سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - 2 Mar 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۲:۲۵
کد مطلب: 46554
۰

تبین پرخاشگری در فوتبال براساس نظریه «چرخش در خشونت»

تبین پرخاشگری در فوتبال براساس نظریه «چرخش در خشونت»
این بخشی از صحبت های «امان الله قرایی مقدم» جامعه شناس و استاد دانشگاه بود که در زمینه واکاوی خشونت در فوتبال ایران به آن اشاره کرد. این پژوهشگر حوزه مسائل اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با وجود پیشرفت هایی که در زمینه های مختلف در ایران شکل گرفته، خشونت همچنان در ابعاد مختلف کلامی و فیزیکی در بین فوتبالیست ها وجود دارد و این همان معضلی است که باید آن را بر اساس تئوری «چرخش در خشونت» مورد بررسی قرار داد.

این جامعه شناس با اشاره به نقش جامعه در ترویج خشونت افزود: اگر الان در فوتبال شاهد رواج خشونت در ابعاد مختلف هستیم، باید آنرا ریشه یابی کنیم.

قرایی مقدم در ادامه با بیان اینکه مشکلات اجتماعی در فوتبال بی تاثیر نیست گفت: بسیاری از برخوردها در جامعه و رواج مشکلات اقتصادی و اجتماعی در ایران بدون شک بر روی فوتبال نیز تاثیرگذار است. افزون بر سیر تاریخی روند شکل گیری خشونت در فوتبال یکی دیگر از دلایل این برخوردها باید در ذهن بازیکن مورد بررسی قرار گیرد، زیرا برخی از فوتبالیست ها باور دارند اگر بازی را واگذار کنند دنیا به آخر خواهد رسید و جایگاه آنان متزلزل می شود، لذا برای ماندن و رسیدن به هدف راه های متعددی را امتحان می کنند که یکی از آنها، خشونت کلامی و در پاره ای از مواقع برخوردهای فیزیکی است.

وي در پایان تاکید کرد: نیروهای برانگیزنده خشونت مانند فقر، جایگاه خانوادگی، مشکلات اقتصادی و ... بر رفتار فوتبالیست ها به عنوان الگوی جوانان تاثیر دارد و تا زمانی که این رفتار کنترل نشود بدون شک نونهالان و نوجوانان از آنان الگو می گیرند که موجب گسترش خشونت در سطح کلان جامعه خواهد شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرا کمال‌ گرایی، آدم را بیچاره می‌کند؟
روانشناسی زرد دکانی برای کسب سود از رنج دیگران
نسبت به هویت جنسی پسرم نگرانم
با افراد مغرور و خودشیفته این گونه رفتار کنید
چند روش مؤثر برای غلبه بر اضطراب و افسردگی
ما خشمگینیم و عضو شبکه‌های اجتماعی!
تربیت بچه حرف‌ گوش‌کن بدون دعوا و قشقرق
برنامه های کلی پیشگیری از خودکشی دانش‌آموزان در مدرسه
چه بر سر سلامت روان کودکانی می آید که تصاویرشان دست به دست میگردد؟
آشنایی با سبک های یادگیری
مغز تنها: تنهایی و گرسنگی در مغز شبیه به‌هم اتفاق می‌افتند؟
پاسخ به سوالات و حل مسائل ریاضی ساده در خواب!
با ترس هات روبرو شو! آدم ها رو ببخش! یک راه حل جدید بساز! هدف هات رو مشخص کن! آدم هایی که ازت متنفر هستند رو فراموش کن! ذهنت رو آزاد کن!