سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - 6 Jun 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ / ۱۰:۲۵
کد مطلب: 45312
۱

آمادگی نظام پزشکی برای مشارکت در تهیه راهنماهای بالینی

آمادگی نظام پزشکی برای مشارکت در تهیه راهنماهای بالینی
رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، بر آمادگی نظام پزشکی برای همکاری با وزارت بهداشت در تهیه راهنماهای بالینی و آموزش های پزشکی، تاکید کرد.
 
دکتر ایرج فاضل برگزاری این همایش را در راستای افزایش آگاهی جامعه پزشکی با قوانین و حقوق حرفه ای خود و نقش موثر خود پالایشی در پیشگیری از قصور احتمالی عنوان کرد. سازمان نظام پزشکی مطابق قانون با استفاده از ظرفیت همکاران در حوزه های مختلف علمی این امکان را دارد تا با برنامه ریزی دقیق، نسبت به بهبود فضای آموزشی کشور، آموزش رشته های مرتبط با حوزه سلامت، آموزش های دوره ای حرفه ای و کوتاه مدت، مشارکت در تدوین برنامه های آموزش گروه پزشکی، اعتبار بخشی آموزشی و تهیه راهنماهای بالینی به عنوان یک نهاد ناظر همت گمارد.

دکتر علیرضا سلیمی رئیس همایش جامع اخلاق حرفه ای و پزشکی قانونی با اشاره به اینکه مخاطبان این همایش را تمامی رشته های گروه پزشکی تشکیل می دهند بیان کرد: آموزش پزشکی و اخلاق حرفه ای از اصول بنیادین شاغلان و دست اندرکاران و متولیان امور آموزش ، بهداشت و پیشگیری و به خصوص درمان است و این همایش با ۱۵ امتیاز بازآموزی با موضوعات اخلاق و حقوق و آگاهی از قوانین و تعهد حرفه ای برگزار شد تا فرصتی برای بهره مندی از نظرات اساتید و صاحبنظران باشد.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی، با اشاره به اینکه اخلاق پزشکی در اکثر موارد ایده مشخصی ندارد، گفت: حوزه اخلاق پزشکی بسیار وسیع است که در کل دنیا روی این مبحث کارهای زیادی انجام شده و به لحاظ آموزشی و پژوهشی نیز در ایران باید گروههای پزشکی و در کنار آن سازمان نظام پزشکی توجه خاصی به این مقوله داشته باشند.

سلیمی خاطرنشان کرد: برای ۶ ماه دوم سال جاری در نظر داریم که هر ماه یک برنامه اخلاق پزشکی حرفه ای را برگزار کنیم و بیش از ۲۵ عنوان برنامه اخلاق حرفه ای تعیین کرده ایم که آماده اجرا بوده و قرار است همایشهایی از این دست برای اعضای سازمان نظام پزشکی داشته باشیم.

 
جامعه پزشکی باید از نظر اخلاقی تمام مسائل را رعایت کند
دکترعلیرضا زالی مشاور عالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در امور پارلمانی نیز با تاکید بر اینکه جامعه پزشکی به هیچ عنوان نباید نسبت به تعهدات اخلاقی پیرامونی خود بی تفاوت باشد، افزود: عمل به تعهدات اخلاقی در بین پزشکان باید به گونه ای باشد که حتی اگر جامعه از نظر اخلاقی رو به اضمحلال و افول رود، جامعه پزشکی باید از نظر اخلاقی تمام مسائل را رعایت کند.

وی تصریح کرد: اگرچه مسائل و مشکلات مربوط به حوزه پزشکی رو به افزایش است اما مسائل اخلاقی باید به خوبی رعایت شود زیرا یکی از اهداف پزشکان باید تلاش برای کسب رضایت بیماران باشد.

وی اظهار کرد : در هر صورت جامعه پزشکی باید اخلاق حرفه‌ای را رعایت کند تا مردم کمتر دچار مشکل شوند؛ اخلاق و دانش بالای پزشکی شرط های اصلی و مهم در مساله اخلاق حرفه ای محسوب می شوند این درحالی است که امروزه روی مقوله کسب مهارت، اقدامات کافی انجام نشده است از این رو، باید اخلاق حرفه ای را در جامعه پزشکی نهادینه کنیم.
مرجع : خبرگزاری مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
نبود اضطراب مسئله ساز است،کمی اضطراب ارزش انطباقی دارد و اضطراب فراوان خرابی به بار می آورد.