پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ - 7 Dec 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۰ / ۱۹:۰۱
کد مطلب: 4422
۰
۳

مهندسی نساجي ( گروه علوم ریاضی )

بشر در ابتدا برای تهیه لباس و پوشاک و محافظت از خود در مقابل سرما و گرما نعت نساجی را به وجود آورد . سپس زیر انداز خود را به یاری این صنعت تهیه کرد و امروزه نه تنها انواع پوشاک و فرش و موکت را به یاری صنعت نساجی تهیه می کند بلکه برای ساخت ترمز ماشین ،شریانهای مصنوعی ،جاده ها ،هواپیما و سایت های فضایی به منسوجات نیاز است .

برای مقال بیش از 50./. قلب مصنوعی از الیاف نساجی درست شده است . همچنین بیش از 175./. استحکام تایرها از منسوجات است و در جاده سازی نیز قبل از این که آسفالت ریخته شود ،منسوجات ویژه ای را روی سطح جاده می خوابانند که عمر جاده ها را افزایش می دهد
به همین دلیل امروزه نمی توان همچون گذشته صنعت نساجی را به روش استاد و شاگردی از نسلی به نسل دیگر انتقال داد . چرا که نساجی در حال حاضر صنعتی بسیار گسترده و پیچیده است که اداره آن نیاز به تخصص و تحصیلات دانشگاهی دارد ،تخصصی که در رشته مهندسی نساجی می توان به آن دست یافت .

این صنعت شامل بخ های مختلفی می شود که از آن می توان به کارخانه های ریسندگی (تولید نخ های مختلف )بافندگی (تولید انواع پارچه ) تولید فرش ماشینی و موکت و همچنین کارخانه های تکمیل کننده این کالا ها مثل زنگرزی ،چاپ و کارخانه های تولید الیاف مصنوعی مثل نایلون و پلی پروپیلن اشاره کرد . مهندسی نساجی رشته ای است که دانش و توانایی لازم را برای اداره بخش های مختلف این صنعت به دانشجویان می دهد . این رشته دارای سه گرایش ((تکنولوژی نساجی )) و ((شیمی نساجی و علوم الیاف )) و ((پوشاک )) است .

گرایش تکنولوژی نساجی

دانشجوی تکنولوژی نساجی نحوه تولید نخ ،پارچه ،قالی و موکت را مطالعه کرده و آموزش می بیند و تا حدودی با طراحی ماشین آلات نساجی و قطعات مختلف آنها آشنا می گردد . همچنین با شیوه های ریسندگی نخ ها ،مقدمات بافندگی و بافندگی آشنا می شود و برای ناخت دستگاههای نساجی دروسی در ارتباط با علم مکانیک می گذراند .

درس های این رشته در طول تحصیل :

دروس مشترک در گرایش های مختلف مهندسی نساجی :
ریاضی عمومی ،فیزیک عمومی ،شیمی عمومی ،برنامه نویسی کامپیوتر ،معادلات دیفرانسیل ،آمار و احتمالات مهندسی ،کحاسبات عددی

دروس تخصصی گرایش تکنولوژی نساجی :
کارگاه جوشکاری ،اصول ساختمانی مواد پلیمری، استاتیک ،نثشه کشی صنعتی ،ترمودینامیک عمومی ،کارگاه ماشین ابزار ،علوم الیاف ،مقاونت مصالح ،دینامیک عمومی ،کارگاه ریخته گری ،فیزیک الیاف ،بافندگی حلقوی ،ریسندگی ،طراحی ماشین ،مبانی مهندسی برق ، کفپوش های ماشینی ،مقدمات بافندگی ،ریسندگی نخ های یکسره ،تکنیک بافت پارچه ،ریسندگی الیاف بلند ،کارگاه ریسندگی الیاف  بلند ،ریسندگی مدرن ،کنترل کیفیت آماری ،تجربه فنی بافت پارچه ،طرح و محاسبه کارخانه ،رنگرزی ،چاپ و تکمیل ،(بسیاری از درس های این رشته همراه با آزمایشگاه است )

گرایش شیمی نساجی و علوم الیاف

دانشجوی گرایش شیمی نساجی و علوم الیاف در زمینه تولید الیاف خواص الیاف مواد رنگزا خصوصیات مواد رنگزا و نحوه تکمیل مواد نساجی مطالعه می کند به عبارت دیگر با طرز تهیه الیاف و نحوه کاربرد مواد شیمیایی در صنایع نساجی آشنا می گردد .

