دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - 3 Aug 2020
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ / ۱۱:۲۱
کد مطلب: 45880
۱

من ایدز دارم، بغلم کنید

من ایدز دارم، بغلم کنید
میگنا: همایش مادر، کودک، اچ.آی. به مناسبت روز جهانی ایدز توسط گروه احیای ارزش ها 29 آبان ماه در تالار رودکی برج میلاد برگزار شد. هدف از این همایش بررسی روش های خودمراقبتی، پیشگیری، درمان و آموزش این بیماری به مردم و آگاه سازی آنها بود.

در بخشی از این همایش ایمان ملاجعفری استاد دانشگاه گفت: برای تاثیرگذاری در جامعه نیاز به یکپارچگی داریم. یکپارچگی در بیان پیام از اهمیت بالایی برخوردار است و باید پیام های درست درباره بیماری اچ آی وی را در قالبی درست و سازمان یافته در اختیار مخاطب قرار دهیم. در واقع نیاز ما یکپارچگی انتقال پیام و محتوا است.

وی با اشاره به پوستر همایش با عنوان «من ایدز دارم می تونی بغلم کنی» ادامه داد: این پوستر نمود یک پیام درست و ساده است. با دیدن این پوستر می شود فهمید این بیماری از طریق بغل کردن منتقل نمی شود. به همین دلیل ما باید در انتقال پیام و محتوا یکپارچگی داشته و پیام خود را درست به مخاطب منتقل کنیم.


* خط قرمز یا عافیت طلبی
مرتضی حیدری کارشناس رسانه و مجری تلویزیون نیز در این همایش حضور داشت. وی درباره نقش مهم رسانه ها در اطلاع رسانی به مردم گفت: در حوزه های اجتماعی اطلاع رسانی بدون کمک رسانه ها امکان پذیر نیست. اما پیش نیاز مهم این کار این است که خود رسانه ها، مدیران و کارکنان آن موضوع را به درستی درک کنند. به طور مثال قیمت خودرو به وزیر صنایع ارتباطی ندارد و نباید در این خصوص از وی سوال کرد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از خط قرمزها در سازمان صدا و سیما وجود ندارد و در نتیجه عافیت طلبی کارکنان آن به وجود آمده است، ادامه داد: نمی شود شما داخل آب نروید یا بروید و خیس نشوید. خیلی از ما به دلیل نداشتن اطلاع از کاری، یا سمت آن نمی رویم یا درست انجامش نمی دهیم. اولین اصل رسانه این است که موضوع را درست بفهمیم. به طور مثال هر دندانپزشک یا هر جراحی باید به این فکر کند که هر کدام از بیمارانش می تواند عامل انتقال ویروس اچ آی وی باشد؛ پس باید همه پروتکل های بهداشتی را در مطب خود رعایت کند.

حیدری ادامه داد: موضوع بعدی تشخیص الویت ها است. برای مثال آنقدر که ما درباره ام اس در تلویزیون صحبت می کنیم درباره سکته مغزی حرف نمی زنیم در حالی که این موضوع بسیار مهم است. به همین دلیل باید بدانیم ایدز در کجای سلامت قرار دارد و بعد به آن بپردازیم. مشکل دیگری که با آن مواجه هستیم تشخیص آگاه سازی با نگران سازی است. ما باید مردم را آگاه کنیم نه نگران. آگاهی باعث تحرک مردم می شود و آنها را وادار به اقدام و کنترل برای بیماری می کند اما نگرانی عکس این موضوع است.

به گفته حیدری اصحاب رسانه باید پیام خود را به روش هنرمندانه بیان کنند و قالب و محتوا باید درست باشد تا نتیجه بگیریم.


* محدودیت رسانه ای داریم
در سومین پنل از همایش زهرا مفاخر دبیر شورای سلامت سازمان صدا و سیما درباره نقش رسانه ملی در آگاهی رساندن به جامعه صحبت کرد. وی با اشاره به اینکه تا قبل از سال 95 محدودیت هایی برای اطلاع رسانی به مردم در خصوص بیماری ایدز وجود داشت، گفت: نزدیک به دو سه سالی است که سعی کرده ایم با در نظر گرفتن خط قرمزها به مردم اطلاع رسانی کنیم. در این خصوص چهار انیمیشن نیز ساخته شده است که در روز ایدز و زمان های دیگر از تلویزیون پخش می شود.

