شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - 16 Jan 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ / ۱۲:۰۲
کد مطلب: 43624
۱

تنهایی یکی از علل کشیده شدن به سمت مواد

تنهایی یکی از علل کشیده شدن به سمت مواد
میگنا: دکتر زهرا گلستانی درباره علل گرایش جوانان و نوجوانان به اعتیاد گفت: معمولا اولین مصرف در سنین پایین در گروه‌های دوستی صورت می‌گیرد، وقتی نوجوان یا جوان وارد گروهی شود که افراد این گروه مصرف مواد مخدر داشته باشند فرد برای اینکه احساس مقبولیت در گروه داشته باشد به مصرف مواد روی می‌آورد.

وی با اشاره به علل گرایش به اعتیاد افزود: اعتیاد در والدین و از هم پاشیدگی خانواده‌ها همچون جدایی والدین از همدیگر یا غیبت طولانی یکی از آنها، به هر دلیلی می‌تواند از گرایش‌های به اعتیاد شمرده شود، هچنین قابلیت دسترسی به مواد مخدر و اینکه عده‌ای با یک تفکر غلط به بهانه درمان مشکلات جسمی یا روحی به سمت اعتیاد می‌روند.


این روان شناس بالینی ادامه داد: متاسفانه یکی از آسیب‌هایی که دانشجویان در حال تحصیل در شهرها و کشورهای دیگر و به دور از خانواده را تهدید می‌کند، اعتیاد به مواد مخدر است. در بسیاری از موارد وقتی با چنین افرادی روبه رو می‌شویم مهم ترین علتی را که به سمت مواد کشیده شده اند، تنهایی و نداشتن دوست و خانواده ذکر کرده اند.

گلستانی بیان کرد: انگیزه ورود به دنیای بزرگسالان و زود بزرگ شدن از دیگر عوامل گرایش به اعتیاد است همچنین نوجوانانی که افرادی گوشه گیر و منزوی هستند و روابط خوبی با دوستان و همسالان و اقوام خود ندارند و همچنین والدین نظارتی بر رفتار آنها ندارند و هیچ عامل بازدارنده‌ای مقابل خود نمی‌بینند بیشتر در معرض آسیب و پذیرش رفتارهای پر خطر هستند، این افراد فکر می‌کنند کسی آنها را قبول ندارد و با مصرف مواد مخدر چیزی برای از دست دادن ندارند.

وی افزود: در برخی موارد فرد جوان صرفا به عنوان اینکه مصرف مواد مخدر را تجربه کند به اعتیاد کشیده می‌شود یا برای تفریح و سرگرمی که در خیلی از موارد با مصرف یک بار مخدر به مصرف مجدد روی می‌آورد و ناگهان می‌بیند معتاد به مواد مخدر شده است.

این روان شناس بالینی در ادامه چند توصیه پیشگیری از اعتیاد فرزندان برای والدین مطرح کرد و گفت: والدین بر دوستان یا گروهی که فرزندشان با آنها ارتباط دارند، نظارت داشته باشند آنها را بشناسند سعی کنند خانواده را به کانون مهر و محبت تبدیل کنند تا فرزندان نیازهای خود را درون خانواده بیابند درصورت اعتیاد یکی از بستگان یا اقوام نزدیک مقبولیت آن فرد را نزد خانواده زیر سوال ببرند و درباره پیامدهای اعتیاد با فرزندان گپ بزنند. بهتر است خانواده‌ها مسئولیت‌ها و نقش‌های متعدد اجتماعی به فرزندان نوجوان خود واگذار کنند تا برای ورود به دنیای بزرگسالی آشنا و آماده شوند . دوری از مواد را جزئی از ارزش‌های درونی و شخصیتی خانواده بدانند و تا جایی که امکان دارد امکانات و تسهیلات مناسب را برای ورزش و تفریحات سالم فرزندان فراهم کنند.
مرجع : ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

درباره وسواس کندن مو چه می دانید ؟
ترکیب مهلک کرونا و وسواس
افسردگی شاید با قرص درمان شود، تنهایی چطور؟
برچسب زدن ممنوع!
با ازدواجتان پُز ندهید، ازدواج، لزوما خوشبختی نیست
خانواده درمانی کنید
شما دچار این بیماری خطرناک شده‌اید!
واکنش انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان به انتشار اخبار خودکشی در رسانه ها
کرونا و آشفتگی هیجانی
سندرم لازاروس؛ بازگشت به زندگی پس از مرگ
وب کم‌ها تضمین امتحانات آنلاین دانشگاه‌ها
چگونه استرس و فشار روانی را مدیریت کنیم؟
برای انسان نابینا شیشه و الماس فرقی ندارد اگر کسی قدرتان را ندانست فکر نکنید شیشه اید یقین بدانید که او نابیناست ...