شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - 9 Dec 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۷ / ۲۰:۰۵
کد مطلب: 45236
۱
۱

کاهش ساعات درسی سال دوازدهم / زمان کنکور تغییر می‌کند

کاهش ساعات درسی سال دوازدهم / زمان کنکور تغییر می‌کند
علی زرافشان معاون آموزش‌ متوسطه وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری هفته دولت که در نمایشگاه عملکرد و دستاوردهای آموزش‌ و پرورش واقع در دبیرستان ماندگار البرز برگزار شد، اظهار کرد: برای مهر ۹۷، اقداماتی را انجام دادیم که یکی از این اقدامات در راستای اجرای مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص سند تحول بنیادین است. در این راستا طرح اختصاص بخشی از زمان آموزش در قالب برنامه درسی مدرسه طی دستورالعملی به استان‌ها ابلاغ شد.

زرافشان افزود: در این طرح، دو ساعت از حجم برنامه درسی کاهش می‌یابد و در اختصاص شورای معلمان قرار می‌گیرد تا برنامه‌هایی را متناسب با نیاز دانش‌آموزان ارائه دهند؛ این دو ساعت، درس نیست بلکه استفاده از جامعه محلی برای یادگیری است. این طرح برای دانش‌آموزان پایه‌های چهارم تا ششم دبستان و هفتم تا نهم اجرا می‌شود.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش به اجرای طرح ایران مهارت، اشاره کرد و افزود: این طرح برای حرکت از سوی حافظه محوری به مهارت‌آموزی است که در ۸ استان اجرا کردیم و در نظر داریم امسال در همه استان‌ها در ۱۰ درصد مدارس اجرا شود.
وی ادامه داد: بر اساس این طرح، در پایه نهم دانش‌آموزان در هنگام انتخاب رشته، آگاهی داشته و با دقت بیشتری تصمیم می‌گیرند.

زرافشان به بحث آموزش کارآفرینی به دانش‌آموزان اشاره کرد و افزود: این طرح طی سه سال قبل برای یک میلیون و ۸۰۰ هزار دانش‌آموز اجرا شد و امسال پیمایش مجدد صورت می‌گیرد و کارنامه ۱۴ صفحه‌ای برای دانش‌آموزان اول دبیرستان صادر می‌شود و توصیه به دانش‌آموزان در راستای کارآفرینی است؛ ضمن اینکه دوره های آموزشی و کارگاهی برای دانش آموزان برگزار می‌شود.

وی به توافق‌نامه با شهرک‌های صنعتی برای ایجاد دفاتر کاردانش اشاره کرد و ادامه داد: بر این اساس تلاش می‌شود در شهرک‌های صنعتی در ابتدا یادگیری و سپس اشتغال‌زایی برای دانش‌آموزان اتفاق بیفتد.* تخصیص بودجه برای تجهیز هنرستان‌ها
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در مورد تجهیز هنرستان‌ها، اظهار کرد: سال گذشته در این راستا، سال بسیار خوبی بوده است؛ ۵۲ میلیارد تومان بودجه سال ۹۶ بود و علاوه بر آن، ۹ میلیارد تومان از سوی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس اختصاص یافته است.
وی ادامه داد: از بودجه سال ۹۷ نیز برای تجهیز هنرستان‌ها، ۳۷.۵ میلیارد تومان پیش‌بینی شد که تخصیص ۱۰۰ درصدی داشته است همچنین از دو درصد عوارض گاز نیز ۵۰ میلیارد تومان برای تجهیز هنرستان‌ها اختصاص دارد؛ ضمن اینکه برای تجهیز آزمایشگاه‌های دوره اول و دوره دوم متوسطه، پیگیری برای دریافت اعتبار داشتیم.
زرافشان اظهار کرد: تاکنون تمام هم و غم ما مصروف مدیریت ساختار جدید بود اما اکنون بر روی کیفیت متمرکز شده‌ایم.
وی درباره تغییر نام دوره‌های تحصیلی گفت: وقتی دوره انتقال ایجاد می‌شود، تغییر عنوان‌ها برای خانواده‌ها کمی سخت است البته برای خانواده‌ای که فرزندشان به کلاس اول می‌رود، تغییرات سخت نیست.


* تغییر زمان کنکور به نیمه دوم تیرماه
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش درباره کاهش ساعات آموزشی در پایه دوازدهم اظهار کرد: در بحث کاهش ساعت با چالش مواجهیم چرا که برای دانش‌آموزان شاخه نظری بر اساس برنامه درسی ملی باید حرکت کنیم و هدف گذاری برای شاخه نظری، ادامه تحصیل در دانشگاه است و پیوستار آموزشی داریم.

