جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - 9 Jun 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ / ۲۰:۲۳
کد مطلب: 44186
۳
تشریح جزئیات افزایش تعرفه های پزشکی سال ۹۷

تعرفه‌های پزشکی ۹۷ اعلام شد

تعرفه‌های پزشکی ۹۷ اعلام شد
میگنا: دکتر علیرضا اولیایی منش، افزود: تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی امسال که شامل چهار بخش دولتی، عمومی غیردولتی، خصوصی و خیریه است، در آبان و آذرماه سال ۹۶ در شورای عالی بیمه به تصمیم گیری رسید و به سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد شد که این تعرفه ها به میزان تورم اعلامی سازمان برنامه و بودجه رشد داشته باشد، اما به دلیل مشکلات مالی سازمان های بیمه گر و دولت، این بحث به تعویق افتاد و بالاخره سازمان مدیریت پیشنهاد رشد ۵ درصدی را به دولت اعلام کرد و متعاقب آن دولت نیز در روزهای گذشته رشد ۵ درصدی تعرفه های پزشکی در چهار بخش دولتی، عمومی غیردولتی، خصوصی و خیریه را مصوب کرد.

وی در خصوص جزییات رشد تعرفه های پزشکی سال ۹۷، خاطرنشان کرد: در چهار بخش دولتی، عمومی غیردولتی، خصوصی و خیریه، تعرفه ویزیت پزشکان رشد ۶ درصدی، تعرفه هتلینگ تخت های بیمارستانی در تمام بخش ها، رشد ۸ درصدی، خدمات دندانپزشکی رشد ۲ و نیم درصدی و همچنین جزء فنی خدمات پزشکی نیز با رشد ۲ و نیم درصدی همراه است.

دبیر شورای عالی بیمه سلامت تصریح کرد: با توجه به اینکه هتلینگ بیمارستان ها در تمام بخش ها با مشکل مواجه بود، بیشترین تمرکز بر روی رشد تعرفه هتلینگ و بعداز آن، ویزیت پزشکان است که این تغییرات در سقف ۵ درصد اعمال شده است.

اولیایی منش با بیان اینکه حق سرانه بیمه خدمات درمانی ۱۰ درصد و سرانه پزشک خانواده نیز ۵ درصد رشد داشته است، اظهارداشت: اقدامی که برای اولین بار انجام شد، این بود که امسال جزء فنی و جزء حرفه ای را از هم تفکیک کردیم و جزء فنی را جداگانه رشد دادیم، چراکه جزء فنی مربوط به هزینه های غیر دستمزدی است و این هزینه ها خودبه خود هرساله رشدی دارند و چنانچه بخواهیم این دو جزء را باهم افزایش دهیم، به بخش فنی ظلم می شود و پا به پای تورم رشد پیدا نمی کند، لذا این تفکیک به شفافیت موضوع می انجامد.

دبیر شورای عالی بیمه سلامت بیان کرد: نکته ای که در تعرفه های امسال مدنظر قرار دارد، جزء یک بند ز ماده ۱۷ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ است که در این قانون ذکر شده، کلیه مراکزی که به هر نحوی از بودجه دولتی استفاده می کنند، تعرفه هایشان دولتی تلقی شده و در این بند همچنین از برخی سازمان ها مانند سازمان تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و شهرداری ها به صورت اختصاصی نام برده شده است.

اولیایی منش، در خصوص ضریب ریالی خدمات پاراکلینیک گفت: امسال ضریب ریالی خدمات پاراکلینیک به خصوص خدمات رادیولوژی، تصویربرداری و آزمایشگاه در بخش خصوصی با ضریب ریالی سایر خدمات پزشکی یکسان شده است، یعنی از این پس در بخش خصوصی، سه ضریب ریالی وجود ندارد، بلکه تنها دو ضریب ریالی برای خدمات بستری و خدمات سرپایی درنظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه خدمات گلوبال نیز با رشد تعرفه ۵ درصدی نیز همراه است، گفت: با توجه به مشکلات مالی سازمان های بیمه گر، امسال تلاش شد، تعرفه ها از رشد مناسبی برخوردار باشند، تا این سازمان ها قابلیت پرداخت داشته باشند و زمان پرداخت بدهی ها کم شده و مطالبات به موقع پرداخت شود.

دبیر شورای عالی بیمه سلامت یادآور شد: آنچه مسلم است، اینکه تمام بخش های کشور اعم از دولتی، عمومی غیردولتی، خصوصی و خیریه موظف هستند که تعرفه های قانونی را که دولت تعیین کرده، اجرا کنند و کاملا مطابق قانون باشند، هرچند مانند سالهای گذشته اطمینان داریم تمام مراکز ارائه خدمت و جامعه بزرگ نظام سلامت کشور، قانون را رعایت خواهند کرد و تعرفه یا عدد و رقمی متفاوت از تعرفه های ابلاغی هیات وزیران دریافت نخواهند کرد و قانون مو به مو اجرا خواهد شد.

وی تاکید کرد: رشد تعرفه ها و هزینه های تشخیصی، درمانی و دارویی در سال ۹۷ پایین تر از نرخ تورم عمومی کشور خواهد بود.
 
 
مرجع : خبرگزاری مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ویژگی شخصیتی که موجب طول عمر می‌شود
قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...