شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - 16 Oct 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۴:۳۶
کد مطلب: 46394
۰

گرایش بیشتر افراد افسرده به مصرف مواد مخدر

گرایش بیشتر افراد افسرده به مصرف مواد مخدر
ناصحی روانپزشک درباره رابطه اعتیاد و اختلالات روانی اظهار کرد: اعتیاد موضوع بسیار پیچیده‌ای است که باید از ابعاد مختلف به بررسی آن پرداخت.

این مشاور خانواده با بیان اینکه اعتیاد را می‌توان از سه منظر مورد توجه قرار داد، گفت: در حوزه‌ بیولوژیک و زیست شناختی بسیاری از افراد به دلیل شرایط فیزیولوژیکی، استعداد بیشتری برای ابتلا به اعتیاد دارند. وی با اشاره به اینکه در حوزه‌ فردی ابتلا به اعتیاد با خلقیات فردی در ارتباط است، تاکید کرد: در حوزه‌ اجتماعی هم که نسبت به دو حوزه‌ دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار است، مکان زندگی فرد مورد توجه قرار می‌گیرد.

ناصحی با اشاره به اینکه نوعی ارتباط دو سویه میان اعتیاد و اختلالات روانی وجود دارد، گفت: افرادی که دارای یکی از اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب هستند، برای تخفیف ناراحتی خود و کاهش رنج‌های روحی‌شان به سمت مواد مخدر و الکل گرایش پیدا می‌کنند.


این روانپزشک افزود: برخی افراد از ابتدا به اختلالات روانی مبتلا نیستند و گرایش به اعتیاد باعث شکل گیری بیماری‌هایی روانی مانند افسردگی در آن‌ها می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: انواع مواد مخدر و الکل می‌توانند باعث ایجاد اختلالات روانی در افراد بشوند، اما اختلالات افراد با توجه به نوع موادی که مصرف می‌کنند، متفاوت است.

ناصحی با بیان اینکه مصرف کنندگان تریاک و شبه تریاک اغلب دچار افسردگی می‌شوند، اظهار کرد: مصرف کنندگان گروه شیشه و...نیز به اختلالات روان پریشی، توهمات و هذیان گویی مبتلا می‌شوند.

این مشاور خانواده درباره درمان معتادانی که مبتلا به اختلالات روانی هستند، گفت: درمان معتادان حاد در اولویت قرار دارد و پس از درمان دارویی به فاصله‌ کوتاهی روان درمانی آغاز می‌شود. وی بیان کرد: در این شرایط شروع روان درمانی از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا در صورتی که روان درمانی آغاز نشود، با وجود درمان‌های دارویی ممکن است، شخص دوباره به اعتیاد بازگردد.
مرجع : افكارنيوز
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تاثير وابستگی و دلبستگی دركودكی
چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟
با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!
جوان ۳۰ساله‌ای که پدر ۴۰فرزند است!
به من نگوئید روانی/ چگونه با بیماران روحی رفتار کنیم؟
راه حل پرخوری چیست؟
غلظت کورتیزول در موی سر معیار سنجش استرس
طلاق گرفته بودند اما همچنان عکس عاشقانه می‌گذاشتند!
واکنش سازمان نظام روانشناسی به ارائه خدمات روانشناسی توسط اسنپ | غیرقانونی است
ترس از حیوانات، هیولای ترسناک ذهن کودکان
درمان درد مزمن با مداخلات روانشناسی
ویژگی که باور نمی‌کنید، آن را به ارث برده باشید
چرا همیشه بدنبال این هستیم که بدانیم چرا گل خار دارد؟ بیایید گاهی بدنبال آن باشیم که بدانیم چرا خار گل دارد؟