پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ - 7 Dec 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ / ۱۴:۳۱
کد مطلب: 47059
۲

جدال‌ها بر سر صدور مجوز مراکز روان شناسی و مشاوره پایان می‌یابد؟

جدال‌ها بر سر صدور مجوز مراکز روان شناسی و مشاوره پایان می‌یابد؟
میگنا: حالا اما رئیس سازمان نظام روان شناسی خبر داده که برای رفع موازی‌کاری‌های موجود تفاهم‌نامه‌ای میان این دو نهاد منعقد خواهد شد و از سویی دیگر تمامی مجوزهایی که تاکنون توسط بهزیستی صادر شده از طریق سازمان نظام روانشناسی اعتباربخشی می‌شود.

طبق اعلام نظر سازمان نظام روان شناسی و مشاوره  در حال حاضر صدور مجوز از نظر قانونی به صورت انحصاری در اختیار این سازمان قرار دارد و براساس ماده ۵۷ احکام دائمی برنامه ششم، سازمان بهزیستی می‌تواند برای جامعه هدف خود مراکزی را جهت ارائه مشاوره اجتماعی راه‌اندازی کند، اما از سویی دیگر سازمان بهزیستی مدعی بوده که براساس همین ماده احکام دائمی برنامه ششم توسعه، این سازمان متولی سلامت اجتماعی است و مجوز مراکز مشاوره و روان‌شناختی نیز توسط آن صادر می‌شود.

قوانین سازمان بهزیستی مطابق استانداردهای روان شناسی نیست
دكتر محمد حاتمی که حدود دو ماه پیش طی حکمی توسط رئیس جمهور به عنوان رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور منصوب شد، در گفت‌وگوی خود که به مناسبت روز روان شناس با ایسنا داشته است، می‌گوید: سازمان بهزیستی برای افرادی که با قوانین سازمان نظام روان شناسی مطابقت ندارند مجوز صادر کرده است. مجلس، سنجش صلاحیت روان شناسان را از طریق کمیسیون‌های تخصصی تعیین کرده است، اما سازمان‌هایی مانند سازمان بهزیستی براساس قوانینی که خودشان تعیین کرده‌اند اما با استانداردهای جهانی و ملی روانشناسی مطابقت ندارد، برای افراد مجوز صادر می‌کنند.

حاتمی با تاکید بر اینکه صدور مجوز از نظر قانونی به صورت انحصاری در اختیار سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور قرار دارد، معتقد است که طبق ماده ۵۷ احکام دائمی برنامه ششم سازمان بهزیستی می‌تواند برای جامعه هدف خود مراکزی را جهت ارائه مشاوره اجتماعی دایر کند. رئیس مجلس نیز صراحتاً این موضوع را نوشته و آیین‌نامه دولت را لغو کرده و در اختیار سازمان نظام روان شناسی قرار داده است و تمامی مجوزهایی که تاکنون توسط سازمان بهزیستی صادر شده باید از طریق سازمان نظام روان شناسی اعتباربخشی شود.

رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره با اشاره به اینکه طی دو ماه اخیر جلسات زیادی با سازمان بهزیستی برگزار شده است، ادامه می‌دهد: یکی از این جلسات در کمیسیون اجتماعی مجلس با حضور دکتر وحید قبادی دانا- رئیس سازمان بهزیستی برگزار شد، در این جلسه دیدگاه‌ها و نظرات خود را ارائه کردیم. باتوجه به اینکه رئیس سازمان بهزیستی فرد علمی و تخصصی به نظر می‌رسند همه نظرات سازمان نظام روان شناسی را پذیرفتند.

