يکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ - 22 May 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۸ تير ۱۳۹۷ / ۱۱:۲۳
کد مطلب: 44656
۱

شیوع اختلال اضطراب در بین زلزله‌زدگان

شیوع اختلال اضطراب در بین زلزله‌زدگان
میگنا: انجمن علمی روانپزشکان ایران میزان شیوع اختلالات روانی بین افراد ۱۵ تا ۶۵ سال بدون احتساب اختلالات شخصیتی را ۲۴‌‌درصد اعلام کرده است. چندی قبل اورژانس اجتماعی کشور نیز با اعلام اینکه 6/23‌‌درصد از ایرانیان به انواع اختلالات روانی مبتلا هستند، نشان می‌دهد مساله توجه به «سلامت روان» در کشور موضوعی جدی است که باید توجه مسئولان را به خود جلب کند. بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، سلامت افراد یک جامعه نه‌تنها ابعاد جسمی را در برمی‌گیرد، بلکه بیش از همه ابعاد ذهنی و فکری شهروندان یک جامعه را شامل می‌شود.

به گزارش روزنامه آرمان، بر اساس تعریف این سازمان، سلامت روانی در درون مفهوم کلی سلامت قرار دارد و سلامت یعنی توانایی کامل برای ایفای نقش‌های روانی و جسمی؛ سلامت به معنای نبود بیماری یا عقب ماندگی نیست. در دنیا از هر چهار نفر، یک نفر دچار مشکلات روانشناختی و اختلالات روانی است. گاهی این اختلالات با یکدیگر همپوشانی نیز دارند، یعنی ممکن است یک نفر هم افسردگی و اختلالات اضطرابی داشته و هم مصرف‌کننده مواد مخدر باشد. در ایران نیز بر اساس تحقیقی که در سال 95 انجام شد، 6/23‌درصد افراد به انواع اختلالات روانی مبتلا هستند. این اظهار نظرات چندی قبل توسط رئیس اورژانس اجتماعی مطرح شد. به گزارش ایسنا، حسین اسدبیگی افزود: بر اساس نتایج این پژوهش متوجه شدم از هر ۷۵ نفری که مانند خانواده معتادان درگیر این مساله بودند، تنها هشت نفر افسردگی نداشتند؛ یعنی از هر ۷۵ نفر، ۶۷ نفر به افسردگی مبتلا بودند. در این میان هر گونه اتفاق ناخوش آیند می‌تواند در بروز و تشدید اختلال روان در جامعه نقش داشته باشد. برای مثال یک تصادف، زلزله، از دست دادن عزیزان و ... می‌تواند در بروز و تشدید انواع آسیب‌های اجتماعی در جامعه نقش داشته باشد.

79هزار زلزله‌زده دچار اختلال اضطراب شدند
روز گذشته رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: طی غربالگری‌های مشاوره‌ای، 79‌هزار نفر در مناطق زلزله ‌زده سرپل ذهاب برای اختلال اضطراب بعد از سانحه شناسایی شدند. انوشیروان محسنی بندپی به ارائه خدمات مشاوره در زلزله کرمانشاه به‌ویژه سرپل ذهاب اشاره کرد و افزود: 24‌هزار نفر از مجموعه 79‌هزار نفر برای مرحله بعدی مشاوره ارجاع شدند تا حداقل استرس را در سال‌های آینده داشته باشند. او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این خدمات به افغان‌ها نیز ارائه می‌شود، گفت: خدمات مراکز نگهداری، اقامتی و تربیتی برای تمام افرادی است که در ایران زندگی می‌کنند و ما حتی یک مرکز جامع توانبخشی در افغانستان ساختیم تا به مردم آنجا نیز خدمات ارائه کند.

محسنی بندپی افزود: با توجه به اثربخشی کار مشاوره 1480 و اورژانس اجتماعی بر اساس قانون برنامه ششم که از ابتدای سال 96 اجرایی شده است، سازمان بهزیستی کشور مکلف شده تا تمام خدمات خود را به دو برابر افزایش دهد. او ادامه داد: خدمات مشاوره به‌ویژه در طرح ثبت الکترونیکی طلاق به کار گرفته شده است؛ این طرح به‌صورت آزمایشی در استان خراسان رضوی اجرا شده و سه سال است که در حال رصد آن هستیم، بر اساس نتایج این رصدها، مشاوره‌ها توانسته است، 1/8‌درصد میزان طلاق‌ها را کاهش دهد. محسنی بندپی اظهار کرد: خدماتی همچون صدای مشاور 1480، رشد ابعاد آسیب‌های اجتماعی را کنترل می‌کند. به گزارش ایرنا، مرکز 1480، خط مشاوره تخصصی تلفنی است که از سوی سازمان بهزیستی کشور راه‌اندازی شده است و کارشناسان متخصص از جمله متخصصان روانشناسی و مددکاری، از طریق این خط تلفن در حوزه‌های مختلف، به‌صورت رایگان مشاوره‌هایی به مردم ارائه می‌دهند. کارشناسان در همه زمینه‌ها از جمله خشونت علیه زنان، کودک و نوجوان، تحصیلی و تربیتی، شغلی، مشکلات خانوادگی، سوالات پیش از ازدواج و روانشناسی بالینی شامل اختلالاتی مانند افسردگی، اضطراب و وسواس به مردم مشاوره می‌دهند.

