سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ - 24 May 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۴ تير ۱۳۹۷ / ۰۸:۰۰
کد مطلب: 44615
۱

رد پای مردان در اعتیاد زنان نمایان است

رد پای مردان در اعتیاد زنان نمایان است
میگنا: ربابه نوری قاسم آبادی پیامد اعتیاد زنان را بسیار سنگین تر و وخیم تر از مردان دانست و افزود: معمولا مردان، مصرف مواد مخدر را از مواد سبک شروع می کنند و بعد به مواد سنگین تر روی می آورند ولی زمانی که یک زن همراه این افراد شروع به مصرف می کند، از همان ماده مصرفی مردان استفاده می کند که در نتیجه اولین مواد مصرفی زنان جزو مواد سنگین محسوب می شود.

وی اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد سرعت و میزان وابستگی به مواد مخدر در زنان شدیدتر از مردان است؛ زنان در مقایسه با مردان در زمان مشخص و یکسان، سریعتر و شدیدتر وابسته به مواد مخدر می شوند و در نتیجه پیامد اعتیاد نیز برای آنان سنگین تر می شود.


* علل گرایش زنان به مصرف مواد
نوری قاسم آبادی علل گرایش زنان به مصرف مواد را مختلف و متعدد اعلام کرد و گفت: وجود بیماری های روانی مختلف ازجمله انواع افسردگی ها که در زنان شایعتر است و به خصوص اختلال استرس پس از سانحه، آزارهای جسمی و جنسی که دختران قربانیان آن هستند، ارتباط و تعامل با همسر مصرف کننده، باورها و اشتباهات منفی در خصوص عادی بودن مصرف موادی مانند الکل یا استفاده از مواد برای افزایش خوشی و لذت یا خوشگذرانی به خصوص در فضاهای اجتماعی مهمترین دلایل گرایش زنان به مصرف مواد مخدر و محرک است.

وی به بعد فرهنگی اعتیاد زنان اشاره کرد و افزود: برچسب اجتماعی اعتیاد برای زنان در هر فرهنگی در مقایسه با مردان سنگین تر است و همه جوامع نگرش منفی تری نسبت به زنان معتاد دارند؛ در نتیجه این افراد به دلیل ترس از برخوردهای منفی اجتماع سخت تر از مردان می توانند در جست و جوی کمک باشند.

روانشناس بالینی و پژوهشگر اعتیاد خاطرنشان کرد: عده ای مصرف مواد مخدر توسط زنان را برابری زن و مرد می دانند و معتقدند که زنان هم مانند مردان می توانند این مواد را مصرف کنند و این مساله را نوعی پیشرفت تلقی می کنند.

وی اضافه کرد: مصرف سیگار و قلیان در میان زنان افزایش یافته است و وقتی کسی شروع به مصرف این مواد می کند، احتمال مصرف مواد دیگر هم افزایش می یابد؛ به طوری که اکنون مصرف گل یا کانابیس هم در میان زنان شایع است.

پژوهشگر اعتیاد با تاکید بر اینکه زنان به لحاظ جنسیتی، تفاوت های اجتماعی زیادی با مردان دارند، گفت: یک مرد معتاد در نهایت اگر از خانواده رانده شود، بی خانمان می شود؛ ولی برای زنان چنین نیست و در صورت حمایت نشدن از سوی خانواده، به سرعت مورد تجاوز قرار می گیرند یا برای تامین مخارج مواد، به خودفروشی روی می آورند که احتمال ابتلای به ایدز و سایر بیماری های عفونی و آمیزشی در آنان افزایش می یابد.

نوری قاسم آبادی درخصوص آسیب هایی که فرزندان مادران معتاد به آنها گرفتار می شوند، نیز اظهار داشت: زمانی که مادری به مصرف مواد روی آورد، به احتمال بسیار زیاد، فرزند او هم قربانی انواع آزارهای جنسی و جسمی و در نهایت ابتلا به بسیاری از مشکلات و اختلالات روانی می شود.

روانشناس بالینی در این مورد توضیح داد: فرزندان مادران مصرف کننده مواد، بسته به نوع مواد و شدت وابستگی مادر دچار مشکلات شناختی و اختلال یادگیری و ابتلای به بیش فعالی و نقض توجه می شوند و باید متناسب با نوع و شدت مواد مصرفی مادر، مراقبت ها و حمایت های جانبی از این فرزندان صورت گیرد.
 
مرجع : خبرگزاری ایرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

اعلام اسامی افراد غیر روانشناس فاقد مجوز
چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
خدايا،ميشه چند لحظه وقتتو بگيرم! اين دفعه چيزي ازت نمي خوام! فقط مي خوام  خيلي ساده بگم: ممنون براي همه چيز...