شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - 3 Dec 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ / ۰۹:۴۲
کد مطلب: 43669
۳

عشق‌بازی به سبک کراش؛ توهم یا واقعیت

عشق‌بازی به سبک کراش؛ توهم یا واقعیت
میگنا: این روز‌ها ابراز عشق پنهانی یک‌طرفه را کراش می‌نامند؛ پدید‌ه ای که از طریق فضای مجازی در بین دانشجویان برخی دانشگاه‌های کشور در حال گسترش است؛ برخی این شیوه جدید را روشی جالب برای ابراز عشق در  بین جوانان می‌دانند چرا که معتقدند خطری برای کسی ایجاد نمی‌کند، اما عد‌ه‌ای دیگر از شعله‌ور شدن آتشی خانمان سوز به دنبال این ابراز عشق‌های یواشکی خبر می‌دهند.
 
برای بررسی پیامد‌های روانی کراش گفت و گو‌هایی را با شکوفه اویارحسینی کارشناس ارشد مشاوره خانواده و عطیه رضایی کارشناس ارشد روان شناسی بالینی انجام دادیم که در ادامه مشروح این گفت و گو‌ها را می‌خوانید:
 

کراش چیست؟
شکوفه اویارحسینی کارشناس ارشد مشاوره خانواده درباره کراش اظهار کرد: کراش به عشق پنهانی و یک‌طرفه می‌گویند؛ در کراش فرد عاشق شده، ولی معشوق از این عشق و علاقه بی‌خبر است در برخی موارد هم در کراش فرد عاشق شده است، اما طوری وانمود می‌کند که انگار از طرف مقابل متنفر است.

همچنین در ادامه عطیه رضایی کارشناس ارشد روان شناسی بالینی درباره کراش گفت: وقتی شما می‌گویید روی یک فرد کراش دارید به این معناست که از ته دل او را دوست دارید؛ معمولا این نوع دوست داشتن به نوعی است که به فرد ابراز نمی‌شود و در دل باقی می‌ماند، رنج دوست داشتن کسی که هیچ علاقه‌ای به شما ندارد، واقعا مشکل و توام با احساسات ناامیدی، یاس و افسردگی است؛ زمانی که فکر می‌کنید آن فرد دقیقاً همان شخص مورد نظر است، این احساسات قوی‌تر هم می‌شوند.

رضایی تاکید کرد: بیشتر آدم‌ها به امید اینکه روزی بتوانند به هر قیمتی و با هر وسیله‌ای به وصال محبوب برسند روزگار می‌گذرانند، اما در حقیقت این امید‌ها هیچ‌وقت به واقعیت تبدیل نمی‌شوند، در نتیجه آن‌ها در زندگی احساس ناکامی می‌کنند. کراش تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که ابراز عشق و علاقه به شکلی پنهانی باشد بنابراین به محض باخبر شدن معشوق از این عشق، فرد از کراش خارج می‌شود.


کراش به کجا ختم می‌شود؟
این کارشناس ارشد مشاوره خانواده افزود: کراش به دوستی و ازدواج ختم نمی‌شود، زیرا رابطه‌ای پنهانی است که معشوق از آن اطلاع ندارد، در رابطه‌های حقیقی و واقعی هر دو طرف سعی در شناخت همدیگر دارند و همین طور که یک شخص علاقه‌اش را ابراز می‌کند به طرف مقابل هم فرصت می‌دهد که علاقه یا تنفرش را بیان کند.


عشق واقعی چه نشانه‌هایی دارد؟
رضایی درباره عشق واقعی تصریح کرد: عشق واقعی زمانی است که ۲ طرف از نظر احساسی و ذهنی در همه احساساتشان با هم شریک هستند.
این کارشناس ارشد روان شناسی بالینی درباره نشانه‌های عشق واقعی گفت: در عشق واقعی معشوق دوست دارد بداند که شما چه علایقی دارید و از چه چیز‌هایی خوشتان نمی‌آید؛ همچنین در این عشق ۲ نفر از موفقیت و شادی یکدیگر خوشحال می‌شوند؛ افرادی که یکدیگر را دوست دارند در بدترین و بهترین شرایط زندگی در کنار هم هستند و از هم حمایت می‌کنند.

رضایی درباره نشانه‌های دیگر عشق واقعی اظهار کرد: اگر فردی به شما علاقه‌مند باشد زمانی را هر چند کوتاه با شما سپری می‌کند؛ اشخاصی که یکدیگر را دوست دارند از با هم بودن لذت می‌برند؛ همچنین در صورتی که فردی صبورانه به شما کمک می‌کند که مشکلات شخصی خود را حل کنید این به آن معناست که آن شخص به شما علاقه دارد؛ فردی که به شما علاقه‌مند است حتی به جزئی‌ترین کار‌ها و صحبت‌های شما هم توجه می‌کند و پس از گذشت مدت زمانی طولانی حتی جزئی‌ترین صحبت‌های شما را هم به یاد می‌آورد.


