پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - 1 Oct 2020
تاریخ انتشار :
جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ / ۱۸:۳۹
کد مطلب: 44918
۰
مکاتبه انجمن متخصصان پوست با صنف آرایشگران

تزریق ژل و بوتاکس در آرایشگاه‌ها، ممنوع

تزریق ژل و بوتاکس در آرایشگاه‌ها، ممنوع
به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی قمری با اشاره به اینکه انجام عملیات زیبایی بصورت علمی و تخصصی خوب است ولی نه به هر قیمت، گفت: گزارشات بسیار زیادی مبنی بر تخلفات در آرایشگاه‌ها به انجمن رسیده است که فعالیت‌های زیبایی مانند لیزر، تزریق ژل و بوتاکس، سولاریوم و ... در اینگونه مراکز غیر قانونی صورت می‌پذیرد.

وی افزود: انجام مداخلات تخصصی و پزشکی عوارض جبران ناپذیری به همراه دارد که گاهی اوقات منجر به ضایعات غیر قابل جبران و مرگ نیز می‌شود.

قمری گفت: گزارشی مبنی بر اقدام به جراحی توسط تکنسین‌های غیر حرفه‌ای داشتیم که منجر به مرگ شده و همچنین زیبایی را به نحوی برای همیشه از افراد گرفته است که دیگر حتی با پول قابل بازگشت نیست.

وی یاداور شد: پوست یکی از ارگان‌های محافظتی بدن است و تمام سلول‌هایی که روی پوست وجود دارد این وظیفه را به صورت زنجیروار انجام می‌دهند؛ چنانچه هر یک از اجزای محافظتی پوست دچار اختلال شود، چه به دلیل ژنتیکی و محیطی و اقلیمی، عملکرد پوست دچار مشکل می‌شود.

وی با بیان اینکه آنچه پوست را متمایز می‌کند، عملکردش به عنوان مرز و دفاع برای اندام‌های داخلی بدن است و باید در برابر بعضی از آزارها در امان باشد، افزود: لذا موضوع پوست و زیبایی بسیار برای افراد حائز اهمیت است، اما در این مراکز غیرمجاز که فعالیت‌های غیرقانونی صورت می‌گیرد، عوارض جبران ناپذیری به پوست وارد می‌شود.

قمری گفت: متخصصین پوست کشور آموزش دیده‌اند که اگر عارضه‌ای رخ داد چگونه با موضوع برخورد کنند و مسئولیت عملکرد خود را به عهده می‌گیرند و قانون نیز از آنها حمایت می‌کند؛ همانند فردی که گواهینامه رانندگی دارد.

عضو انجمن متخصصین پوست ایران گفت: اگر چه در بعضی مراکز غیر قانونی گاهی تعداد مراجعه کنندگان به دلایل مختلف زیاد است، اما آنها آموزش تخصصی برای انجام فعالیت‌های زیبایی را ندیده‌اند و مهارت خود را بر اثر آزمون و خطا روی مردم به دست آورده‌اند.

وی تصریح کرد: ما از وزارت بهداشت خواستیم که برای جلوگیری از عوارض جبران ناپذیری که در این مراکز غیر قانونی برای افراد به وجود می‌آید، اقدام به شفاف سازی به منظور آگاهی مردم کند. همچنین دستگاه‌های نظارتی، قوه قضاییه و ارگان‌هایی که برای سلامتی مردم فعالیت دارند نیز باید وارد عمل شوند. اما مسئله مهم این است که نیروهای نظارتی کافی بر این مراکز در کشور وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه انجمن متخصصین پوست ایران مکاتبات زیادی با صنف آرایشگران انجام داده است، افزود: جالب اینجاست که بسیاری از این مراکز حتی جواز آرایشگری هم ندارند و کاملا غیر قانونی و زیرزمینی فعالیت دارند. وقتی تخلفات افزایش یابد این مراکز اقدام به خرید دستگاه‌های پر قدرت لیزر و تجهیزات بی‌کیفیت و اقداماتی چون تزریق ژل وبوتاکس می‌کنند.

قمری افزود: ما از مردم می‌خواهیم منتظر نباشند دستگاه‌های دولتی بعد از وقوع حادثه وارد عمل شوند، افراد برای انجام اقدامات زیبایی پوست باید به متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن متخصصین پوست، وی تاکید کرد: در صورت مراجعه به هر پزشکی باید پزشک مربوطه مدرک تخصصی دانشگاهی معتبر خود را به مشتری ارائه دهد و مردم باید این مدارک را حتی از آرایشگاه مطالبه کنند و اگر می‌خواهند نزد پزشک تزریقی انجام دهند باید بروشورهای مربوط به مواد تزریقی را مطالعه و نوع دستگاه‌ها را بررسی کنند. مردم باید یاد بگیرند در صورت بروز مشکل، برای بدست آوردن حقوق اجتماعی خود دقت و پیگیری کنند.
این متخصص پوست، پاکیزه نگهداشتن، حفظ توازن رطوبت و جلوگیری از خشکی و چربی بیش از حد پوست همچنین مراقبت در برابر اشعه فرابنفش خورشید را نکات اصلی و اولیه نگهداری پوست عنوان کرد.

وی گفت: مهم‌ترین عامل سرطان‌های پوستی اشعه مضر آفتاب است. افرادی که در مکان‌های رو باز و در معرض مستقیم خورشید فعالیت دارند، همچنین حمام‌های سولار و استفاده از روش‌های تنینگ مداوم زیر نور آفتاب قرار می‌گیرند و افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد سرطان هستند، باید دقت بیشتری داشته باشند. این توصیه‌ها از عوامل مهم پیشگیری از سرطان پوست و نوع خطرناک آن یعنی ملانوم است.

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آنچه نباید درباره افسردگی باور کنید
احتمال دو برابری ابتلا به اختلال شناختی با خواب کمتر
ایگو/ من و «سلامتِ روان»
فکر می‌کنید چقدر وسواس فکری دارید؟
راهنمای تغذیه بالینی بیماران مبتلا به کرونا
چگونه انتخاب رشته‌ای رایگان داشته باشیم؟
خبرچینی و تمسخر و اسکرین‌شات ممنوع!
اشتباهاتی که بعد از طلاق رُخ می‌دهد
نشانه‌ای که جزو ۱۰۰ علائم ویروس کرونا نیست
روزشمار هفته بهداشت روان اعلام شد
میزان خواب کودک در سنین مختلف
مشاوران مطرح زمینه های مختلف روانشناسی کدامند؟
نمی توانی به عقب برگردی و شروع را عوض کنی، ولی می توانی از جایی که هستی آغاز کنی و پایان را عوض کنی...