دروس تخصصی گرایش نساجی و علوم الیاف:
نقشه کشی صنعتی ترمودینامیک کاربری استاتیک و مقاومت مصالح شیمی پلیمر کارگاه جوشکاری شیمی تجزیه علوم الیاف  مبانی مهندسی برق کارگاه ماشین ابزار اصول مهندسی شیمی مکانیک سیالات آزمایشگاه شناسائی الیاف و مواد نساجی کاربرد ریاضیات در مهدنسی شیمی تکمیل کالای نساجی ساختمان فیزیکی الیاف رنگرزی الیاف طبیعی منسوجات بی بافت اصول شیمی رنگ و مواد واسطه رنگرزی الیاف مصنوعی شیمی الیاف طبیعی فیزیک الیاف مبانی برق و الکترونیک اصول تکنولوژی رنگ تکنیک های رنگرزی چاپ و تکمیل تکسچرایزینگ تکنولوژی تولید الیاف آزمایشگاه کنترل کیفیت کالای تکمیل شده (بسیاری از درس های این رشته همراه با آزماسشگاه است . )

گرایش پوشاک

امروزه بخش پوشاک صنعت نساجی به سوی ایجاد واحد های بزرگ صنعتی متمایل شده است اما متاسفانه نیروی کار منخصص برای فعالیت در این واحد های صنعتی وجود ندارد تا جایی که برخی از صنایع پوشاک فارغ التحصیلان مهندسی نساجی گرایش های تکنولوژی نساجی و شیمی نساجی و علوم الیاف یا فارغ التحصیلان طراحی لباس را استخدام می کنند و پس از برگزاری دوره های کوتاه مدت آنها را برای کا در صنایع پوشاک آماده می کنند اما در عمل دیده می شود که همین افراد نیز پاسخگویی نیاز صنایع پوشاک نیستند .
برای مثال : یک طراح لباس بیشتر در زمینه مدل و طرح لباس و سایز بندی آن آموزش دیده است در حالی که در اشل صنعتیطراحی لباس مرحله اول کار است و در مرحله دوم یک متخصص باید طراحی یک خط پوشاک را ارائه دهد .
برای مثال در یک واحد خیاطی الگوی قطعات یک پیراهن مردانه را که در حدود 10 تا 15 عدد است ، با شابلون در می آورم و درروی پارچه برش می زند و در نهایت قطعات را بهع هم وصل می کنند و اما د ر اشل صنعتی که دریک روز هزار تا دوهزاردست لباس آماده می شود ، نیاز به یک مهندس نساجی گرایش پوشاک است تا با طراحی خط ولید نحوه دوخت و اتصال قطعات را تعیین نماید . در ضمن یک مهندس نساجی باید نحوه زمان بندی و طراحیی خط تولید را به گونه ای انجام دهد که اگر برش چرخ یک قطعه 20 ثانیه طول نمی کشد و قطعه ای دیگر 3 دقیقه زمان می برد دستگاهی که قطعها ی در زمان کمتر تولید می کند  بیکار نماند ، این مساله زمانی اهمیت یشتری پیا میکند که بدانیم با توجه به طرح و مدل یک لباس طراحی خط تولید فرق می کند برای مثال یک شلوار جین معمولی حدود 15 قطعه دارد ، اما یک شلوار جین تزئینی امکان دارد 50 قطعه داشته باشد . قطعاتی که زمان زمان دوخت آنها متفاوت است در این میان مهندس نساجی گرایش پوشاک حتی تعداد دستگاههای موجود برای دوخت هر قطعه را تعیین میکند تا کارخانه از هر دستگاه حداکثر استفاده را بکند . از سوی دیگر مساله لاچینی را می توان مطرح کرد چون در کارخانه بای صرفه جویی در وقت و هزینه قطعات هر دست لباس را به صورت مجزا برش نمی دهند بلکه برای هرقطعه 50 یا 70 لایه می چینند و سپس الگو را گذاشته و برش می دهدند . حال مساله اینجاست که لایه چینی باید با توجه به جنس پارچه انجام گیرد . برای مثال در پارچه آستری یا ساتن نمی توان تعداد لایه را خیلی زیاد کرد . چون لایه پارچه روی هم لیز می خورند و نمی توان آنها را بخوبی برش داد

دروس اصلی و تخصصی گرایش پوشاک :
  شیمی آلی نقشه کشی صنعتی ریاضیات مهندسی انواع پارچه مبانی مهندسی برق فیزیک الیاف تکنولوژی نساجی تکنیک و تجزیه فنی بافت مکاترونیک تکمیل کالای نساجی فرآیندهای رنگرزی و چاپ کنترل کیفیت آماری کنترل کیفیت پوشاک کاربرد کامپیوتر در پوشاک اصول حسابداری و هزینه یابی کنترل رنگ در پوشاک صنعت پوشاک در جهان مکانیک ساختمانی نخ و پارچه اصول طراحی پوشاک کارگاه اصول طراحی پوشاک اصول برش و دوخت مدیریت تولید پوشاک طرح و محاسبه کارخانه پوشاک تکنولوژی دوزندگی ایجاد مشاغل کوچک دینامیک پارچه ماشین منسوجات بی بافت تاریخ لباس در ایران قوانین کار و روابط صنعتی (بسیاری از درس های این رشته همراه با آزمایشگاه یا کارگاه است )

