يکشنبه ۶ فروردين ۱۴۰۲ - 26 Mar 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ / ۱۰:۰۳
کد مطلب: 44514
۱

بيماري‌هاي روانپزشکي ريشه جسمي دارد

بيماري‌هاي روانپزشکي ريشه جسمي دارد
میگنا: دكتر احمد جليلي، رئيس کنگره سالانه انجمن روانپزشکان ايران با بيان اين‌که انگ‌زدايي از بيماران روانپزشکي و اتانازي از موضوعات مطرح در کنگره است، اظهار کرد: مسائل اقتصادي، اجتماعي و سياسي در بروز بيماري‌هاي رواني در جامعه موثر است، اما تشخيص بموقع و درمان زودهنگام مانع از مزمن شدن بيماري و خروج فرد از حلقه مولد مي‌شود.


وي با بيان اين‌که بيماري روانپزشکي هم نوعي بيماري جسمي است، گفت: به عنوان مثال در افسردگي، اضطراب، ‌اسکيزوفرني و بيماري‌هاي دوقطبي تغييرات بيوشيميايي در درون بدن و ريزساختارهاي نوروترنسميترها (واسطه‌هاي شيميايي) ايجاد مي‌شود که با دارودرماني برطرف مي‌شود.

دكتر جليلي با بيان اين‌که هم‌اکنون 80 درصد درمان‌هاي روانپزشکي دارويي است، افزود: بيماري‌هاي روانپزشکي نبايد مخفي و به تابو مبدل شود.

وي درباره اتانازي (قتل از روي ترحم) هم گفت: اين پديده ريشه در سوگندنامه بقراط دارد.در حال حاضر در هلند و بلژيک اين موضوع جنبه قانوني پيدا کرده است، در حالي که در کشورهايي مثل ايالات‌متحده آمريکا و استراليا غيرقانوني است

وي گفت: ‌مرگ‌هاي مغزي در کشور به لحاظ حقوقي، قانوني و اخلاق پزشکي قابل بحث است.

دکتر محمد اربابي دبير علمي کنگره هم با بيان اين‌که در جامعه ديد خوبي نسبت به بيماران روانپزشکي وجود ندارد، افزود: بسياري از افراد از پذيرش بيماران روانپزشکي خودداري مي‌کنند و آنان از بسياري از حقوق‌هاي اجتماعي خود محرومند.

وي درباره اتانازي هم گفت: با وجود درمان‌هاي پيشرفته براي بيماري‌هاي صعب‌العلاج هنوز عده‌اي حاضر به تحمل رنج ناشي از بسياري از بيماري‌ها نيستند و اين به عهده پزشک است که با توجه به فرهنگ حاکم و شرايط اجتماعي اين خواسته را بپذيرد يا نه.

دبير علمي کنگره سالانه انجمن روانپزشکان با بيان اين‌که مي‌توان از ارث به عنوان عوامل موثر در بروز بيماري‌هاي روانپزشکي ياد کرد، افزود: چنانچه والدين به اسکيزوفرني مبتلا باشند احتمال ابتلاي فرزندان 12 درصد است که البته اين ميزان در اختلالات خلقي و شخصيتي متفاوت است.

اربابي به وجود 2 نوع درمان ريشه‌کني و کنترل اشاره کرد و يادآور شد: برخي از بيماري‌هاي روانپزشکي نظير افسردگي کاملا درمان و برخي نظير اسکيزوفرني و اختلالات دوقطبي تحت کنترل خواهند بود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه از زندگی پس از بازنشستگی لذت ببریم؟
خودکشی می‌تواند در میان نوجوانان واگیر شود
از سندرم قلب تعطیلات چه می‌دانید؟
پیامدهای مخرب مقایسه کردن بر روح و روان کودکان
۴ تکنیک موثر در مواجهه با رفتار بد کودک
ویژگی‌های یک برنامه‌ریزی موفق چیست؟!
آیا ۶ ساعت خواب شبانه کافی است
درمان راه حل مدار اضطراب اجتماعی
تفاوت‌های اختلال دوقطبی و اختلال شخصیت مرزی
قاطعیت در تصمیم‌گیری و یا انعطاف پذیری؛ کدام راه‌حل بهتری است؟!
معیارهایی برای انتخاب یک مرکز مشاوره روا‌‌نشناسی ایده‌آل!
چه چیزی ما را در زندگی بیشتر شاد می‌کند؟/ نتایج تحقیقات را بخوانید
زندگی درس حساب است، خوبیها را جمع، بدیها را کم ، خوشی ها را ضرب و شادیها را تقسیم کنیم