سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - 6 Jun 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۳ شهريور ۱۳۹۷ / ۰۹:۳۷
کد مطلب: 45194
۱

اوتیسم گران است!

اوتیسم گران است!
میگنا: مرضیه فرشاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: زمانی که دانشجوی پزشکی بودم در طول دوره طبابت حتی یک کودک اوتیسم هم ندیدم اما سال گذشته که آماری را از حوزه توانبخشی پرسیدم اطلاع دادند که از هر 60 کودک یک نفر به اوتیسم مبتلا می‌شود.  اخیرا از هر 57 کودک یک مورد با این بیماری به دنیا می‌آید. ممکن است ابتلا افزایش داشته و یا قدرت تشخیص دقیق‌تر شده باشد. به هر حال اوتیسم گرچه قابل درمان نیست اما قابل کنترل بوده و می‌توان از یک کودک مبتلا به اوتیسم، یک فرد مستقل اجتماعی ساخت تا حداقل‌های خود را برطرف کرده و وابسته نباشد.

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان ادامه داد: منابع دولتی اجازه نمی‌دهد که تشخیص به موقع و مراقبت‌های ویژه برای همه مادران و کودکان انجام شود و بخشی از هزینه‌ها بر عهده خانواده‌ها است. خانواده‌هایی که توان مالی لازم برای این بررسی‌ها را دارند این هزینه‌ها را در سبد خود پذیرفته‌اند اما قسمت عمده خانواده‌ها توان تامین هزینه‌های اوتیسم را ندارند.

فرشاد با اشاره به اینکه اوتیسم یکی از گران‌ترین اختلالاتی است که در بهزیستی تعریف شده افزود: برای هر کودک اوتیسم باید یک مربی تعریف شود و در هیچ اختلال دیگری برای هر کودک یک مربی تعریف نمی‌کنیم. در مراکز بهزیستی بیشتر از تعداد کودکان مبتلا به اوتیسم کادر درمانی و خدماتی وجود دارد. به همین دلیل کسانی که مسئولیت اجتماعی دارند باید به این فضا وارد شده و فضای فرهنگی ایجاد کنند. در حال حاضر 12 مرکز اوتیسم در استان وجود دارد که به 460 کودک مبتلا به این اختلال خدمت می‌کند اما این تعداد به هیچ عنوان کافی نیست. در حال حاضر به 50 تا 60 کودک یارانه پرداخت می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان گفت: مداخلات اوتیسم به روز بستگی دارد و یک روز تشخیص زودتر می‌تواند اثرگذار باشد. درست است که مبتلایان به اوتیسم در برخی شاخص‌ها به توانمندی افراد سالم نمی‌رسند اما می‌توانند یک زندگی بدون آسیب و بدون وابستگی داشته باشند.

فرشاد یادآور شد: همین امروز در اصفهان یک فوق لیسانس تاریخ وجود دارد که مبتلا به اوتیسم است. این می‌تواند مصداقی برای خانواده‌هایی باشد که یک مبتلا به اوتیسم داشته و از درمان ناامید هستند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
موفقیت هایی که نصیب افراد صبور می شود،همان فرصت هایی است که توسط افراد عجوا رها می شود