شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - 3 Dec 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۳۰ شهريور ۱۳۹۷ / ۱۱:۲۸
کد مطلب: 45413
۲

چگونه می‌توان اضطراب کودک را برطرف کرد؟

چگونه می‌توان اضطراب کودک را برطرف کرد؟
میگنا: فرزانه احمدی روانشناس بالینی، گفت: شاید این موضوع که کودک شما را به هیچ کس و هیچ چیزی ترجیح نمی‌دهد در اوایل بسیار خوشایند باشد، اما هنگامی که نتوانید حتی برای لحظه ای هر چند کوتاه از او جدا شوید، مشکلی بزرگ رخ می دهد.
 
چرا اضطراب جدایی اتفاق می‌افتد؟
این روانشناس بالینی بیان کرد: بسیاری از کودکان از حدود یک سالگی و برخی حتی از شش ماهگی، از فکر این که مبادا از مادر جدا بشوند، می‌ترسند؛ علت ترس فرزندتان این است که امنیت خود را وابسته به شما می‌داند، غریزه‌ای که در حیوانات هم وجود دارد، بچه حیواناتی مانند گوسفند و بز به دنبال مادر خود راه می‌روند و در صورت جدا شدن بع بع می‌کنند.
 
بچه حیوانات از بدو تولد توانایی راه رفتن دارند از این رو این غریزه از ابتدا در آن‌ها وجود دارد، اما در مورد انسان‌ها، این ترس از سن راه رفتن یعنی حدود یک سالگی ظاهر می‌شود. در مواقعی که شما به دلایل کاری و یا شرایط اضطراری ناچار به جدایی از کودک هستید و مراقبت از او را به پرستار یا افرادی که کودک فرصت آشنایی به اندازه کافی با آن‌ها را نداشته، می‌سپارید، ترس از جدایی در آن‌ها بیشتر به چشم می‌خورد.

در زمان غیبت شما کودک غالب اوقات آرام و مشغول بازی است و بهانه گیری نمی‌کند و با پرستار و مراقبت خود خوب و مهربان است، اما هنگامی که شما به خانه بر می‌گردید به شدت به شما می‌چسبد و به پرستار خود اجازه نمی‌دهد به او نزدیک شود، هنگامی که حس کند می‌خواهید مجدد او را تنها بگذارید به شدت گریه می‌کند، این اضطراب و ترس در هنگام خواب هم  بیشتر می‌شود.

در صورتی که برای خواب، او را در تخت خود می‌گذارید با کوچک‌ترین حرکت شما شروع به گریه و بی‌تابی می‌کند؛ گاهی هم ممکن است دستشویی را بهانه کند ولی تنها چند قطره ادرار می‌کند و هنگامی که به رختخواب بر می‌گردد، دوباره می‌خواهد به دستشویی برگردد.
 
کودک از خیس کردن بستر خود نگران است، گاهی ممکن است کودک با این فکر که اگر خود را خیس کند شما دیگر او را دوست نخواهید داشت و او را ترک می‌کنید، دچار اضطراب شود، از این رو کودک هنگام خواب با 2 مشکل ترس از جدایی و ترس از ادرار مواجه می‌شود و این کار را دشوار می‌کند. 


چگونه با کودک خود خداحافظی کنیم؟
هنگام جدایی از کودکتان اگر مجبورید هر روز سرکار بروید، با مهربانی و با چهره‌ای متبسم و مطمئن از او خداحافظی کنید؛ چهره غمگین، غصه دار و نامطمئن شما به هنگام خداحافظی تنها باعث افزایش ناراحتی کودک می‌شود.


فواید صحبت با کودک
ممکن است کودک نتواند منظور خود را به طور کامل بیان کند، اما قدرت درک بالایی درباره آن چه به او می‌گویید دارد. در مورد اتفاقات، جلوتر از زمان با او صحبت کنید و او را آماده سازید، البته مهم است که هنگام صحبت با کودک چهره‌ای مهربان به خود بگیرید و نه غمگین و ناراحت.

یک یادگاری از شما در زمان غیبت‌تان می‌تواند کمک شایانی به کودک نوپا برساند؛ این شی می‌تواند یک عکس از شما و یا یکی از لباس‌هایتان باشد، البته در مواردی اثر معکوس داشته است، برخی اشیا مانند حیوان عروسکی، یک پتو و یا حتی انگشت خود کودک گاهی می‌تواند یک منبع آرامش باشد.
 

احمدی یادآوری کرد: اگر قرار است در زمان غیبت‌تان شخصی جدید را به عنوان پرستار برای کودک استخدام کنید، بهتر است این تغییر به طور ناگهانی صورت نگیرد. شخصی که قرار است از کودک پرستاری و مراقبت کند باید به طور کامل با او آشنا شود، حداقل برای این آشنایی 2 هفته زمان لازم است، تا چند روز تنها اجازه دهید این شخص بدون هیچ اقدامی در راستای نگهداری از کودک در کنار او باشد و پرستاری از کودک را به تدریج آغاز کند.
 
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وقتی بزرگسالان هم مانند کودکان بیش‌فعال می‌شوند
علائم و راهکارهای کنترل اختلال نارسا خوانی
این ۹ نشانه می‌گوید شریک عاطفی‌تان در حال خیانت است
پنج توصیه کلیدی برای مهار ترس در کودکان
تفاوت‌های علایم افسردگی در زنان و مردان
ازدواج سفید نه، هم‌باش‌های سیاه!
منشاء تعارض در روابط زناشویی و راه‌حل‌های کلیدی جهت مدیریت آن
سوگ جمعی چیست؟ چطور با آن کنار بیاییم؟
دلیل یادگیری سریع‌تر کودکان نسبت به بزرگسالان
علت تمایل بیشتر زنان در خرید از تولیدکنندگان زن چیست؟
وسواس تقارن و راه‌های درمانی
وقتی حالتان بد است این کارها را نکنید
ميزان هوش، با توانايى تغيير كردن، اندازه گيرى ميشود. آلبرت انشتين