مفاخر افزود: تا زمانی که این آسیب ها را به رسمیت نشناسیم، نمی توانیم درباره آن صحبت کنیم. برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به ورود رسانه ملی در این حوزه است در غیر این صورت مردم مجبور به استفاده از اطلاعات منابع غیررسمی خواهند شد. با آگاهی رسانی از سوی رسانه ملی، ایدز به عنوان انگ در جامعه کمرنگ خواهد شد اما ما محدودیت رسانه ای داریم.


* انگ و برچسب نزنیم
بررسی ابعاد حقوقی بیماری اچ آی وی اما یکی دیگر از رویکردهای این همایش بود که هما داوودی گرمارودی عضو هیات امنای انجمن حقوق شناسی و وکیل پایه یک دادگستری به آن پرداخت.

گرمارودی گفت: نگاه اجتماعی به مبتلایان اچ آی وی نه به عنوان یک بیماری بلکه به عنوان انگ دیده شده و به همین دلیل با موضوع برچسب زنی در حوزه جرم شناسی روبرو هستیم. جامعه ما هنوز نگاه درستی به این بیماری ندارد، چون شاید اطلاعی از پیشرفت های علمی و پزشکی در خصوص درمان این بیماری ندارد.
وی ادامه داد: شاید یکی از دلایل نگاه نادرست جامعه به اچ آی وی و مبتلایان به آن، به دلیل علت این بیماری است که مردم با نگاهی سنتی رفتارهای پرخطر را عامل آن می دانند. اما باید بدانیم این بیماری به صورت ناخودآگاه نیز ممکن است رخ دهد. به همین دلیل با ارزیابی اخلاقی مواجه هستیم. در این میان نقش سمن ها، نهادهای دولتی و خصوصی در تغییر نگاه مردم به این بیماری بسیار اهمیت دارد. باید به صورت مشارکتی و با سیاستگزاری های درست قدم در راه آموزش های همگانی برداشته و در جهت آگاهی در حوزه سلامت و بهداشت اجتماعی کمک کنند که این فقط برعهده دولت نیست و همه باید مشارکت داشته باشند.

گرمارودی با طرح این سوال که مبانی حمایت از افراد مبتلا چیست، گفت: اولین مبنایی که ما را مکلف به حمایت از این افراد می کند، حق سلامت، حقوق انسانی و حقوق بشر است. کرامت انسانی و حقوق افراد باید رعایت شود. از طرفی حفظ سلامت اجتماعی و پرورش نسل سالم باید مورد توجه قرار بگیرد. باید بدانیم بهداشت، سلامت عمومی و پیشگیری از بیماری در حفظ سلامت اجتماعی بسیار مهم است. ما جامعه سالم نیاز داریم و این یکی از شاخصه های مهم توسعه به حساب می آید.

وکیل پایه یک دادگستری افزود: در ادامه باید ببینیم حمایت پذیرها چه کسانی هستند. افرادی که بزه دیده و ناخواسته درگیر این بیماری شده یا در جریان رفتارهای پرخطر مبتلا شده اند؛ با این حال نیاز است که هر دو گروه حمایت شوند.

گرمارودی با اشاره به اینکه یکسری حمایت های حقوقی وجود دارد که می تواند به مبتلایان خدمات بدهد، گفت: معاضدت قضایی، کلینیک های حقوقی و آموزش های همگانی حقوق به زبان ساده، بخشی از این حمایت ها هستند که در کشور ما بیشتر معاضدت (کمک) قضایی انجام می شود. یعنی از لحاظ حقوقی خدماتی رایگان برای افرادی که استطاعت وکیل ندارند از جمله مبتلایان به این بیماری وجود دارد.

وی ادامه داد: البته کلینیک های حقوقی که خدماتشان مشاوره های حقوقی است نیز در کشور وجود دارد. دانشگاه شهید بهشتی، یکی از مراکز مشاوره حقوقی است که می تواند به شهروندان در این خصوص مشاوره بدهد. اما امکانات و ظرفیت های لازم برای آموزش های همگانی حقوق به زبان ساه وجود ندارد.