توانایی های لازم:

دانشجوی نساجی برای رسیدن به کارایی لازم باید پایه ریاضی خوبی داشته باشند تا بتواند مشکلات موجود را تجزیه و تحلیل کرده و محاسبات لازم را انجام دهد همچنین لازم است که به کارهای مدیریتی علاقه مند باشد چون بیشتر فارغ التحصیلان این رشته مسوولیت از کارخانه نساجی یا پوشاک مثل سالن تولید یا بخش کنترل کیفیت را بر عهده دارند . در گرایش تکنولوژی نساجی بحث شناخت قطعات ماشین و روشن ساخت آنها مطرح است . به همین دلیل دانشجوی این رشته باید در دروس فیزیک و مکانیک قوی باشد دانشجوی گرایش شیمی نساجی نیز باید در درس شیمی قوی باشد . گفتنی است که در کل فارغ التحصیل این رشته باید توانایی کار با نیروی زید را داشته و به کار با ماشین آلات صنعتی نیز علاقمند باشد .
محاسبات بالانس خط در خط تولید پوشاک مساله مهم و پیچیده ای است ،چون با توجه به نوع و مدل پوشاک باید تغییر و تحول زیادی در خط تولید پوشاک ایجاد نمود از همین رو دانشجوی مهندسی نساجی گرایش پوشاک نسبت به سایر گرایش های این رشته باید از دانش مهندسی صنایع و دانش مدیریت بهتر و بیشتری برخوردار باشد .

موقعیت شغلی در ایران :

صنعت نساجی بهد از نفت بزرگترین صنعت کشور است . از سوی دیگر باید توجه داشت که صنعت نساجی به دلیل تنوع خود بازار جذب وسیعی دارد یک مهندس نساجی می تواند در کارخانجات نساجی به عنوان مدیر عامل رئیس کارخانه مدیر تولید (مسئول سالن های مختلف ریسندگی بافندگی رنگرزی چاپ و تکمبل زیر نظر این مدیر کار می کنند ) مدیر بازرگانی (مسئوول فروش و مسئوول تدارکات در این بخش فعالیت دارند ) مدیر مهندسی صنعتی (مسئوول آزمایشگاه های مختلف و کارشناسان کنترل کیفیت بخش های مختلف در این حیطه کاری فعالیت می کنند ) و مشاور کارخانه (مشاور در امور مختلف مانند خرید خط تولید طراحی خط تولید تولید جنس جدید رفع اشکالات پیش آمده در خط تولید خرید ماشین آلات و بررسی افزایش انعطاف پذیری آنها ) فعالیت کند یا با بخش نساجی موسسه استاندارد اداره نساجی و پوشاک وزارت صنایع بخش نساجی وزارت کار (برای بررسی مسائل کارگری کم کردن ضایعات و افزایش تولید و بهره وری )بخش نساجی وزارت دادگستری (برای تعیین قیمت کارخانجات ورشکسته و بر آورد کردن قیمت کالاهای نساجی ) سازمان پژوهش های علمی و صنعتی و مراکز تحقیقاتی مانند مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی همکاری نماید .
فارغ التحصیل گرایش پوشاک نیز می تواند در یک واحد صنعتی به یاری دانش و توانایی هایش کالایی استاندارد و یا کیفیت خوب تولید کند کالایی که در بازار داخلی و حتی خارجی توان رقابت با مدل های مشابه را داشته باشد به همین خاطر بسیاری از واحد های صنعتی معروف تولید پوشاک ایران از ایجاد این گرایش استقبال کرده اند از سوی دیگر می تواند با یک سرمایه نسبتا کم یک واحد تولیدی کوچک دایر کند و برای خودش فعالیت نماید کاری که با توجه به اینکه در ابتدای کار سرمایه نسبتا کمی می خواهد ارزش افزوده بسیاری دارد .     خبرنامه دانشجویان ایران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با سلام. ممنون از معرفی رشته مهندسی پوشاک.اما فکر می کنم شما از در مورد دروس دوره کارشناسی از دانشگاه یزد استفاده کرده اید. من فارغ التحصیل این رشته از دانشگاه امیرکبیر هستم. دروس دوره کارشناسی پوشاک در دانشگاه ما کمی متفاوت از چیزی است که شما در اینجا معرفی کرده اید.
متاسفانه قسمت آخر غلو است امروزه با این تعداد فارغ التحصیل و این تعداد شغل تقریبا هیج فرصت شغلی برای مهندس نساجی وجود ندارد
من
Iran, Islamic Republic of
باسلام
من یه دانش ـموز رشته ریاضیم و علاقمندم که مهنسی نساجی بخونم
میخاسم ببینم یه دانشجوی رشته مهندسی معماری میتونه طراح لباسم بشه یا نه؟؟؟
تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
مشکل فکر های بسته این است که دهانشان پیوسته باز است...