سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - 6 Jun 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ / ۱۳:۱۴
کد مطلب: 45320
۰

نوآورترین کشورهای جهان کدامند؟!

نوآورترین کشورهای جهان کدامند؟!
میگنا: طبق گزارش بلومبرگ کره جنوبی و سوئد نوآورترین کشورهای جهان هستند. در این گزارش رتبه بندی تقریبا همه چیز از شرکت های فناوری گرفته تا تعداد فارغ التحصیلان علوم و مهندسی مورد ارزیابی قرار گرفته است.

شاخص کشورهای نوآور موقعیت کره جنوبی را به عنوان اقتصادی مطرح می سازد که در آن شرکت های مستقر در این کشور در سال ۲۰۱۷ بیشترین پتنت ها را به ثبت رسانیده اند.

بلومبرگ که شاخص ها را بر اساس منابع مختلف از جمله بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اروپا گردآوری کرده است بالاترین رتبه را در کره جنوبی به کمپانی سامسونگ اختصاص داده است.

سامسونگ غول الکترونیک کره جنوبی بیش از هر شرکت دیگر، به جز ای بی ام، از آغاز هزاره سوم بیشترین پتنت ها را در ایالات متحده آمریکا ثبت کرده است.

به ترتیب کره جنوبی با امتیاز ۸۹/۲۸، سوئد ۸۴/۷۰، سنگاپور ۸۳/۰۵، آلمان ۸۳/۵۳، سوئیس ۸۲/۳۴، ژاپن ۸۱/۹۱، فنلاند ۸۱/۴۶، دانمارک ۸۱/۲۸، فرانسه ۸۰/۷۵ و رژیم صهیونیستی ۸۰/۶۴ ده کشور نوآور جهان بر اساس شاخص نواوری بلومبرگ در سال ۲۰۱۸ هستند.

کشور سوئد که در جایگاه دوم قرار دارد به سرعت عنوان پایتخت استارت آپ های فناوری اروپا را از آن خود کرده است. این کشور محل فعالیت بزرگترین کمپانی های فناوری چند میلیارد دلاری است. پایتخت آن بعد از سلیکون ولی در آمریکا دومین کانون کمپانی های فناور و نواور جهان بحساب می آید.

آمریکا براساس شاخص نواوری بلومبرگ در سال ۲۰۱۸ نخستین بار است که در بین ده کشور نوآور جهان قرار ندارد.

آمریکا که در سال پیش در جایگاه نهم قرار داشت اکنون با دو پله تنزل در رتبه ۱۱ جهان قرار دارد. علت تنزل رتبه آمریکا صرفا به جهت آموزش های دانشگاهی است که در آن فارغ التحصیلان علوم و مهندسی دانشگاه های این کشور به عنوان نیروی کار مورد ارزیابی قرار گرفته است. در این شاخص آمریکا در بین ۵۰ کشور جهان حائز رتبه ۴۳ است. در مقابل، سنگاپور و ایران از این جهت رتبه های اول و دوم را به خود اختصاص داده اند.

رتبه بندی های دانشگاهی نیز عامل مهم دیگری است که نشان می دهد دانشگاه های آمریکا جایگاه خود را به سایر دانشگاه های جهان واگذار می کنند.

رتبه بندی های سال های اخیر نشان می دهد که هیچ کدام از دو دانشگاه برتر جهان در آمریکا قرار ندارند. افتخار رتبه های اول و دوم به دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج بر می‌گردد.

علاوه بر افت آموزش در این کشور در شاخص نوآوری، به گزارش بلومبرگ، آمریکا در تولید ارزش افزوده نیز عرصه را واگذار کرده است. رتبه کنونی آمریکا ۲۳ است، در حالیکه ایرلند و کره جنوبی رتبه های اول و دوم را از آن خود کرده اند.

باوجود این پس رفت، شاخص رتبه بندی بلومبرگ، آمریکا را از حیث تراکم شرکت‌های فناوری در رتبه نخست جهان قرار می دهد.
این رتبه بندی ها، تفاوت بین فهرست کشور های نواور در شاخص نوآور بلومبرگ و ده اقتصاد نواور جهان را در فهرست مجمع جهانی اقتصاد نمایان می سازد.

در فهرست مجمع جهانی اقتصاد ده اقتصاد نواور جهان به ترتیب شامل سوئیس، آمریکا، رژیم صهیونیستی، فنلاند، آلمان، هلند، سوئد، ژاپن، سنگاپور و دانمارک است.

طبق این رتبه بندی که بخشی از گزارش رقابت پذیری جهانی در سال ۲۰۱۸- ۲۰۱۷ است، آمریکا بعد از سوئیس دومین کشور نوآور جهان است.
شمول آمریکا و خروج کره جنوبی از آن به تفاوت های مهم موجود در این رتبه بندی های مختلف دلالت دارد.
 
 
مرجع : خبرگزاري فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
شاید باورتون نشه اما دنیا به کوچک‌ترین خوبی‌های شما نیاز داره، خوب بمونید.