به گفته این وکیل پایه یک دادگستری از دیگر خدمات حقوقی که می تواند از این افراد حمایت کند و در قانون وضع شده است، می توان به ماده 66 آیین دادرسی که در مورد نقش سمن ها در تعقیب جرائم و حمایت از اقشار آسیب پذیر مانند زنان و کودکان است، اشاره کرد. همچنین لایحه افزایش امنیت زنان در ماده 31 پیش بینی کرده که اگر چنانچه شوهر با آگاهی بر اینکه بیماری مسری دارد از جمله ایدز، آن را عامدانه به همسرش منتقل کند، قابل تعقیب کیفری است و برای او مجازات در نظر گرفته شده است.

گرمارودی ادامه داد: این مساله می تواند به بازدارندگی این موضوع کمک کند به شرط اینکه فرد با سوءنیت اینکار را انجام بدهد. به طور مثال در زندان موردی داشتیم که افرادی عامدانه سرنگ آغشته به ایدز را به یکی از زندانیان تزریق کرده و وی را مبتلا به ویروس اچ آی وی کرده بودند که این عمل با مجازات باید همراه شود.


* شناسایی 92 مادر مبتلا به اچ آی وی
در این همایش پروین افسر کازرونی سرپرست گروه مدیریت بیماری ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ایدز درمان قطعی ندارد اما با درمان به موقع می شود آن را کنترل کرد، گفت: تعداد افراد زنده ای که در کشور مبتلا به اچ آی وی هستند حدود 60 هزار نفر است که از این تعداد بیش از 24 هزار شناسایی شده اند.

وی افزود: ایدز یک بیماری عفونی مزمن است که راه های انتقال و پیشگیری مشخص دارد و درمان قطعی ندارد، اما اگر به موقع برای درمان اقدام شود، در طول 6 ماه سطح ویروس در بدن کاهش پیدا کرده، سیستم ایمنی بدن بالا می رود. همچنین اگر بیمار زن باردار باشد، در صورت تشخیص به موقع، احتمال انتقال بیماری از مادر به کودک نیز کاهش می یابد.

به گفته کازرونی وقتی ویروس اچ آی وی وارد بدن می شود، سریعتر از عفونت های دیگر عمل می کند. این ویروس پس از اینکه وارد بدن می شود، علامت و نشانه ای ندارد و دوره ای طولانی تکثیر و جایگزین سلول های ایمنی و دفاعی بدن شده، در نتیجه سیستم ایمنی را ضعیف می کند.

وی ادامه داد: پس از درگیری فرد بیمار به ویروس اچ آی وی، اگر پروسه درمان را زودتر آغاز کند، می تواند زندگی معمولی تری داشته باشد و پس از 6 ماه درمان، سطح بیماری در بدنش کاهش می یابد. به طور مثال بیماری که باید 17 قرص در روز استفاده کند، با گذراندن دوره منظم درمان مصرف او به یک قرص ترکیبی در روز می رسد.

به گفته سرپرست گروه مدیریت بیماری ایدز وزارت بهداشت، پایبندی فرد مبتلا به اچ آی وی به درمان از اهمیت زیادی برخوردار است و نباید درمان قطع یا دوباره شروع شود. در نتیجه با تشخیص به موقع بیماری و درمان مداوم و همچنین پیگیری پروسه درمان بحث انتقال اچ آی وی از طریق مادر به کودک بسیار کاهش می یابد که این موضوع تحول مهمی در حوزه پیشگیری و کنترل ایدز محسوب می شود.

وی ادامه داد: اولین قدم برای کنترل بیماری اچ آی وی پیشگیری است. راه های انتقال این بیماری مشخص است؛ از راه ترشحات خونی، روابط نامتعارف جنسی یا انتقال از طریق مادر مبتلا به فرزند که در دوران بارداری یا شیردهی نوزاد را درگیر و مبتلا به این بیماری می کند.

به گفته کازرونی، با آموزش و اقدامات پیشگیرانه می توان از ورود ویروس به بدن پیشگیری کرد. یکی دیگر از راه های جدید پیشگیری که طی سال های اخیر کاربرد یافته، کاهش حجم ویروس در بدن فرد بیمار با استفاده از دارو است. مصرف درست و مداوم دارو در حدی است که انتقال عفونت را نزدیک به صفر می رساند.

وی اظهار داشت: برای بالا بردن سطح آگاهی مردم به همراهی همه بخش های خصوصی و دولتی و نهادهای مردمی نیاز است. به ویژه گروه هایی که در این حوزه فعالیت دارند باید به اطلاع رسانی و آموزش به گروه های پرخطر مثل مصرف کنندگان مواد، معتادان تزریقی، افراد دارای رفتارهای پرخطر جنسی توجه کنند؛ چراکه می توان گفت آموزش، اطلاع رسانی و انتقال درست پیام یکی از روش های پیشگیری ایدز است.

کازرونی ادامه داد: از طرفی آموزش و اطلاع‌رسانی به گروه‌های پرخطر مانند مصرف کنندگان مواد، معتادان تزریقی،‌ افراد دارای رفتار پرخطر جنسی،‌ کلید پیشگیری و کنترل اچ آی وی است.

وی با اشاره به عنوان همایش که درباره مادران و کودکانی است که درگیر این بیماری هستند، یا بیماری تهدیدشان می کند نیز افزود: یکی از دغدغه های ما استفاده از روش های پیشگیرانه انتقال بیماری از مادر به نوزاد است. به همین دلیل مادران باردار می توانند تست اچ آی وی بدهند اما انجام این تست اجباری نیست و فرد با رضایت خود این تست را انجام می دهد.

کازورنی ادامه داد: از سال 93 به صورت پایلوت تست از مادران باردار را شروع کرده و 16 دانشگاه برای انجام این کار انتخاب شدند. اجرای این برنامه به عنوان یکی از روش های پیشگیری با استقبال خوبی از سوی مادران باردار روبه رو شد. در این میان توانستیم 92 زن باردار که از ابتلای خود به ویروس اچ آی وی اطلاع نداشتند تشخیص دهیم و درمان را برای آنها شروع کنیم.

وی اظهار داشت: در میان این تعداد همه مادران به جز یک نفر کودک سالم به دنیا آوردند. انتقال بیماری به شرایط مادر بستگی دارد؛ ممکن است در آن یک مورد هم، بیماری پیشرفت کرده و از مادر به فرزند انتقال یافته باشد.
به همین دلیل پیشگیری از ابتلای حتی یک نفر به ویروس اچ آی وی بسیار مهم است و 16 هزار دلار صرفه اقتصادی برای جامعه به همراه دارد؛ چراکه ابتلا به این بیماری و هزینه های درمان افراد مبتلا برای جامعه بسیار بالا است.

* کودکان بزرگسالان کوچک نیستند
شهناز آرمین دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه کودکان بزرگسالان کوچک نیستند و نباید اچ آی وی اطفال در کنار بزرگسالان قرار بگیرد، گفت: تشخیص و درمان برای کودکان مبتلا به اچ آی وی متفاوت از بزرگسالان است. این موضوع به قدری اهمیت داشت که تصمیم گرفتیم درمانگاهی فوق تخصصی در بیمارستان مفید را به همین موضوع اختصاص بدهیم.
وی با استناد به آمارهای وزارت بهداشت گفت: طبق تخمین ها، حدود 59 هزار و 531 مورد احتمالی اچ آی وی در کشورمان داریم. از این تعداد تا ابتدای سال 97 حدود 24 هزار و 190 نفر شناخته شده اند یعنی می دانند که اچ آی وی دارند. در این میان 13 هزار و 857 مورد تحت مراقبت قرار گرفته و 11 هزار و 473 نفر تحت درمان قرار دارند.

آرمین افزود: از میان کسانی که درمان می شوند، حجم ویروس در پنج هزار و 962 مورد مرتب اندازه گیری می شود. حدود چهار هزار و741 مورد بار ویروسی 60 هزار موردی که تخمین زده شده مبتلا به ایدز هستند، کنترل شده است. یعنی در حدی هستند که ما درمان مطلوب را برای آنها انجام داده ایم اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم و باید برای تشخیص بیماری اقدامات مهمی انجام شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به آمار کودکان مبتلا به بیماری ایدز گفت: تخمین زده شده، حدود 700 کودک زیر 15سال مبتلا به بیماری اچ آی وی داریم که بیماری 178 مورد کنترل شده است. همچنین طبق آماری که تا ابتدای سال 97 به دستمان رسیده، تخمین زده شده است که حدود 27 درصد از این کودکان و نوجوانان زیر 18 سال تحت درمان نیستند که این رقم بالایی است.