البته طبق گفته حاتمی، هنوز سازمان بهزیستی در بخش ماده ۵۷ با سازمان نظام روان شناسی اختلاف دارد. او در این‌باره می‌گوید: ماده ۵۷ مربوط به احکام برنامه ششم است، براساس این ماده سازمان بهزیستی می‌تواند در حوزه روان شناسی برای جمعیت جامعه هدف خود مراکزی را راه‌اندازی کند، البته به دلیل اینکه مراکز مشاوره اجتماعی، حوزه‌های مختلفی را در بر می‌گیرد، نیاز است در حوزه روان شناسی مراکز از سازمان نظام روان شناسی پروانه دریافت کنند که به زودی در این زمینه نیز به تفاهم خواهیم رسید.


رفع موازی‌کاری‌های حوزه روانشناسی در آینده
بنابر اظهارات رئیس سازمان نظام روان شناسی، به زودی میان سازمان بهزیستی و سازمان نظام روان شناسی تفاهم‌نامه‌ای منعقد خواهد شد تا همه موازی‌کاری‌های حوزه روان شناسی و مشاوره متوقف شود.

حاتمی در ادامه با بیان اینکه ۲۶ هزار روانشناس عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره هستند که در کشور فعالیت می‌کنند، می‌گوید: فارغ از این تعداد سازمان بهزیستی و نهادهای دیگر نیز به افراد مجوز می‌دهند، اما با تفاهم‌نامه‌ای که میان سازمان بهزیستی و سازمان نظام روان
شناسی منعقد خواهد کرد، فعالیت آن افراد را متوقف می‌کنیم زیرا سازمان بهزیستی به تعداد زیادی، پروانه داده است.

متقاضیان پروانه اشتغال به زودی مجوز می‌گیرند
درحالیکه طبق گفته حاتمی ۲۶ هزار روانشناس تحت نظر سازمان نظام روان شناسی کشور فعالیت می‌کنند اما این سازمان تاکنون تنها برای پنج هزار روانشناس مجوز صادر کرده است و این یعنی هنوز ۲۱ هزار روانشناس کشور مجوز ندارند؛ در این باره رئیس سازمان نظام روان شناسی توضیح می‌دهد: ۲ ماه از حضور من به عنوان رییس این سازمان می‌گذرد که کمیسیون‌های تخصصی را فعال کرده‌ایم، همچنین تعداد اعضای کمیسیون‌ها افزایش یافته و مقرر شده برخی از آنها به صورت روزانه فعالیت کنند که تا مهرماه سال جاری همه کمیسیون‌ها به روز خواهند شد، یعنی متقاضیان کسب پروانه اشتغال در صورت تکمیل بودن پرونده‌شان تا سه ماه بعد می‌توانند پروانه اشتغال خود را کسب کنند.

سازمان نظام روانشناسی با روان شناسان فاقد مجوز چگونه برخورد می‌کند؟
موضوع فعالیت روان شناسان فاقد مجوز همواره یکی دیگر از مباحث حوزه روانشناسی است که در این گفت‌وگو نیز به آن پرداخته شد، گرچه این روزها افرادی تحت عنوان روان شناس و مشاور در کلینیک‌های فاقد مجوز در سطح کشور فعالیت می‌کنند و برخی از آنها جهت تبلیغات و جذب بیشتر مراجعه‌کنندگان کارگاه‌ها و همایش‌های رایگانی برگزار می‌کنند، اما سازمان نظام روانشناسی برای جلوگیری از فعالیت این افراد برنامه‌هایی را در دستور کار خود قرار داده، حاتمی می‌گوید: به زودی فعالیت این افراد متوقف خواهد شد. واحد نظارت سازمان بر فعالیت‌های کارگاهی و آموزشی نظارت دارد و در صورت بروز تخلف سازمان نظام روان شناسی برخورد خواهد کرد. در حال حاضر معاونت انتظامی و رسیدگی به تخلفات صنفی- حرفه‌ای سازمان نظام روان شناسی برای متوقف کردن فعالیت این افراد فعال شده است؛ این معاونت دارای بخش‌های مختلفی است که در سراسر کشور فعالیت می‌کنند و اگر کسی تخلفی انجام دهد و یا در زمینه روان شناسی و مشاوره دخالت کند، به دو صورت با آنها برخورد می‌کند، در صورتی که فرد متخلف روان شناس باشد هیئت بدوی سازمان نظام روان شناسی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای رسیدگی می‌کند، همچنین در صورتی که فرد روان شناس نباشد از طریق دادگاه‌های صالحه با آنها برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های غیرقانونی با ارزش‌ها و ضوابط حرفه‌ای مطابقت ندارد، می‌افزاید: این فعالیت‌ها عمدتاً منجر به فروپاشی خانواده‌ها و تغییر نگرش افراد می‌شود، همین مسئله موجب افزایش تعارضات درون خانواده‌ها می‌شود، لذا افرادی که به صورت خودسرانه در این زمینه فعالیت می‌کنند آسیب‌های اجتماعی را افزایش می‌دهند.