وی
با بیان اینکه وجود ۳۵ ساعت آموزش در هفته وقت دانش‌آموزان پایه دوازدهم را می‌گیرد، افزود: مذاکره‌ای با شورای پذیرش دانشجو در کنکور داشتیم تا زمان کنکور تغییر کند و به جای برگزاری در هفته اول تیرماه در نیمه دوم تیر ماه برگزار شود.

زرافشان ادامه داد: ۴ درس دوره پیش‌دانشگاهی نهایی است و امتحانات نهایی خرداد ماه تا ۲۵ خرداد تمام می‌شود و اگر زمان کنکور هم تغییر کند، دانش‌آموزان فرصتی برای آمادگی بیشتر دارند البته سازمان سنجش هم با تغییر زمان کنکور موافقت کرده است.

وی در خصوص دلیل این تغییر زمان و فرصت برای آمادگی برای کنکور گفت: یکی از اصول ارزیابی پیشرفت تحصیلی از آسان به سخت است، اما در کنکور، گاهی اولین سوالات سخت ترین سوالات است و یک نوع آمادگی ذهنی را می‌طلبد؛ ما به لحاظ محتوایی پیوستار بین دبیرستان و دانشگاه داریم اما پیوستار روشی در نوع برگزاری آزمون‌ها نداریم و باعث می‌شود ناچار باشیم فرصتی را برای تمرین روش‌های موفقیت در کنکور فراهم کنیم.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش درباره تأثیر قطعی سابقه تحصیلی در کنکور نیز اظهار کرد: ۸۹.۲۴ درصد دانش‌آموزان از طریق صرفاً سابقه تحصیلی به دانشگاه می‌روند و اصرار ما برای تأثیر سابقه قطعی این است که می‌تواند سیطره کنکور را از بین ببرد.

وی درباره قانون منع بکارگیری بازنشستگان و اینکه آیا خودش شامل این قانون می‌شود، گفت: بازنشسته به فردی گفته می‌شود که حکم بازنشستگی گرفته و برایش حقوق بازنشستگی واریز می‌شود و قانون نیز اعلام کرده است که بکارگیری این افراد ممنوع است البته به استثنای مشمولان ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری که مقامات اعم از وزرا و معاونان وزرا را دربرمی‌گیرد که در اصلاحیه جدید سطح استثنا تا وزیر آمده و معاونان مشمول نمی‌شوند.

زرافشان ادامه داد: اگر در بین معاونان، کسی باشد که قبلاً بازنشسته شده باشد و طی قراردادی همکاری می‌کند، مشمول این ممنوعیت می‌شود که یک مدیرکل و یک رئیس مرکز مشمول آن هستند؛ بازنشستگی در مشاغل کارشناسی نیز بند دوم این قانون است که فرهنگیان بازنشسته می‌توانند تا ۱۴ ساعت خدمت کنند.* تشکیل کمیته مناطق محروم برای افزایش پوشش تحصیلی
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش درباره کمبود نیروی انسانی در این وزارتخانه گفت: امسال ۴۲ هزار ردیف استخدامی در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفت که شامل ۲۵ هزار ردیف استخدامی از طریق کنکور سراسری و ۱۷ هزار نفر از طریق آزمون استخدامی بود کهاین روند باید برای سال‌های آینده نیز وجود داشته باشد زیرا با پیک خروج و بازنشستگی نیرو در سال‌های آینده روبرو خواهیم بود.

وی تصریح کرد: امسال کمبود نیرو داریم اما با روش‌های پیش بینی شده مانند اضافه تدریس و خرید خدمات تأمین خواهد شد.

زرافشان درباره پوشش تحصیلی در دوره دبیرستان اظهار کرد: نرخ پوشش دوره متوسطه اول ۹۴ درصد است و نرخ پوشش در جنس دختران و پسران بسیار نزدیک است؛ تنها در استان سیستان و بلوچستان پوشش تحصیلی با میانگین ملی فاصله زیادی دارد ضمن اینکه در این استان فاصله پوشش تحصیلی بین دختران و پسران نیز زیاد است.

وی افزود: تمرکز را بر پوشش دختران گذاشتیم و در این راستا کمیته مناطق محروم تشکیل شده است و ۴ استان را پیش‌بینی کردیم تا با حمایت نهادهای حمایتی و سازمان برنامه و بودجه، پوشش تحصیلی را افزایش دهیم؛ البته در دوره متوسطه نیز دوم نرخ پوشش ۸۲ درصد است.
 
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

M
Iran, Islamic Republic of
همش دروغه
مدیر مدرسمون بهم گف که ما چون مناطق محروم هستیم غیر حضوری خوندن شامل ما نمیشه و من کنکوری مجبورم 6 روز هفته 6ساعت به مدرسه برم واس درسای مزخرف با معلمای مزخرفش
تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
مشکل فکر های بسته این است که دهانشان پیوسته باز است...