به گفته آرمین درمان کودکان باید به صورت منظم و مداوم انجام شود؛ با همه سختی های درمان کودکان به خاطر سن کم، بی سرپرست بودن یا بدسرپرست بودن، دارو درمانی باید با نظم خاصی انجام شود. درمان و قطع درمان و رهاکردن آن و تکرار این موضوع فایده ای در بهبود وضعیت کودک ندارد و باعث مقاوم شدن ویروس اچ آی وی خواهد شد و 5 درصد بچه های زیر 18 سال ما با این مشکلات درگیر هستند.

این دانشیار دانشگاه ادامه داد: ما نمی توانیم ایدز را در اطفال کنترل کنیم مگر آنکه به زنان باردار جامعه برگردیم و قبل از حاملگی یا در طول آن بیماری را تشخیص بدهیم و درمان را شروع کنیم. اگر زنی مبتلا به اچ آی وی باشد و بیماری اش را کنترل کنیم، می توانیم شاهد تولد فرزندی سالم از او باشیم. این اتفاق نمی افتد مگر آنکه مادران و زنان جامعه را با خودمان همراه کنیم.

وی ادامه داد: در مواردی بچه های مبتلا به اچ آی وی را دیده ایم که مادران آنها اصلا از بیماری خود خبر نداشته اند. در 5 سال گذشته 649 زن حامله داشته ایم که از این تعداد 606 مورد آنها درمان گرفته اند اما متاسفانه 43 مورد آنها درمان نگرفته اند. آنها افرادی هستند که ما می دانیم اچ آی وی مثبت دارند.
آرمین افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا موردی به عنوان اچ آی وی اطفال دیگر وجود ندارد چراکه به خوبی این موضوع کنترل شده است. راهی برای ریشه کن کردن اچ آی وی وجود ندارد اما انتقال آن را می شود کنترل کرد. ما با همکاری همه نهادها، مردم، رسانه ها و سمن ها می توانیم این بیماری را به ویژه در مادران باردار کاهش بدهیم و شاهد تولد نوزادان سالم از والدین مبتلا باشیم.

* درمان به مثابه پیشگیری
وحید جهانمیری نژاد مدیرعامل باشگاه سلامت نوجوانان تهران گفت: شعاری (درمان به مثابه پیشگیری) که در دنیا در خصوص بیماری ایدز وجود دارد، ساده است. در حالت معمول سیستم ایمنی فرد بیمار به دلیل تکثیر ویروس، پایین می آید اما درمان بسیار اثربخش است؛ تعداد ویروس ها در افراد مبتلا در صورت تشخیص و درمان به موقع و استفاده از دارو، کاهش می یابد و سیستم ایمنی بالا می رود.

وی ادامه داد: اطلاع رسانی و انتقال پیام درست در جامعه تاثیر مهمی دارد و می تواند تا حد زیادی اثربخش باشد. پیام مشخص و ساده این است که «نترسید و تست بدهید». تست اچ آی وی، رایگان و ارزان است و ایدز قابل تشخیص و درمان به شرط آنکه به موقع برای درمان اقدام شود.

جهانمیری با اشاره به عدد 90-90-90 تا 1399 گفت: این عدد بسیار مهم است. یعنی متعهد شویم تا سال 1399، 90 درصد بیماران مبتلا به اچ آی وی را شناسایی کرده، 90 درصد بیماران شناخته شده، تحت درمان قرار بگیرند و درمان 90 درصد افراد تحت درمان ادامه یابد. این اتفاق با همکاری و مشارکت همه از نهادهای دولتی و خصوصی گرفته تا وزارت بهداشت و مردم و سمن ها امکان پذیر می شود.

مدیرعامل باشگاه سلامت نوجوانان تهران با اشاره به راه اندازی «موبایل کلینیک ها» افزود: موبایل کلینیک پروژه جدیدی است که برای ارائه خدمات مشاوره ای و تست ایدز در قالب ون های قرار است در بعضی از چهارراه های شهر تهران مشغول فعالیت شده و به مردم خدمات مشاوره ای درباره ایدز ارائه دهند و تست بگیرند.
جهانمیری همچنین با نشان دادن کیت تست ایدز گفت: این کیت ها یکی از مسیرهای ساده برای تست ایدز است که باید با مشاوره همراه باشد. یعنی فرد می تواند به یکی از مراکز مشاوره ایدز برود و همزمان با انجام این تست راحت، خدمات مشاوره ای نیز دریافت کند. اما با این وجود استفاده از روش های پیشگیری نیز برای جلوگیری از بیماری اچ آی وی اهمیت دارد که یکی از آنها استفاده از وسایل بهداشتی در مقاربت است.

