سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - 6 Jun 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ / ۱۹:۵۰
کد مطلب: 45917
۲
آمار‌هایی عجیب از پردرآمدترین مشاغل در ایران

با تدریس کنکوری زیست‌شناسی پول پارو کنید!

با تدریس کنکوری زیست‌شناسی پول پارو کنید!
میگنا: انتشار آمارهایی درباره پردرآمدترین شغل ها در ایران، انگلیس و آمریکا در یک همایش، بازنشر قابل توجهی در سایت ها و شبکه های اجتماعی داشت. ظاهرا در همایش آشنایی با مشاغل پردرآمد ایران و برخی کشورهای جهان، مدیر شعبه سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی فارس درباره مشاغل پردرآمد در ایران گفته است: «بر اساس مطالعات علمی انجام شده در سال 93، جراحان پلاستیک و قلب، دندان پزشکان فوق تخصص، طراحان لباس و مدرسان کنکور زیست شناسی در صدر مشاغل پردرآمد ایران قرار داشتند.»

اکبر زاهدیان در ادامه گفته است: «طبق مطالعات انجام شده در آمریکا، پزشکان متخصص و جراحان و روان شناسان و پزشکان عمومی، بیشترین میزان درآمد را کسب می کنند اما بالاترین میزان درآمد در انگلستان به مدیران بازاریابی، مدیران و مقامات ارشد شرکت های مالی، کارگزاران مالی و ... تعلق دارد.» در ادامه در گفت و گویی با این مسئول، پیگیر جزئیات این آمارها و منابع آن شدیم.


آیا عدد دقیقی از میزان درآمد این مشاغل پردرآمد هم منتشر شده است؟
از عدد دقیق درآمدهای این مشاغل که اطلاعی ندارم و فقط رده بندی اش اعلام شده است. ضمن این که این آمارها منبع دارد و بر اساس منابعی که از آن ها گرفته شده در این همایش ارائه شده است. به طور مثال، مقدور است که منبع این قسمت از آمار را که پنجمین شغل پردرآمد در ایران مربوط به مدرسان کنکور زیست شناسی است، معرفی بفرمایید؟
از این موضوع اطلاع ندارم ولی منابع اش موجود است. وقتی در یک همایش معتبر چنین آماری منتشر می شود، مطمئن باشید که منابع هم ارائه شده است.

به نظر شما این آمار درباره درآمد طراحان لباس و مدرسان کنکور زیست شناسی منطقی است؟
اولا منابع همه آمارها مشخص است. ثانیا باید توجه داشت که نمی شود چنین آمارهایی را به همه نسبت داد. برخی از این افراد شاغل در این کارها، در این رده بندی قرار گرفته اند. در این بین، ممکن است که منابع دیگر، رده بندی های دیگری داشته باشند.

با توجه به این که گفته اید این مطالعات در سال 93 انجام شده، آیا تحقیق جدیدتری در این حوزه انجام نشده است؟
من اطلاعی ندارم.

آمارهای الکی که نباید جدی گرفته شود
همان طور که در این مصاحبه خواندید، آمار پردرآمدترین مشاغل ایران که خیلی زود به یکی از پربازدیدترین پست های شبکه های اجتماعی تبدیل شد،در حد پیگیری ما نه منبع دقیق و مشخصی دارد و نه توسط یک مسئول یا کارشناس بلند پایه یا کشوری مطرح شده است. بنابراین اگر جوانی با این فرض که به طور مثال، طراحی لباس هم اکنون چهارمین شغل پردرآمد در ایران است به سمت این شغل برود، معلوم نیست که چه سرانجامی در انتظارش خواهد بود. با این حال، این ماجرا یک بار دیگر این نکته را به همگان ثابت می کند که خبرها و آمارهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی را نباید بیش از حد جدی گرفت و حتما نیاز به بررسی بیشتر و دقیق تر این آمارها برای برنامه ریزی وجود دارد.

 
مرجع : خراسان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
هیچگاه نمی توانید یک اشتباه را دو بار مرتکب شوید چرا که بار دوم دیگر آن یک اشتباه نیست بلکه یک "انتخاب" است.