يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - 11 Apr 2021
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۷:۱۲
کد مطلب: 46551
۳
تأثیر بازی در ارتقای آموزش به کودک

رییس انجمن روانشناسی تربیتی: استعداد ذاتی نیست

رییس انجمن روانشناسی تربیتی: استعداد ذاتی نیست
میگنا: دكتر فریبرز درتاج امروز در پنجمین همایش روانشناسی مدرسه اظهار کرد: با وجود چالش های آموزش وپرورش در تمام دنیا، ایران زودتر از موعد مقرر توانست به برخی شاخص های کیفی مانند عدالت آموزشی یا برابری جنسیتی برسد و نرخ باسوادی برای جمعیت 15 تا 24 سال رشد داشته است اما هنوز در شاخص کیفیت آموزش در رتبه بندی های بینالمللی وضع خوبی نداریم.

وی افزود: یکی از مهم ترین پارامترهای بین المللی کیفیت آموزش این است که بودجه آموزش وپرورش برای آموزش معلمان جدی گرفته شود و کشورهایی که آموزش آنها کیفیت بالایی دارد به آموزش معلمان توجه ویژه ای دارند و از سوی دیگر به یافته های علمی توجه دارند.

رییس انجمن روانشناسی تربیتی با اشاره به اینکه یافته های پژوهشی نشان می دهد بیشترین ارتباطات عصبی کودکان بین دو تا 10 ماهگی است، افزود: در گذشته فکر می کردیم استعداد ذاتی است اما الان می گویند استعداد همان مواد خامی است که در کودکی در اختیار فرد قرار می دهیم و روشهای آموزشی از طریق بازی بسیار موثر است.

درتاج ادامه داد: میانگین بهره هوشی در هر نسل در حال افزایش است اما وضع ما بهتر نشده و آموزش و پرورش جای سنگینی است که به راحتی نمی توان تغییرات را در آن ایجاد کرد و ویژگی های خود محوری، احساس همه چیز دانی و همه چیز توانی و استدلال های غلط در افراد باهوش شکل می گیرد اما الان دنیا به سمت تربیت افراد خردمند حرکت می کند.

وی بیان کرد: تقسیم بندی های هوش گاردنر تغییر کرده است و 5 نوع ذهن را معرفی می کند که دو نوع آن متناسب با نیاز امروز جامعه است از جمله ذهن اخلاق مدار و احترام گذار. آموزش وپرورش باید به این سمت برود البته در اهدافمان بسیار عالی هستیم اما شیوه اجرا مشکل دارد به همین دلیل در شاخص رتبه بندی مدارس در دنیا به جای فضای مدارس و تعداد معلمان می گویند چقدر مهارت های تحصیلی را در سطح تحلیل و ارزیابی می توانند آموزش دهند؟

رییس انجمن روانشناسی تربیتی ادامه داد: یک دستاورد این همایش می تواند این باشد که با توجه به زیاد بودن تنوع مدارس اگر نمی توان با آن مقابله کرد از سوی دیگر هیچ مدرسه غیردولتی نباید اجازه برگزاری آزمون و جذب دانش آموزان قوی را دشته باشد مدرسه غیردولتی که امکانات بالایی دارد برای افزایش کیفیت آموزش به جای جذب دانش آموزان قوی مدارس دولتی بر روی آموزش معلمان متمرکز شوند.

درتاج بیان کرد: تحولات فناوری آموزش را تحت تاثیر قرار می دهد و نقش معلمان را متفاوت می کند آموزش در سال 2030 فرد محور است و افراد اطلاعات را در هر لحظه با هدایت معلم و از هر منبع درسی می توانند کسب کنند و از دوره دبیرستان پروژه ها را به صورت مشارکتی کار می کنند که زمینه های کاری را شکل می دهد و می تواند اقتصادی باشد همچنین تاکید بر علوم بین رشته ای است و کافی است افراد صرفا قدرت تحلیل و ارزیابی داشته باشند.
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

رمزگشایی ایموجی ها از شخصیت انسان‌ها
شایع‌ترین مشکلات روان‌تنی در کشور و تاثیر آن بر جسم انسان
سوالهای پدر دختر از داماد چه چیزهایی است؟
۱۲ نشانه‌ اعتیاد به اینستاگرام
اهداف سال جدید من
10 ویژگی‌ مشترک افرادی که خودکشی می‌کنند!
«قلدری مجازی» چیست و چطور باید با آن مواجه شد؟
وقتی درمانگر و درمانجو در یک نقطه متوقف شده اند
اگر در همسایگی خود شاهد خشونت‌خانگی بودیم چه کنیم؟
چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم؟
عوامل زمینه ساز تعارضات والدین و نوجوان چیست؟
تفاوت راهنمایی و مشاوره
زندگی درس حساب است، خوبیها را جمع، بدیها را کم ، خوشی ها را ضرب و شادیها را تقسیم کنیم