يکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ - 28 May 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ / ۰۸:۳۶
کد مطلب: 47046
۱
چگونه خواب‌های مورد علاقه خود را ببینیم؟

روش‌های علمی برای کنترل رویا‌های شبانه!

روش‌های علمی برای کنترل رویا‌های شبانه!
میگنا: اگر فیلم «تلقین» (Inception) ساخته‌ی کریستوفر نولان را دیده باشید تا حدودی با مفهوم «رویای شفاف» آشنایی دارید. رویای شفاف به رویایی گفته می‌شود که در آن شخص از اینکه در حال خواب دیدن است آگاهی دارد. این در حقیقت حالتی دوگانه بین خواب و بیداری محسوب می‌شود. از قرار معلوم دانشمندان راهی پیدا کرده اند تا از این حالت برای حل مشکلات خود استفاده کنیم. در ادامه می‌خواهیم ببینیم چطور می‌توانیم از خواب آگاهانه برای مقابله با اضطراب و نگرانی و دیگر مشکلات روحی خود استفاده کنیم.
 
کنترل خواب
بین فعالیت‌های مغز در زمان دیدن یک رویای شفاف و هنگام بروز یک اختلال روانی، شباهت‌هایی وجود دارد. در حقیقت، وقتی در حال دیدن یک رویای شفاف هستیم، همان احساسی را پیدا می‌کنیم که یک شخص مبتلا به یک اختلال روانی دارد. این دانش محققان را به این نتیجه رساند که کنترل خواب‌ها می‌تواند تأثیر درمانی زیادی داشته باشد.

کسانی که دائماً درگیر کابوس هستند را در مواردی می‌توان به آن‌ها یاد داد که بتوانند خواب شفاف ببیند و به این ترتیب آگاهانه از خواب بیدار شوند. ما می‌توانیم خواب هایمان را آنگونه که مایلیم بسازیم. تصور کنید که چقدر خوب می‌شد اگر می‌توانستیم در خواب خود لحظات زیبایی را تجربه کنیم که واقعی به نظر می‌رسند. بدن ما هم تحت تأثیر رویای شفاف خوشایندی که می‌بینیم قرار می‌گیرد و احساسات مثبتی که در نتیجه‌ی آن به وجود می‌آیند به رفع اضطراب و نگرانی کمک می‌کنند.

هنرمندان هم می‌توانند از خواب‌های خود الهام بگیرند. مندلیف، شیمی دان مشهور، جدول تناوبی عناصر شیمیایی را یک بار در خواب دیده بود. ما می‌توانیم در خواب هایمان خود را به یک سرزمین زیبا و رویایی ببریم، پرواز کنیم یا آدم مشهوری شویم. کنترل خواب‌های ما در دستان خود ما است. هوشیاری در خواب به ما می‌کند احساس شادی بیشتری کنیم و می‌تواند اضطراب و نگرانی ما را کم کند.

اما چطور می‌توانیم دیدن رویای شفاف را یاد بگیریم؟ به این روش «رویا سازی» (Dream Incubation) گفته می‌شود و برای این منظور، باید در طول روز یک صحنه را با خود مرور کنید تا شب در خواب شما ظاهر شود.

اگر می‌خواهید مشکل خاصی را در خواب هایتان حل کنید، باید قبل از خواب به آن فکر کنید. فکر این مشکل باید آخرین چیزی باشد که قبل از به خواب رفتن تان در ذهن شما وجود دارد. برای مثال، اگر مشکل تان یک مسأله‌ی شخصی است، باید به کسی فکر کنید که با او مشکل پیدا کرده اید. اگر هنرمند هستید و مدتی است که نبوغ تان را از دست داده اید، قبل از خواب به یک بوم نقاشی سفید و خالی فکر کنید. به این ترتیب، وقتی به خواب بروید، ضمیر ناخودآگاه تان سعی می‌کند راه حلی برای مشکل شما پیدا کند.

علاوه بر این، بهتر است خواب هایتان را جایی ثبت کنید. بلافاصله بعد از بیدار شدن خواب هایتان را بنویسید تا بعداً فراموش شان نکنید. با این کار، به تدریج به نشانه‌های مشترکی که بین همه‌ی خواب هایتان وجود دارد پی خواهید برد.

هر شب قبل از خواب، با خودتان تکرار کنید: «می دانم که خواب می‌بینم.» این کار به شما کمک می‌کند هوشیاری و آگاهی خود را بیشتر کنید.

علاوه بر این ها، تکنولوژی هم دست به کار شده و دانشمندان نوعی دستگاه مخصوص رویا‌های شفاف اختراع کرده اند. این وسیله از روش تحریک الکتریکی مغز برای کمک به دیدن رویا‌های شفاف استفاده می‌کند و هیچ خطری برای سلامتی ندارد.

تحقیقات نشان داده است خواب‌ها به ما کمک می‌کنند احساسات و ترس‌های خود را پردازش کنیم. اگر بتوانیم به ضمیر ناخودآگاه خود دسترسی پیدا کنیم، آرامش را در درون خود پیدا و اسیب‌های روحی خود را درمان خواهیم کرد و در نتیجه، اضطراب و نگرانی خود را کاهش خواهیم داد.
 
مرجع : روزیاتو
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
افراد افسرده با ریسک ابتلا به ۲۹ بیماری دیگر روبرو هستند
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .