چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۵
کد مطلب: 47058
۲
سومین همایش بزرگداشت روز روان شناس و مشاوره برگزار شد

دو مشکلی که رشته روان شناسی را تهدید می‌کنند

دو مشکلی که رشته روان شناسی را تهدید می‌کنند
میگنا: دكتر محمد حاتمی در سومین همایش بزرگداشت روز روان شناس و مشاور كه صبح امروز در سالن حافظ مرکز همایش های بین المللی برج میلاد برگزار شد گفت: در سال ۸۲ اساسنامه سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، زمانی که دکتر افروز ریاست سازمان را بر عهده داشت نامه‌ای را به شورای فرهنگی، عمومی فرستاد که در آن درخواست شده بود روز ۹ اردیبهشت به عنوان روز روان شناس و مشاور باشد.

وی با اشاره به اینکه در اردیبهشت ماه اتفاقات زیاد دیگری مانند هفته سلامت رخ داده است، یادآور شد: به طور کلی اردیبهشت ماه، برای روان شناسی و مشاوره کشور ماه خوش یمنی است و مجموعه اینها نوید می‌دهد که روان شناسی و مشاوره در روند تحولی خود با توجه به این ایام  می تواند به جایگاه خود یعنی خط اول سلامت کشور دست یابد.

حاتمی در ادامه با بیان اینکه باید جهت معرفی سازمان نظام روانشناسی از همه فرصت ها استفاده کنیم، گفت: از جمعیت انبوهی که در این همایش حضور دارند تقاضا می کنم که امروز تصمیم بگیرید سازمان نظام روانشناسی را به مردم، نهادها و ارگان‌ها معرفی کنید. اینکه در برخی موارد چالش به وجود می‌آید به دلیل این است که سازمان نظام روانشناسی را نمی‌شناسند. از افتخارات نظام اسلامی این است که کارها را به مردم واگذار کرده و این افتخار بزرگی است.

رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور تاکید کرد: برخی معتقدند که سازمان نظام روان شناسی یک ngo است، اما به دلیل اینکه تاحدودی سر حاکمیت شلوغ است آن را به سازمان صنفی و تخصصی خود واگذار کرده است. مصوبه مجلس وجود دارد و رئیس سازمان نظام روان شناسی توسط رئیس‌جمهور منصوب شده است. نیابت روان شناسی و مشاوره کشور از بابت حاکمیت بر عهده سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور است و این یعنی این که ما وظیفه بسیار سنگینی در قبال روانشناسی و مشاوره کشور داریم.

وی با بیان اینکه سازمان نظام روان شناسی سه وظیفه مهم بر عهده دارد تاکید کرد: سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور یک سازمان معیار است؛ به طوریکه استاندارد ها توسط سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور تعیین می‌شود و هر کسی که بخواهد در کشور فعالیت روان شناسی و مشاوره داشته باشد باید مجوز خود را از سازمان دریافت کند، در غیر این صورت آن فعالیت غیر قانونی است. یکی دیگر از وظایف ما نظارت تخصصی است که تاکنون سازمان نظام روان شناسی در این زمینه به خوبی عمل نکرده است و باید با ساز و کاری که فراهم شده بتوان آن را نهادینه کنیم. هم‌چنین توانمندسازی روان شناسان و مشاوران از دیگر وظایف ماست. ما باید این کارها را به درستی انجام دهیم.

رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور در ادامه با اشاره به موضوع سیل گفت: وظیفه ما اعزام روانشناس نیست. ما تنها باید صلاحیت روانشناسان اعزامی را بررسی کنیم.

حاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مواردی که سازمان نظام روان شناسی را تهدید می کند، افزود: دانشگاه‌های ما به رشته روان شناسی و مشاوره با توجه به جایگاهی که از نظر آموزشی دارند توجه جدی نمی کنند و فارغ التحصیلان را برای کارهای حرفه ای آماده نمی‌کنند، لذا سازمان نظام روان شناسی  مجبور است دوره‌های توانمندسازی و کارورزی را بعد از فارغ التحصیلی برای دانشجویان برگزار کند.

وی ادامه داد: نمی توان با سلامت مردم بازی کرد و به هر کسی مجوز داد. یکی از تهدیدهای ما دانشگاه‌هاست که سازمان نظام روان شناسی باید به این موضوع ورود کند. اما دومین تهدید فضاهای مجازی است، به طوریکه هر کسی به خود اجازه می دهد بدون اینکه حتی دو واحد در این حوزه گذرانده باشد خود را روانشناس معرفی کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
دو بیگانه همدرد، از دو خویشاوند بی‌درد یا ناهم‌درد، با هم خویشاوندترند… علی شريعتی