5 نشانه‌ ظاهری اضطراب بیمارگونه
تشخیص تفاوت‌ بین اختلال اضطرابی بیمارگونه با نگرانی و اضطراب طبیعی معمولا برای بسیاری از افراد کار ساده‌ای نیست. طبق بیانیه « انجمن روان پزشکی آمریکا» اختلال اضطرابی شامل احساس ترس یا اضطراب مفرط است که اغلب با گرفتگی ماهیچه‌ها و رفتارهای اجتنابی توام است. این اختلال که به چندین نوع مختلف از جمله اختلال پانیک، فوبیا و اختلال اضطراب اجتماعی و ... دسته‌بندی می‌شود، یکی از شایع‌ترین مشکلات سلامت روان در جهان است و بر اساس مقاله‌ای که در سایت مدیکال دیلی منتشر شده، علائم و نشانه‌های آن می‌تواند در تظاهرات فیزیکی و رفتارهای ظاهری نمود پیدا کند که برخی از شایع‌ترین آنها عبارتند از:

گرفتگی ماهیچه‌ها: درد بدن که انواع مختلفی همچون میگرن و درد مفصلی را شامل می‌شود، می‌تواند نشانه‌ای از اختلال اضطراب فراگیر باشد. اگرچه تحقیقات کافی در مورد این نوع از اختلال اضطرابی انجام نگرفته است.
آکنه: بررسی‌ها نشان می‌دهد، افراد بزرگسال مبتلا به آکنه سطح بالاتری از اضطراب را تجربه می‌کنند. در واقع تولید فزاینده هورمون‌های استرس، ترشح چربی پوست صورت را بیشتر می‌کند.

وسواس عملی: اختلال وسواس فکری – عملی با رفتارها و افکار وسواسی شناخته می‌شود که کنترل آنها سخت است. فرد تا زمانی که به احساس آرامش روانی برسد، به تکرار این رفتار ادامه می‌دهد و به‌طور مثال چک کردن در هنگام خروج از ساختمان یکی از آنهاست.
اختلال خواب: مشکلات مزمن خواب می‌تواند نشانه هشدار‌دهنده‌ای باشد زیرا بین بی‌خوابی و اضطراب رابطه‌ای نزدیک وجود دارد.

خودهوشیاری: اضطراب اجتماعی از موقعیت‌هایی ناشی می‌شود که مستلزم تعاملاتی در شرایط غیرقابل پیش‌بینی است. به‌طور مثال می‌توان به صحبت کردن پشت تلفن یا برقراری مکالمه در یک مهمانی اشاره کرد. افرادی که از اضطراب اجتماعی رنج می‌برند ناخودآگاه قضاوت دیگران را نسبت به خودشان بزرگ می‌کنند که این تصور می‌تواند با نشانه‌های ظاهری مختلفی از جمله افزایش ضربان قلب، تعریق، حالت تهوع و لرزش دست‌ها خود را نشان ‌دهد.

اضطراب همیشه نشانه بیماری روانی نیست
یک روانشناس بالینی گفت: داشتن احساساتی همچون نگرانی، ناراحتی، اضطراب و استرس همیشه نشانه‌های نوعی از اختلال روان نیست. این احساسات طبیعی است، اما اگر این موارد سبب اختلال در زندگی فرد شود، می‌تواند نشانه نوعی بیماری روان باشد. نادر اباذری درباره نشانه‌های اختلالات روانی در افراد گفت: بسیاری از افراد از داشتن احساس اضطراب، استرس و عصبانیت شکایت می‌کنند و نگران این موضوع هستند که دچار نوعی از اختلالات روانی هستند. در حالی که داشتن این احساسات برای همه افراد طبیعی است و نباید به صرف داشتن این گونه احساسات نگران بود. او درباره مفهوم «خط کش روانی» افزود: موضوعی که در اینجا می‌توان مطرح کرد، این است که افراد می‌توانند از مفهومی به‌عنوان خط کش روانی استفاده کنند. اباذری اضافه کرد: در این مفهوم دو مولفه «کارکرد زندگی مطلوب» و «احساس خوب» نام برد. به گزارش ایرنا، این روانشناس درباره مفهوم کارکرد زندگی گفت: در این زمینه اگر فرد کارکردی را که پیش از این در زندگی خود داشته است، از دست بدهد، یعنی به‌عنوان دانشجو، کارمند یا زن خانه‌دار، پیش از این فعالیت‌های روزانه‌ای را انجام می‌داد، اما به‌دلیل اختلال روانی دیگر آن فعالیت‌ها را نمی‌تواند انجام دهد، کارکرد زندگی او مختل شده است.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
۴‌ روان‌زخمِ کودکی و پیامدهای بی‌شمارش
با ترس هات روبرو شو! آدم ها رو ببخش! یک راه حل جدید بساز! هدف هات رو مشخص کن! آدم هایی که ازت متنفر هستند رو فراموش کن! ذهنت رو آزاد کن!