يکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ - 22 May 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ / ۰۰:۴۰
کد مطلب: 44510
۱

بررسی سلامت روان دانش‌آموزان در ۱۱ محور

بررسی سلامت روان دانش‌آموزان در ۱۱ محور
تسنیم: شیوع آسیب‌های اجتماعی میان جمعیت دانش‌آموزی کشور که طیف وسیعی از کودکان و  نوجوانان را در برمی‌گیرد، کم نیست، اما تا به امروز کمتر به صورت کمّی (ارائه آمار و ارقام) از آسیب‌های اجتماعی دانش آموزان سخن به میان آمده است هر چند عباسعلی باقری مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران با سنت شکنی در این رابطه در جلسه شورای شهر تهران زنگ خطر آسیب‌های اجتماعی در مدارس را جدی‌تر از قبل به صدا در آورد و گفت "در حال حاضر رفتار پرخطر در میان پسران در مقطع متوسطه اول 19.7 درصد و خشم بالا در میان دختران 19.6 درصد است که این ارقام نشان می‌دهد وضعیت خوبی وجود ندارد."
 
حادثه پیش آمده در یکی از مدارس غیردولتی غرب تهران را هم می‌توان نمونه‌ای از درگیری مدارس با آسیب‌های اجتماعی تلقی کرد که البته در بروز آن مسائل مختلفی دخیل هستند اما کمرنگ شدن مباحث پرورشی و تربیتی و تمرکز صرف مدارس به مقوله‌های آموزشی را می‌توان یکی از عوامل دخیل دانست.

اگرچه سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش در بحث تربیت به  6 ساحت تربیت دینی و اخلاقی، تربیت سیاسی و اجتماعی، تربیت زیستی و بدنی، تربیت هنری و زیبا شناختی، تربیت اقتصادی و حرفه‌ای و تربیت علمی و فناوری اشاره می‌کند اما به جز بخش علمی سایر بخش‌های آن مورد توجه نیست.
شاید برای خانواده‌ها بحث آموزش کیفی مدارس جزو اولویت‌های اصلی باشد اما باید به این نکته توجه داشت که تقاضای بسیار برای ثبت‌‌نام در برخی مدارس دولتی آن هم در فصل ثبت‌نام تنها به خاطر کیفیت آموزشی نیست بلکه شرایط خوب تربیتی مدرسه در این استقبال بی‌تاثیر نیست.


* آزمون سلامت روانی و رفتاری دانش‌آموزان
در همین رابطه علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه تربیت معنای وسیع و بزرگی دارد و مربی باید تمام عواملی که زمینه رشد همه جانبه دانش‌آموز را فراهم می‌کند آماده کند، اظهار کرد:‌ توانمندی علمی نیز جزوی از ساحت تربیت است اما وقتی بحث تربیت را مطرح می‌کنیم تمام ساحت‌های آن مدنظر است و یکی از پیش نیازهای تحقق آن شناخت دانش‌آموز است یعنی والدین و معلمانی موفق هستند که دانش‌آموز را به طور کامل بشناسند.

وی افزود: برای شناخت همه جانبه‌ دانش‌آموزان در ابعاد علمی، جسمانی، روانی و رفتاری از دو سال گذشته آزمون سلامت روانی و رفتاری را برگزار می‌کنیم تا زمینه‌ای ایجاد شود که بنای تربیت را توسط معلمان و اولیا بر اساس آزمون غربالگری ایجاد کنیم تا نسبت به دانش‌آموزان شناخت کاملی داشته باشند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش وپرورش گفت:‌ آزمون سلامت روانی و رفتاری هم اکنون در پایه‌های هفتم، هشتم و نهم برگزار می‌شود و هدفش ارائه خدمات مشورتی به دانش‌آموزان، مسئولان مدرسه و خانواده‌ها و خدمات مشاوره فردی به دانش‌آموزان است. 

کاظمی ادامه داد: آزمون سلامت روان در 11 محور دانش‌آموزان را غربالگری می‌کند که عبارتند از هیجانات و عواطف در حزوه عزت نفس از جمله خوشبینی و امید، افسردگی اضطراب و خشم، دوم نشاط و شادکامی، سوم رفتارهای پرخطر، چهارم مشکلات شدید روانی، پنجم خودآگاهی،ششم اوقات فراغت، هفتم نگرش به مدرسه، هشتم مسائل و مشکلات دانش‌‌آموزان، نهم نحوه مقابله با استرس و فشار روانی، دهم مشکلات اقتصادی و یازدهم حمایت خانوادگی.

وی با اشاره به اینکه از نتایج آزمون سلامت روان نقشه خطرپذیری جامعه دانش‌آموزی را استخراج و با امکانات در اختیار و تیم‌های مشاوره‌ای به دنبال کاهش آسیب‌های اجتماعی هستیم، گفت: در آموزش‌وپرورش اداره مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی مسئولیت مستقیم را بر عهده دارد اما به دلیل اینکه نیروی اجرایی آن در اداره مشاوره است با همراهی هم کار را انجام می‌دهیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش بیان کرد: برای کاهش آسیب‌های دانش‌آموزان براساس نتایج آزمون‌های سلامت روان برنامه‌هایی را تدوین می‌کنیم و بسیاری از کارگاه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بر این اساس است همچنین تقویت هسته‌های مشاوره در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها مدنظر است و شبکه همیار مشاور را نیز در سطح مدارس با استفاده از ظرفیت دانش‌آموزان ایجاد کرده‌ایم.

کاظمی گفت: با همراهی دفتر آسیب‌های اجتماعی تیم مدیریت فوریت‌های روانی و اجتماعی را تعریف کردیم که در بحث آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان مداحله می‌کنند.

وی با اشاره به دوره آموزشی بهداشت روانی معلمان افزود: این دوره با این هدف برگزار می‌شود تا اگر معلمان با دانش‌آموزی مواجه شدند که دارای استرس، افسردگی و رفتارهای پرخطر است بدانند چگونه با او برخورد کنند، حدود 300 هزار نفر از فرهنگیان در این دوره 24 ساعته در قالب صوتی و تصویری و متن از محتوای تعیین شده بهر‌ه‌مند خواهند شد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش در پایان خاطرنشان کرد:‌ رویکرد جدید آموزش و پرورش توجه به مهارت‌های اجتماعی دانش‌آموزان است و اقدامات خوبی در بخش‌های مختلف انجام شده البته باید توجه داشت که انتظارات از آموزش‌وپرورش بسیار زیاد است اما هیچ کمکی به لحاظ اعتبارات، منابع انسانی و تجهیزات به آموزش‌وپرورش نمی‌شود و این وزارتخانه به تنهایی در وسط میدان تلاش می‌کند و همیشه هم مورد نقد قرار می‌گیرد.

وی گفت: اگر آموزش‌وپرورش بهترین بستر برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است دستگاه‌های ذیربط در این حوزه برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز چقدر به آموزش‌وپرورش کمک کرده‌اند؟ اقداماتی هم که انجام می‌شود به صورت مقطعی است و طرح‌های آنی و مقطعی در حوزه آسیب‌های اجتماعی را شاهد هستیم که اثربخشی لازم را نخواهد داشت.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
۴‌ روان‌زخمِ کودکی و پیامدهای بی‌شمارش
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .