دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - 27 Jun 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۴:۳۶
کد مطلب: 46394
۰

گرایش بیشتر افراد افسرده به مصرف مواد مخدر

گرایش بیشتر افراد افسرده به مصرف مواد مخدر
ناصحی روانپزشک درباره رابطه اعتیاد و اختلالات روانی اظهار کرد: اعتیاد موضوع بسیار پیچیده‌ای است که باید از ابعاد مختلف به بررسی آن پرداخت.

این مشاور خانواده با بیان اینکه اعتیاد را می‌توان از سه منظر مورد توجه قرار داد، گفت: در حوزه‌ بیولوژیک و زیست شناختی بسیاری از افراد به دلیل شرایط فیزیولوژیکی، استعداد بیشتری برای ابتلا به اعتیاد دارند. وی با اشاره به اینکه در حوزه‌ فردی ابتلا به اعتیاد با خلقیات فردی در ارتباط است، تاکید کرد: در حوزه‌ اجتماعی هم که نسبت به دو حوزه‌ دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار است، مکان زندگی فرد مورد توجه قرار می‌گیرد.

ناصحی با اشاره به اینکه نوعی ارتباط دو سویه میان اعتیاد و اختلالات روانی وجود دارد، گفت: افرادی که دارای یکی از اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب هستند، برای تخفیف ناراحتی خود و کاهش رنج‌های روحی‌شان به سمت مواد مخدر و الکل گرایش پیدا می‌کنند.


این روانپزشک افزود: برخی افراد از ابتدا به اختلالات روانی مبتلا نیستند و گرایش به اعتیاد باعث شکل گیری بیماری‌هایی روانی مانند افسردگی در آن‌ها می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: انواع مواد مخدر و الکل می‌توانند باعث ایجاد اختلالات روانی در افراد بشوند، اما اختلالات افراد با توجه به نوع موادی که مصرف می‌کنند، متفاوت است.

ناصحی با بیان اینکه مصرف کنندگان تریاک و شبه تریاک اغلب دچار افسردگی می‌شوند، اظهار کرد: مصرف کنندگان گروه شیشه و...نیز به اختلالات روان پریشی، توهمات و هذیان گویی مبتلا می‌شوند.

این مشاور خانواده درباره درمان معتادانی که مبتلا به اختلالات روانی هستند، گفت: درمان معتادان حاد در اولویت قرار دارد و پس از درمان دارویی به فاصله‌ کوتاهی روان درمانی آغاز می‌شود. وی بیان کرد: در این شرایط شروع روان درمانی از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا در صورتی که روان درمانی آغاز نشود، با وجود درمان‌های دارویی ممکن است، شخص دوباره به اعتیاد بازگردد.
مرجع : افكارنيوز
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۵ توصیه عملی برای مدیریت "حمله پانیک"
نجات از تله پشت گوش ‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
اعتیاد به دارو‌های آرام بخش چیست؟
تاثیر خشونت والدین بر کودکان
با خودت صادق باش و نگران آنچه دیگران درباره ات فکر می کنند نباش . تعریفی را که آنها از تو دارند نپذیر ، خود ، خودت را تعریف کن