وی افزود: هر کدام از ما باید مقید باشیم و این موضوع را به درستی در جامعه اطلاع رسانی کنیم. از طرفی هر کسی که فکر می کند در معرض بیماری اچ آی وی قرار دارد، باید تست بدهد که این تست ها رایگان و محرمانه است و فرد بیمار پس از درمان می تواند زندگی عادی داشته باشد. تخمین زده شده که افراد در صورت تشخیص و درمان به موقع تا 71 سال می توانند عمر مفید داشته باشند.

* مادران حامی سلامت
در ادامه پنل نخست از این همایش، خسرو منصوریان موسس انجمن گروه احیای ارزش ها و برگزارکننده این همایش با اشاره به اینکه 20 سال پیش انجمن با هدف حمایت و یاری از آسیب دیدگان اجتماعی افتتاح شد، گفت: موسسه ما در ابتدا به صورت تلفنی و در خصوص آسیب های اجتماعی مانند طلاق و اعتیاد مشاوره می داد. مخاطبان انجمن به روانشناسان ما مراجعه کرده و به دنبال راهکار برای حل مشکلاتشان بودند که 73 درصد مراجعان خطوط آنلاین ما را بانوان تشکیل می دادند.
وی ادامه داد: بیشتر این بانوان و کسانی که از ما مشاوره می گرفتند درباره ایدز سوال می پرسیدند. عده ای از آنها ابراز نگرانی می کردند یا احتمالا مبتلا بودند. آن زمان و در شروع کار متوجه شدیم این گروه از مردم محلی برای پاسخگویی به سوالاتشان ندارند. سوالاتی که آنها درباره این بیماری از ما می پرسیدند، بیش از طلاق و دیگر آسیب ها بود.

به گفته منصوریان به مرور زمان آنها متوجه شدند که حتی یکسری از مخاطبان زن در روابط زناشویی و از شوهر خود به بیماری اچ آی وی مبتلا شده بودند که بعد از آگاهی از بیماری خود، تعدادی از این زنان می خواستند خود را از بین ببرند اما ایدز پایان زندگی نیست و با ایدز هم می شود، زندگی کرد.

موسس انجمن احیا ادامه داد: با همین رویکرد بود که انجمن احیا شکل گرفت. ما در جریان آموزش ها، افراد مبتلا را همراه خود به دانشکده ها و بیمارستان ها می بردیم تا به دانشجویان پزشکی و پرستاران در خصوص این بیماری از نزیک اطلاع رسانی کنیم و بگوییم که ایدز پایان زندگی نیست.

منصوریان افزود: با تلاش های شبانه روزی گروه احیا، در حال حاضر در این انجمن 92 مادر حامی سلامت، یک روز در هفته دور یکدیگر جمع شده، جلسه می گذارند، از مشکلاتشان می گویند و گروه درمانی می کنند. هدفمان این است با آگاه سازی مادران مبتلا از انتقال این بیماری به نوزدانشان جلوگیری کنیم و امیدواریم مادرانی که درگیر بیماری اچ آی وی هستند، به دنبال تشخیص و درمان رفته و به گروه های مادران حامی سلامت انجمن احیا بپیوندند.

