می‌یابد تا در متوسطه دوم استعداد آنها شکوفا شود.

وی در پاسخ به این پرسش که حذف مدارس سمپاد و نمونه دولتی در دوره متوسطه اول منجر به افزایش تعداد دانش‌آموزان مدارس غیردولتی نمی‌شود؟ اظهار کرد: اعترف می‌کنم که این نگرانی وجود دارد و بنده به عنوان وزیر آموزش و پرورش وظیفه دارم مراقب باشم تا این اتفاق رخ ندهد و یکی از اقدامات برای آن که مدارس غیردولتی از این اوضاع سوء استفاده نکنند افزایش کنترل است و سامانه‌ای طراحی کرده‌ایم که مدارس غیردولتی را مورد نظارت دقیق‌ قرار می‌دهد که اگر کوچکترین اجحافی در حق مردم داشته باشند با آنها برخورد می‌شود.
 
 
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فرهخنگی
Iran, Islamic Republic of
معاونت محترم آموزش ابتدایی وزارت آموزش وپرورش وقتی می بینند نظریه استرس زا بودن مدارس تیز هوشان ونمونه دولتی دچار شکست شده نظریه تربیتی را این معاونت محترم مطرح می کنند که حذف آزمون هدف تربیتی دارد ؟!آیا هزینه های سر سام آور مدارس غیر انتفاعی استرس زا نیست ؟!آیا جدا کردن دانش آموزان از طبقه ضعیف جامعه از طبقه مرفه جامعه جزء اهداف تربیتی است ؟!که از توسعه مدارس غیر انتفاعی حمایت تمام قد می کنید وهر روز بر تعداد مدارس غیر انتفاعی اضافه وتنها مدارس رقیب آنها یعنی تیز هوشان ونمونه دولتی را حذف می کنید آیا این با اصل سی ام قانون اساسی مغایرت ندارد؟ ناراضی کردن مردم بدون اقدام به نظر سنجی جز ءاهداف تربیتی است ؟!چرا به توسعه مدارس غیر دولتی حذف نمی کنید تا مردم چه مرفه چه متوسط وفقیر در یک نیمکت در س بخوانند چرا وچرا...اعتراف به اشتباه در این تصمیم بهتر از ناراضی کردن مردم است ومایه گذاشتن از دین که این خود گناه بزرگی است
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.