چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶ / ۱۹:۴۸
کد مطلب: 43715
۴
۳
آیا ممکن است یک آدمِ روانی باشید؟!

اگر این علائم را دارید به یک بیماری روانی خطرناک مبتلا هستید!

ترجمه از هدی بانکی
اگر این علائم را دارید به یک بیماری روانی خطرناک مبتلا هستید!
میگنا: بهداشت روانی یکی از مواردی است که باید به آن توجه کرد. زیرا درصورت عدم توجه به بهداشت روان به بیماری خطرناک روانی مبتلا می شوید. اما از کجا بدانیم که به یک بیماری روانی خطرناک مبتلا هستید یا نه.

هر کسی، حداقل یک رابطه‌ سمی در زندگی‌اش تجربه می‌کند. به نظر می‌‌رسد بعضی از اشخاص، مدام از یک رابطه‌ بد به رابطه‌‌ بد دیگری وارد می‌شوند و دلیلش را هم نمی‌دانند. اگر شما هم اینچنین هستید، ممکن است مشکل، خود شما باشید و دلیل آن چیزی باشد که کاملا از کنترل شما خارج است. شما ممکن است روانی باشید! و این، علت داشتن رابطه‌های بد با دوستان، خانواده و همکاران‌تان باشد. در این مقاله علائمی را نوشته ایم که اگر این علائم را دارید به یک بیماری خطرناک مبتلا هستید.


سایکوپت چیست؟
سایکوپت/ روان پلیدها (psychopath) نوعی بیماری روانی است که تبعیت فرد از نُرم‌های اجتماعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فرد سایکو پت، تمایل دارد اصول را زیر پا بگذارد، بدون توجه به عواقب رفتار کند و نسبت به دیگران، جور دیگری به نظر برسد. بیماران روانی معمولا دروغ می‌گویند، که گاهی آنها را به دردسر می‌اندازد. البته این که شما، مهربان‌ترین فرد در میان خانواده یا گروه دوستان‌تان نیستید، دلیل نمی‌شود روانی باشید. اما یک سری ویژگی‌های کلیدی وجود دارد که اگر ترکیب شوند، می‌توانند نشانگر سایکو پت یا روانی بودن شما باشند.  


زیاد دروغ می گویید فقط به این دلیل که می توانید!
معمولا وقتی کسی دروغی می گوید، برای خودش دلیلی دارد. ممکن است بخواهد از مواجهه با چیزی فرار کند، یا به احساسات کسی که دوستش دارد لطمه نزند. اما در مورد بیماران روانی اینطور نیست، آنها بی اختیار و وسواس گونه دروغ می گویند.

دروغگویی وسواسی خیلی با دروغ مصلحتی یا دروغ سفید تفاوت دارد. سایکو پت ها معمولا به خاطر عدم صداقت مزمن شان شناخته شده هستند، و هر وقت که بتوانند بدون هیچ دلیل منطقی، دروغ می گویند. اگر دیدید اغلب در حال دروغگویی هستید، و انگیزه ای هم برای حمایت از دروغ های خود ندارید، ممکن است یک بیماری روانی باشید!

 
اهمیتی به انجام کاری که درست است نمی دهید
سایکو پت ها، درکی از عملکرد اخلاقی و درست ندارند. حتی اگر بدانند کاری که می کنند درست نیست، بیشتر دوست دارند بی اعتنایی کنند و وانمود می کنند پیامدهای آن، تاثیری روی شان نخواهد گذاشت. همه بیماران روانی لزوما با خشونت رفتار نمی کنند یا دست به جنایت نمی زنند، اما آنهایی که احتمال این اقدامات برای شان وجود دارد، بیشتر به دست آوردهای فردی شان توجه دارند تا تاثیر علمکردشان روی دیگران.
 
از نظر دیگران خیلی مغرور هستید
نارسیسم یا خود پسندی، یک رفتار کلیدی در افراد سایکو پت است که اگر همراه با سایر علائم نباشد، می توان آن را اختلال شخصیت دانست. شخصیت های خود شیفته، نمی توانند احساسات دیگران را درک کنند و بی نهایت خود محور هستند. شاید خیلی کوتاه مدت به کسی علاقه مند شوید رفتار کسی توجه تان را جلب کند اما این اتفاق تنها زمانی می افتد که سودی به شما برسد. اگر تمایل تان به تمجید و تحسین دیگران تامین نشود، احتمالا خیلی زود، خسته و دلزده شده و به سمت فرد یا چیز دیگری می روید.
 