* کودکان سالم از مادران مبتلا
در پنل دوم از همایش مادر، کودک، اچ آی وی، مهدی صدق آذر عضو هیات مدیره انجمن احیا، با طرح این سوال که آیا شما اجازه می دهید فرزندتان در مدرسه کنار کودکی سالم که والدینش مبتلا به ایدز هستند بنشیند، گفت: ما یکسری کودک داریم که والدین آنها به هر دلیلی درگیر این بیماری شده اند و از طرفی یکسری کودک نیز خودشان مبتلا به اچ آی وی هستند. اما از سال 93 با برنامه ای که به صورت پایلوت انجام شد، مادران بارداری که وارد پروسه مراقبت های مادر و کودک می شوند، دوره ای سه ماهه و 6 ماهه برای تشخیص بیماری و اقدامات لازم برای درمان آن را پشت سر می گذارند.
وی ادامه داد: خوشبختانه با این برنامه توانسته ایم شاهد تولد کودکان سالم از مادران مبتلا باشیم. اما سرنوشت این بچه ها چه می شود، کجا باید درس بخوانند و نگاه دیگران به آنها چگونه است. این مسئله ای است که باید به صورت جدی به آن رسیدگی شود و این اتفاق با اطلاع رسانی و آگاهی مردم جامعه اتفاق می افتد. این بچه ها نیز مانند خیلی از کودکان دیگر حق زندگی دارند و باید شرایط و فضای مناسب برای پیشرفت آنها میسر شود.

* حمایت از کودکان درگیر با ایدز در مدارس
در ادامه این همایش به نقش آموزش و پرورش در اطلاع رسانی به کودکان و نوجوانان و همچنین حمایت از بچه هایی که به نحوی با این بیماری درگیر یا مبتلا هستند نیز اشاره شد. در همین راستا رضوان حکیم زاده معاون وزارت آموزش و پرورش گفت: ما 14 میلیون دانش آموز داریم که با در نظر گرفتن والدین آنها حدود 42 میلیون نفر مخاطب داریم که می توان به آنها آموزش هایی در خصوص ایدز، خودمراقبتی، تشخیص و درمان داد.

حکیم زاده با اشاره به اینکه بخش زیادی از جمعیت دنیا کودکان و نوجوانان هستند، افزود: 16 درصد کودکان و نوجوانان دنیا را افراد زیر 15 سال تشکیل داده اند اما در این میان جمعیت زیر 9 سال بهترین مخاطبان برای آگاه سازی در خصوص این بیماری هستند؛ چراکه این گروه آسیب پذیرند و از طرفی تاثیر آموزش در این دوران اهمیت زیادی دارد. این دسته از افراد خوشبین بوده و روحیه مشارکت جویی بالایی دارند، امید و سرمایه های انسانی کشور هستند و از طرفی در دوران بلوغ قرار دارند. به همین دلیل آموزش به این افراد از جامعه بسیار مهم است.

به گفته وی، توزیع جزواتی درباره راهنمای خودمراقبتی برای جلوگیری از ایدز در 12 استان کشور، تالیف کتاب سلامت و بهداشت برای پایه 12 در سال تحصیلی جدید، آموزش به 2 میلیون سفیر سلامت که از میان دانش آموزان در مدارس انتخاب شده اند و برگزاری کارگاه و کلاس های آموزشی برای اولیا و مربیان مدارس، بخشی از اقدامات آموزش و پرورش در اطلاع رسانی بیماری ایدز به مخاطبان خود بوده است.

از دیگر اقدامات آموزش و پرورش مداخله در ثبت نام کودکان مبتلا به اچ آی وی در مدارس بوده است. حکیم زاده در این خصوص گفت: در زمان ثبت نام و در طول سال تحصیلی هر زمان که به آموزش و پرورش موردی گزارش شده ما وارد عمل شده و از کودک مبتلا حمایت کرده و تلاش برای ثبت وی انجام داده ایم.

گزارش از: فاطمه شیری

 
مرجع : خبرگزاری ایرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه در دام روانشناس نماها نیفتیم؟
چند نشانه که ثابت می‌کند، روان شما مشکل دارد
بهتر است با یک نفر حرف بزنی!
هورمون رشد چیست و چه رابطه ای با قد انسان دارد؟
اخبار کنکوری اضطراب بسیاری را برای داوطلبان ایجاد کرده است
داوطلبان آزمون دکتری خط شکن  کنکوری ها شدند+ عکس
کنترل روانشناختی والدین چگونه به شکست‌های تحصیلی و اجتماعی فرزندان منجر می شود؟
استفاده از رویکرد "ذهن آگاه" برای مقابله با ویروس کرونا
افسردگی در کودکان و راههای مقابله به آن
روش‌هایی برای درمان و کاهش استرس کنکور
از تیروئید تا افسردگی؛ چرا بی‌دلیل چاق می‌شویم؟
وقتی «نه» گفتن در ایام کرونا سخت می‌شود
برای کشتی های ساکن، موج های دریا تصمیم می گیرند!