دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ - 29 May 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ / ۲۰:۲۱
کد مطلب: 45674
۰

چرا برخی افراد فکر می‌کنند درمان نمی‌شوند

چرا برخی افراد فکر می‌کنند درمان نمی‌شوند
به گزارش میگنا دکتر مسعود نامجو - روانپزشک و متخصص اعصاب و روان در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اینکه افرادی که با وجود طی کردن مراحل درمانی همچنان از دردهای حاد و مزمن رنج می‌برند اغلب بیماریهای آنها ریشه عصبی دارد، اظهار داشت: بسیاری از بیماریهای عصبی به صورت کاملا جسمانی بروز می‌کند به طوری‌که با وجود مراجعه به پزشکان مختلف و طی کردن مراحل درمانی این مشکلات بهبود نمی‌یابد و حتی دردها شکل مزمن و مقاوم به درمان پیدا می‌کند که در این موارد افراد می‌بایست درمان مشکلات خود را در اختلالات عصبی جستجو کنند.

نامجو تصریح کرد: برخلاف تصور بسیاری از افراد، اختلالات روانی فقط در قالب مشکلات روحی و رفتاری خلاصه نمی‌شود بلکه این مشکل می‌تواند به صورت کاملا جسمانی بروز ‌کند، عارضه‌های که حتی با مصرف دارو به طور کامل بهبود نمی‌یابند و شکل مزمن به خود می‌گیرد.

وی ادامه داد: ریزش مو، سردرد، تپش قلب، درد سینه، تنگی نفس، سرگیجه، فشار خون، سوء هاضمه، سوزش سر دل، کمردرد، تکرر ادرار و سایر دردهای حاد و مزمن، علاوه بر علل جسمی، می توانند در اثر مشکلات روانی رخ دهد و از آنجایی که نگرش بسیاری به سلامتی در ابعاد جسم‌محور بودن خلاصه می‌شود این دردها با وجود مراجعه به پزشکان مختلف و مصرف دارو، هیچگاه به طور کامل بهبود نمی یابد.

نامجو با بیان اینکه اختلالات عصبی به اشکال غیر مرتبط و پنهان بروز می‌کند، افزود: مشکلات عصبی به معنای انجام رفتارهای غیرمتعارف نیست گاهی این اختلالات در عملکرد شخصی تاثیرگذار است به طوریکه در کودکان و نوجوانان به شکل افت تحصیلی و در بزرگسالان به صورت ناکامی شغلی یا مشکلات در روابط با دیگران بروز می‌کند، موضوعی که در نگاه اول ممکن است هیچ ارتباطی با ریشه‌های عصبی نداشته باشد ولی درواقع بسیاری از این افراد دچار مسائلی در سلامت روان خود هستند که نیاز به مداخلات روانپزشکی دارد.


 این متخصص اعصاب و روان ابراز کرد: زندگی پیچیده شهری، فروپاشی خانواده، قرار گرفتن در هجوم اخبار و حوادث ناگوار، رویدادهای استرس زا، دغدغه‌های اقتصادی و دور شدن از شیوه‌های آرام زندگی سنتی باعث شده تا براساس آمار سازمان بهداشت جهانی از هر چهار نفر در دنیا، یک نفر به یکی از اختلالات روانی مبتلا باشد که این امر نشان می‌دهد افراد باید به شکل جدی تری به این موضوع توجه کنند.


وی با بیان اینکه جامعه باید با اختلالات روانپزشکی بیشتر آشنا شوند، افزود: بیش از 50 درصد از موارد ابتلا به افسردگی به‌دلیل مراجعه به پزشکانی غیر از روانپزشک تشخیص داده نمی‌شوند و این اختلال در درمان علائم جسمی که در نتیجه آن ایجاد شده است نادیده گرفته می‌‌شود، به همین دلیل مشکلات آنها هیچگاه به شکل کامل درمان نمی شود.

نامجو خاطرنشان کرد: واقعیت این است که نگرش جامعه نسبت به بیماران اعصاب و روان، با اشکالات زیادی روبرو است به طوریکه بسیاری هنوز تفاوت بین روانشناس و روانپزشک را نمی‌دانند و حتی متخصص مغز و اعصاب با فرد متخصص در زمینه اعصاب و روان در نظر بسیاری تفاوتی ندارد به همین دلیل زمان آن رسیده تا جامعه نسبت به مباحث روانپزشکی و شاخه های این علم بیشتر آشنا شود.
      
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
افراد افسرده با ریسک ابتلا به ۲۹ بیماری دیگر روبرو هستند
صعود به اورست 13 روز به طول مي انجامد، اما سقوط از آن فقط « 8 ثانيه ». ساختن روابط مدتها به طول مي انجامد اما از بين رفتن آن فقط در چند ثانيه!