بنابر اظهارات حاتمی و طبق قانون تشکیل سازمان نظام روانشناسی، روان شناس و مشاور کسی است که عضو سازمان نظام روانشناسی باشد و در یکی از رشته‌های روانشناسی و مشاوره در مقطع فوق لیسانس و یا مقاطع عالیه فارغ التحصیل شده باشد، اما از نظر اخلاقی در سطح ملی و بین‌المللی ضوابطی وجود دارد که روانشناسان باید به قوانین و ارزش‌ها توجه کنند.


مشاوره‌ای که مبتنی بر فرهنگ جامعه نباشد، محکوم به شکست است
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با تاکید بر اینکه روانشناسان باید به ارزش‌های جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند پایبند باشند، تصریح می‌کند: روانشناس و مشاوره‌ای که مبتنی بر فرهنگ آن جامعه خدمات حرفه‌ای ارائه نکند، محکوم به شکست است؛ یعنی باید در چارچوب قوانین ارزش‌ها و فرهنگ آن جامعه کار خود را تطبیق دهند.

این روانشناس درباره علت ازدیاد روانشناسان زرد در کشور معتقد است: فضای مجازی ابزاری شده که متخلفان می‌توانند خود را در این فضاها به عنوان روان شناس و مشاور معرفی کنند.

حاتمی در پاسخ به این سوال که آیا همه روان شناسان و مشاوران کشور در چارچوب مفهوم حقیقی روانشناس فعالیت می‌کنند؟ یادآور می‌شود: در تمامی رشته‌ها تخلفاتی صورت می‌گیرد و امکان دارد این مسئله نیز در رشته روان شناسی اتفاق بیفتد، اما ممکن است رشته روان شناسی و مشاوره به دلیل ماهیت کاری خود نسبت به سایر رشته‌ها آسیب‌پذیرتر باشد، اگر در مواردی روان شناسی مشاوره غلطی ارائه می‌دهد یا اخلاق حرفه‌ای رعایت نشده است مطمئن باشید که آن فرد پروانه اشتغال خود را از سازمان نظام روان شناسی دریافت نکرده است. زیرا طبق پیگیری‌ها، این سازمان متوجه شده است که این افراد از طریق فضاهای مجازی، نهادها و ارگان‌های غیر مسئول مجوز خود را کسب کرده‌اند.

وی با بیان اینکه سازمان نظام روان شناسی جهت آگاهی و افزایش سطح سلامت روانی مردم باید برنامه کاملی اجرا کند تا مرم بتوانند روان شناسان حقیقی را شناسایی کنند، یادآور می‌شود: در حال اجرایی کردن برنامه‌هایی هستیم، البته در حال حاضر اسامی روان شناسان دارای پروانه صلاحیت در سایت سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ثبت شده است. بنابراین مردم برای شناسایی روانشناسان حقیقی باید به این سایت مراجعه کنند.

حاتمی ادامه می‌دهد: اگر روانشناسی فاقد پروانه بود یعنی آن فرد از نظر سازمان نظام روانشناسی صلاحیت ارائه خدمات روان شناسی را ندارد، چه بسا افرادی که فاقد پروانه روان شناسی هستند اما در فضاهای مجازی خدمات روان شناسی و مشاوره ارائه می‌دهند و مردم از این موضوع بی‌اطلاع هستند، لذا سازمان تنها مرجع تعیین صلاحیت روانشناسان است.

رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور می‌افزاید: توصیه می‌شود افرادی که در رشته روان شناسی و مشاوره تحصیل کرده‌اند عضو سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور شوند تا به راحتی در این زمینه فعالیت کنند. همچنین روان شناسانی که فاقد پروانه اشتغال و عضو سازمان هستند می‌توانند با نظارت روان شناسانی که تا مدرک دکترا تحصیل کرده‌اند و دارای پروانه هستند در این زمینه فعالیت کنند، لذا هیچ محدودیتی برای فعالیت روان شناسان و مشاوران وجود ندارد، همچنین دانشجویان این رشته‌ها می‌توانند تحت نظارت استاد ناظر فعالیت کنند.

درحالی که حمایت از حقوق مردم ایران یکی از اهداف سازمان نظام روان شناسی به شمار می‌رود، حاتمی بیان می‌کند: هستند افرادی که به دلیل فعالیت این متخلفان سوء استفاده‌های مالی و عاطفی زیادی را متحمل شدند و خانواده‌هایشان از هم پاشید، لذا به عنوان رئیس سازمان نظام روان شناسی اعلام می‌کنم که مردم تنها از طریق نماد سازمان از اعتبار پروانه روان شناسان و مشاوران مطلع شوند و یا با مراجعه به سایت سازمان آنها را به رسمیت بشناسند، در غیر این صورت سازمان مسئولیتی در این زمینه ندارد، البته دربرابر روان شناسانی که دارای پروانه هستند اما تخلف می‌کنند، مسئول است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دریافت خدمات روان شناسی و مشاوره به صورت تلفنی و مجازی امکان‌پذیر و موثر است؟ نیز اینگونه توضیح می‌دهد: مشاوره تلفنی و اینترنتی اساس علمی دارد، به طور مشخص تنها به منظور مداخله در بحران و راهنمایی مشاوره تلفنی توصیه می‌شود، اما روان درمانی و مشاوره از طریق تلفن جایز نیست، زیرا مشاوره و روان شناسی باید به صورت رو در رو اتفاق بیفتد تا رفتار مراجعه کننده بررسی شود، مهمترین کار درمان و مداخله "تشخیص صحیح" است، زمانی که مشاوره به صورت مجازی انجام شود، تشخیص صحیح صورت نمی‌گیرد و مداخلات و توصیه‌ها جنبه علمی و تاثیرگذاری نخواهند داشت، لذا دریافت خدمات روان شناسی از طریق فضای مجازی یا به صورت تلفنی امکان پذیر نیست و می‌تواند آسیب‌ها را نیز افزایش دهد.


طرح‌ریزی آئین‌نامه کمیسیون روانشناسی و مشاوره فضای مجازی
البته رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور جهت قانونمندسازی فعالیت روان شناسان در فضای مجازی، از طرح‌ریزی آیین‌نامه کمیسیون روان شناسی و مشاوره فضای مجازی خبر می‌دهد و می‌گوید: این کمیسیون بر مسائل بوم شناختی، تلفنی، اینترنتی و فضاهای مجازی فعالیت خواهد کرد تا مردم بتوانند فضای مجازی را به فرصت تبدیل کنند و از خدمات روان شناسی و مشاوره بهره گیرند. حیطه فعالیت روان شناسان علاقه‌مند برای ارائه خدمات در فضای مجازی مشخص می‌شود که تا چه حد می‌توانند در فضای مجازی فعالیت کنند.