اهمیتی به اینکه کلام یا رفتارتان کسی را برنجاند نمی دهید
بیشتر افراد، اگر رفتار اشتباهی در مورد کسی مرتکب شوند، حتی اگر کم هم شده، احساس گناه یا ناراحتی می کنند، چه از روی عمد کاری کرده باشند و چه تصادفا و غیرعمد. بیماران روانی یا ساکو پت ها، چنین احساسی ندارند.
فرد روانی می تواند حتی نزدیک ترین فرد به خود را آزار بدهد و حتی از نظر فیزیکی با او برخورد کند، بدون اینکه احساس پشیمانی داشته باشد، چون توانایی احساس افسوس و رحم را ندارد. شاید متوجه بشوید که چند کلمه حرف تان چگونه اعتماد بنفس همکارتان را نابود کرده است، اما اهمیتی ندهید و هیچ احساس بدی نکنید.

 
فکر می کنید روابط عاطفی و احساسی، وقت تلف کردن هستند
سایکو پت، به سختی می تواند احساس و هیجانات دیگران را درک کند، به همین دلیل نچسب و بی میل است. اگر شما هم یک سایکو پت باشید، احتمالا سعی نمی کنید این حقیقت را که علاقه ای به ارتباط برقرار کردن با دیگران ندارید، پنهان کنید. ولی خودتان را مجاز می دانید که هیجانات خود را بروز دهید، مخصوصا خشم و عصبانیت تان را. اما یادتان می رود روابط سالمی با آنهایی که بیشتر از همه دوست تان دارند داشته باشید.
 
زود عصبانی می شوید
بیماران روانی، تنها کسانی نیستند که زود از کوره در می روند، اما احتمال اینکه واکنش های خشمگین نشان دهند و دست به خشونت بزنند، خیلی بیشتر است و ابدا هم احساس پشیمانی نمی کنند. بسیاری از سایکو پت ها، به عنوان بخشی از درمان، به یادگرفتن مدیریت خشم نیاز دارند. ضعف در کنترل خشم، لزوما به معنی روانی بودن نیست، اما اگر معمولا به شدت دیگران را مورد انتقاد قرار می دهید و به آنها یورش می برید و به عنوان «تنبیه» دیگران دست به این رفتارها می زنید، این خشم می تواند یک پرچم قرمز تلقی شود.

کارمند بسیار بدی هستید
سایکو پت ها خیلی زود و به راحتی، خسته و دلزده می شوند. بنابراین اگر در حوزه کاری شان، مسئولیتی برای شان تعیین شود که زیاد همسو با علایق شان نباشد، حتی زحمت امتحان کردنش را هم به خود نمی دهد. این ویژگی باعث می شود، عملکرد مطلوبی در کارشان نداشته باشند و یا نتوانند کارشان را حفظ کنند. حتی ممکن است بدون آنکه فکرش را هم بکنند، یک همکار بسیار وحشتناک باشند. اگر زیاد برای تان پیش می آید که همکاران تان را مجبور کنید برای تان کاری انجام دهند، تنها به این دلیل که احساس می کنید خوش تان نمی آید، ممکن است چیزی فراتر از یک تنبل باشید!
 
به راحتی سر دیگران شیره می مالید
آیا بارها و بارها برای تان پیش آمده که به نفع خودتان، دیگران را گول بزنید؟ چه غریبه و چه آشنا؟ برای یک سایکو پت، خیلی طبیعی و عادی است که با دیگران ارتباطی برقرار کند که تنها هدفش، کسب منفعتی برای خودش باشد، حتی به قیمت دغلکاری و فریب دادن آنها. حتی برخی از بیماران روانی، از گول زدن دیگران لذت می برند و برای شان نوعی تفریح و سرگرمی است!


همیشه اشتباهات تان را تکرار می کنید
یک سایکو پت، فرق بین درست و نادرست را می داند، اما تلاشی برای اصلاح رفتارهای غیرمتعارفش نمی کند. از آنجایی که یک بیمار روانی، اهمیتی به اثر رفتار منفی اش بر دیگران نمی دهد، دلیلی هم برای ترک آن رفتارش نمی بیند. او به خوبی می بیند عملکرد اشتباهش چه عواقبی دارد، اما هرگز دست از تکرار آن برنمی دارد.

به طرز خطرناکی، رفتارها یا هوس های ناگهانی دارید
یک فرد روانی یا سایکو پت، حس همدلی و درک شرایط را ندارد، به همین دلیل بی پروا و بی ملاحظه است، نمی تواند عواقب رفتارهایش را ببیند و برای همین زیاد پیش می آید که ناگهانی، بدون فکر و با بی دقتی دست به کاری خطرناک بزند، مثلا در بزرگراه، ناگهان سرعتش را کم می کند، و اصلا هم به پیامدهای احتمالی اش نمی اندیشد. آیا شما هم کسی جز خودتان برای تان مهم نیست و فکر می کنید کسی هم حق ندارد بابت اشتباهات خطرناک تان، شما را مجازات کند؟
به گفته دیگران، آدم مسئولیت پذیری نیستید و حس همیاری ندارید.
اگر شما هم یک سایکوپت باشید، احتمالا اصلا مسئولیت پذیر نیستید. برای یک بیمار روانی، نمی تواند بفهمد چرا باید کاری برای کسی انجام دهد که سودی برایش ندارد. چرا باید وقتش را برای کاری تلف کند که منفعتی برای شخص خودش ندارد و فقط یک نفر دیگر، نتیجه اش را خواهد دید؟
 
همیشه بیخود و بی جهت داستان درست می کنید
یک سایکوپت، شاید هیچ دلبستگی عاطفی نداشته باشد، اما به راحتی می تواند عواطف و احساسات دیگران را با ماجراسازی ها و دروغ پردازی ها به بازی بگیرد. گاهی واقعا بحران و ماجرای شورانگیزی وجود ندارد تا او را سرگرم کند، بنابراین خودش دست به کار می شود. این اتفاق می تواند فشار و تنش زیادی در روابط ایجاد کند، فرد سایکوپت، تبدیل به یک آدم سمی برای اطرافیان خود خواهد شد.
 
دوستی های تان دوامی ندارد
آدم ها دوست ندارند با کسی وقت بگذرانند که فریب شان می دهد، قابل اعتماد نیست، اهل کمک نیست، آزاردهنده است، و عاشق ماجراسازی های زجرآور است. بنابراین بسیاری از سایکو پت ها، برای شکل دادن و برقراری دوستی های بلند مدت، مشکلات اساسی دارند، زیرا با هیچکس، دوستانه و صادقانه و صمیمی رفتار نمی کنند. اگر شما هم کسی هستید که حتی یک دوست صمیمی ندارید، ممکن است رفتارهای اجتماعی تان نیاز به اصلاح و درمان داشته باشد.
 
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

مریم
Netherlands
مادر من دقیقا یک سایکوپت هست. پیش دیگران تظاهر به دوست داشتن میکنه ولی وقتی با خودم تنها شد انواع و اقسام بلاها رو سرم میاره
براحتی دروغ میگه، تهمت میزنه، و همیشه پیش پدرم بران پرونده سازی میکنه
دزدی میکنه، و وقتی ابتکاری در غذا درست کردن از خودم نشون میدم من و جلو دیگران مسخره میکنه، اما همون مدل غذا رو برای مهمون بعدی درست میکنه تا ازش تعریف کنن
انقدر سیاست داره و متظاهر هست که دیگران اصلا فکرشم نمی کنن این مادر اینطوری باشه
چند باری بطرفم چاقو و وسایل سنگین مثل ظروف چینی پرتاب کرد اون هم به دلائم نامعلوم
متاسفانه کسی باورم نمیکنه که ازون خونه نجاتم بده.. و با فریبکاری هاش مغز پدرم و شستشو داده
نتونستم ازین خونه نجات پیدا کنم، اما شاید نسل های بعد از من نوشته هام و بخونن و باور کنن این بیماری و ... تا راه درمانی براش پیدا کنن و دیگران و نجات بدن
Iran, Islamic Republic of
لطفاً مدیتیشن انجام دهید و فرکانس بدن خویش را بالا ببرید بتدریج با بالا رفتن فرکانس بدن تان در اثر مدیتیشن فرکانس محیط تان را هم بالا خواهید برد .
underdog
Iran, Islamic Republic of
من هم یه بیمار روانی هستم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
ميزان هوش، با توانايى تغيير كردن، اندازه گيرى ميشود. آلبرت انشتين