نشانه‌های عشق یک طرفه یا بیمارگونه چیست؟
این کارشناس ارشد روان شناسی بالینی بیان کرد: عشق یک طرفه عشقی است که در آن میل به معشوق، موضوعی ذهنی است یعنی عاشق در افکار و پیش فرضهایش باور دارد که معشوقش به او علاقه‌مند است و او از احساسات معشوقش بی اطلاع است.

چرا کراش ایجاد شد؟

وی درباره ضرورت ایجاد کراش تصریح کرد: در کراش فرد عشق یک‌طرفه را با خیالش پر و بال می‌دهد؛ بنابراین بدون اینکه شخص از طرف مقابل پاسخ منفی بشنود این فرصت را دارد که عشق‌بازی را تجربه کند؛ افرادی که تحمل شنیدن پاسخ منفی معشوق را نداشته یا تمایل ندارند که با واقعیت روبرو شوند جذب کانال‌های کراش‌یاب از طریق فضای مجازی می‌شوند.

این کارشناس ارشد مشاوره خانواده گفت: افرادی که روی شخصی کراش دارند اشخاصی هوس‌باز هستند؛ برخی افراد هم ناخواسته و برای سرگرمی و کنجکاوی وارد کانال‌های کراش‌یاب می‌شوند.

عواقب ناگوار کراش برای جوانان
اویار حسینی درباره پیامد‌های روانی کراش برای افراد اظهار کرد: اشخاص در کراش عشقی خیالی را تجربه می‌کنند؛ خیال ابزاری است که اگر مهار نشود می‌تواند فرد را مستعد ابتلا به بیماری‌های گوناگون کند؛ در کراش فرد با ناکامی و محدودیت‌های عالم واقعیت روبرو نمی‌شود؛ کراش موجب می‌شود که مشکلات روانی شخص گسترش پیدا کند و فرد تنها شود، زیرا آن لذتی را که از پرورش خیال نصیبش می‌شود در عالم واقعیت نمی‌تواند احساس کند، بنابراین فرد دچار لذتی کاذب می‌شود که این لذت شخص را مستعد ابتلا به بیماری‌های روحی و روانی می‌کند.

این کارشناس ارشد مشاوره خانواده بیان کرد: در کراش فاصله بین دنیای ذهنی با واقعی فرد افزایش پیدا می‌کند در نتیجه شخص دچار اضطراب و افسردگی می‌شود.

جوانان در دانشگاه‌ها باید یاد بگیرند، اگر نسبت به شخصی علاقه ای دارند، از این علاقه بتوانند فرصتی برای دوست داشته شدن واقعی و ساختن یک زندگی حقیقی ایجاد کنند، ولی در کراش عشق پنهانی و یک‌طرفه است و به سرانجام نمی‌رسد.

اگر دانشجویان در دانشگاه‌ها وارد کانال‌های کراش‌یاب شوند، به تدریج نسبت به یادگیری دروس بی‌انگیزه می‌شوند بنابراین آن‌ها نمی‌توانند مهارت‌های لازم را در دانشگاه‌ها کسب کنند.

اویارحسینی یادآور شد: طبق بررسی صورت گرفته بازده آموزشی زن و مرد متاهل در دانشگاه‌ها نسبت به دختر و پسر مجرد مختلط یا دختر و پسر مجرد تک جنس بیشتر است.

 
 
**گزارش از پگاه آقایی
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وقتی بزرگسالان هم مانند کودکان بیش‌فعال می‌شوند
علائم و راهکارهای کنترل اختلال نارسا خوانی
این ۹ نشانه می‌گوید شریک عاطفی‌تان در حال خیانت است
پنج توصیه کلیدی برای مهار ترس در کودکان
تفاوت‌های علایم افسردگی در زنان و مردان
ازدواج سفید نه، هم‌باش‌های سیاه!
منشاء تعارض در روابط زناشویی و راه‌حل‌های کلیدی جهت مدیریت آن
سوگ جمعی چیست؟ چطور با آن کنار بیاییم؟
دلیل یادگیری سریع‌تر کودکان نسبت به بزرگسالان
علت تمایل بیشتر زنان در خرید از تولیدکنندگان زن چیست؟
وسواس تقارن و راه‌های درمانی
وقتی حالتان بد است این کارها را نکنید
خدايا،ميشه چند لحظه وقتتو بگيرم! اين دفعه چيزي ازت نمي خوام! فقط مي خوام  خيلي ساده بگم: ممنون براي همه چيز...