حاتمی می‌گوید که نقش فضاهای مجازی در توسعه روان شناسی انکارناپذیر است، باید فضای مجازی را به فرصت تبدیل کرد و از آن بهره گرفت، به ویژه اینکه در حوزه آموزشی فضای مجازی می‌تواند به سازمان نظام روان شناسی کمک کند. در حال حاضر اغلب آسیب‌ها ناشی از این است که مردم از نحوه فعالیت سازمان نظام روان شناسی آگاهی ندارند و سلامت روانی‌شان بالا نیست، به همین دلیل به راحتی فریب افراد غیر متخصص را می‌خورند.


آمادگی سازمان نظام روان شناسی برای آموزش سطح سواد سلامت جامعه
رئیس سازمان نظام روان شناسی با بیان اینکه سطح سواد سلامت روانی مردم کم است، معتقد است: در جلسه‌ای که چند روز گذشته با یکی از اعضای شورای شهر برگزار شد، سازمان نظام روان شناسی جهت افزایش سطح سواد سلامت مردم اعلام آمادگی کرد تا آموزش‌هایی را در این زمینه ارائه دهد، در حال حاضر ازطریق شهرداری‌های کل در استان‌ها، شهرستان‌ها و شوراهای شهر پروتکل‌هایی آماده شده است. صداوسیما نیز در این زمینه می‌تواند سازمان نظام روان شناسی را یاری کند.

حاتمی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به وضعیت روانی جامعه ایران اشاره می‌کند و می‌گوید: گرچه ایران کشور آرامی بوده است، اما باتوجه به جنگ‌هایی که در منطقه خاورمیانه به وقوع پیوست، تلاطماتی ایجاد شد که سبب شد ایران متاثر از این وضعیت، استرس و فشار روانی تحمل کند. از طرفی دیگر نیز تحریم‌های ظالمانه‌ استکبار جهانی، مسائل اقتصادی، بحران‌های طبیعی مانند سیل و زلزله مجموعه‌ای از آسیب‌های روانشناختی را برای ایران ایجاد کرد.

بنابر اظهارات رئیس سازمان نظام روان شناسی فضای مجازی یکی از عوامل بروز مشکلات روانی ایران است، عدم آگاهی از نحوه صحیح استفاده از فضای مجازی در کشور به خوبی نهادینه نشده است و هنوز جامعه نحوه چگونگی استفاده از این ابزار مهم را نمی‌داند، همین مسئله باعث شده فضای مجازی از نظر روانی به جامعه آسیب وارد کند.

گرچه وضعیت کشور باعث شده استرس و اضطراب تشدید شود اما رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور می‌گوید: ناهماهنگی روان شناسان در مقابله با آسیب‌های اجتماعی باعث شده نتوانیم از همه ظرفیت‌های مهم کشور استفاده کنیم. به طور مثال صدا و سیما در برنامه‌های خود از افرادی به عنوان روان شناس، مشاور و کارشناس دعوت می‌کند که رشته تحصیلی آنها هیچ ارتباطی به حوزه روان شناسی ندارد. از طرفی دیگر سازمان بهزیستی نیز در زمینه صدور مجوز مداخله می‌کند. مجموعه این ناهماهنگی‌ها باعث شده ایران در برخی از شاخص‌های اختلالات روانشناختی وضعیت خوبی نداشته باشد.

وی می‌افزاید: بر اساس آمارها ایران در زمینه طلاق وضعیت خوبی ندارد، در زمینه اعتیاد و رفتارهای پرخطر نیز افزایش چشمگیری داشته‌ایم و باید گفت اختلالات روانی، افسردگی، اضطراب و استرس از مسائلی است که در جامعه وجود دارد.

این روان شناس معتقد است که در مدارس نیز دانش‌آموزان به غربالگری جدی نیاز دارند، زیرا رفتارهایی مانند بیش فعالی، اختلالات سلوک و اضطراب باعث افت تحصیلی تعدادی از دانش‌آموزان شده است. مجموع این مسائل باعث شده کشور سیمای روانشناختی خوبی نداشته باشد.
مرجع : خبرگزاري ايسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خوشبختی یعنی بدست آوردن یک زندگی و تقسیم آن با دیگران!