يکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ - 1 Oct 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ / ۱۶:۳۸
کد مطلب: 47062
۳
لزوم بیمه شدن خدمات روان شناسی

پروانه هاي سازمان نظام روان شناسي نه تنها در ايران بلكه در جهان اعتبار دارد

نجمه محمودی‌نیا
پروانه هاي سازمان نظام روان شناسي نه تنها در ايران بلكه در جهان اعتبار دارد
میگنا: دكتر غلامعلی افروز در سومین همایش روز روان شناس و مشاور با بیان اینکه بر این باورم که علوم تجربی فرش علوم انسانی و روانشناسی عرش علوم انسانی است، گفت: روان شناسی یک اصل است و همه غایت خلقت برای روان شناسی است و اگر به خوبی کار کنیم کار عرشی است.

وی با بیان اینکه روان شناس حرفه مقدس و شکوهمند هستی است افزود: به همین جهت باید تلاش بسیاری انجام دهیم. روز معلم و روز روانشناس روز زیبایی است که برگزاری این روز دو هدف دارد؛ تجلیل از روان شناسان متعهد و از سوی دیگر اینکه روان شناسان به کارنامه حرفه‌ای سال گذشته خود بازگردند.

افروز در ادامه با بیان اینکه هر روز باید به اقتدار سازمان روانشناسی اندیشید، تاکید کرد: با کمک شورای مرکزی باید بتوانیم اقتدار سازمان روان شناسی و مشاوره را در کشور نهادینه کنیم. لازمه بالا بردن اقتدار سازمان، تعهد حرفه‌ای و اخلاقی همه اعضا است، سازمان باید اقتدار خود را قوی‌تر کند.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور ادامه داد: پروانه‌های ما نه در ایران اسلامی بلکه در همه کشورهای جهان خریدار دارد. تعداد قابل توجهی از همکاران با این پروانه‌ها در کشورهای مختلف کار حرفه‌ای انجام می‌دهند، لذا باید قدر این سازمان را که برای آن زحمت کشیده شده بیش از پیش بدانیم، همه سازمان‌ها و نهادها برای تقویت چنین سرمایه‌ای و ترغیب فعالیت این سازمان باید کمک کنند لذا یک هماهنگی جدی و هم اندیشی بین سازمان نظام روان شناسی، سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت و وزارت کشور و سایر نهادهای فعال این حوزه باید شکل گیرد که به طور حتم دکتر حاتمی در این مسیر تلاش کردند، باید حداقل ماهانه یک جلسه هم اندیشی برگزار شود تا بتوان به مهمترین مباحث کشور در حوزه نیاز به خدمات روان شناسی، مشاوره‌ای و امنیت اجتماعی پرداخت.

افروز با تاکید بر اینکه نظام روان شناسی در تربیت اجتماعی نقش آفرین است، یادآور شد: امنیت روانی در کنار امنیت اجتماعی ارزشمند است. لذا از همه دانشگاه‌های کشور تقاضا می‌کنیم که با بازنگری به برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری خودشان با نگاه تربیت روان شناسان و مشاوران حرفه‌ای به سازمان کمک کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در اولین فرصت باید بتوانیم تحت پوشش خدمات بیمه‌ای قرار گیریم، یادآور شد: خدمات بیمه‌ای برای اقشار مختلف به ویژه اقشار متوسط ضروری است. باید دست از این تعرفه‌های قدیمی بردارند. روان شناسان متخصص ما کمتر از روانپزشکان متخصص نیستند. همه باید جمع شویم تا این تعرفه نظام روان شناسی را تا پایان سال تصویب کنیم و اجازه دهیم مردم از این خدمات به خوبی بهره گیرند و گزینشی عمل نکنیم.

در ادامه این همایش  دكتر فریبرز درتاج، معاون آموزشی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه باید جلوتر از دانشگاه‌ها در مرزهای دانش حرکت کنیم، یادآور شد: سازمان نظام باید امروز در حوزه روان شناسی شناختی و آموزش‌های قبل از دبستان در دنیا و آموزش‌های شناخت محور با تاکید بر مغز مداخله کند، اگر مرزهای دانش در دنیا در حال تغییر است سازمان نظام روان شناسی باید بتواند توانمندسازی روان شناسان را به لحاظ علمی در مرزهای دانش نگه دارد.

درتاج معتقد است: جا برای کار در حوزه روان شناسی بسیار بیشتر از تعدادی است که ما در کشور روانشناس تربیت می‌کنیم.

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برخی از واحدهایی که در برخی دانشگاه‌ها حداقل استانداردها را ندارند و استادیار در رشته مربوطه ندارند و PHD تربیت می‌کنند سازمان نسبت به این دانشگاه‌ها حساسیت دارد گفت: خوشبختانه امسال بر اساس آئین‌نامه وزارت علوم همه دانشگاه‌های مجری دوره دکتری باید در پورتال سازمان سنجش اعضای هیأت علمی خود را معرفی کنند و بسیاری از این گروه‌ها توانایی تربیت دوره دکتری را ندارند البته با تربیت دانشجو در دوره دکتری مخالف هستم، زیرا اگر می‌توانستیم چیزی را به افراد آموزش دهیم که بعد از دیپلم یا لیسانس وارد بازار کار شوند، هیچ ضرورتی وجود نداشت که مدرک فوق لیسانس یا دکتری دریافت کنند.

درتاج با بیان اینکه ۱۰۰ هزار کلاس درس وجود دارد، بیان کرد: کمتر از ۱۰ درصد روان شناسی به سازمان‌های دولتی و محیط‌های صنعتی نفوذ پیدا کرده است، در صورتیکه در تأسیس یک کارخانه در هر هفت مرحله روان شناسان باید اظهار نظر کنند.

به گفته وی ۱۲ میلیون از جمعیت ما درگیر اختلالات روانی است، همچنین در سال ۹۶، ۱۷۵ هزار طلاق در کشور ثبت شده است. یعنی هر سه دقیقه یک طلاق در کشور رخ می‌دهد و این موضوع نشان می‌دهد که به بهانه این روز وظیفه سنگینی داریم و هیچ یک جای دیگری را نگرفتیم. امیدوارم با این همت بتوانیم جایگاه روان شناسی را ارتقاء دهیم.

 دکتر نصیری رئیس اداره کل سلامت شهرداری تهران نیز در اين همایش با بیان اینکه از سال گذشته برای اولین بار موضوع سلامت روان در برنامه شهرداری تهران دیده شد، گفت: امسال نیز موضوع احصاء شاخص‌ها و وضعیت سلامت روان شهروندان برای اولین بار در برنامه سوم شهرداری تهران در مجموعه مدیریت شهری پیش‌بینی شده است که چند رویکرد اصلی در این حوزه وجود دارد.

وی با اشاره به اولین نگاهی که در مجموعه شهرداری و به ویژه در حوزه اداره کل سلامت شهرداری تهران وجود دارد، گفت: امروز در کشورمان و به صورت مشخص در کلانشهر تهران که هر اتفاقی در آن می افتد به فراخور در سایر کلان‌شهرها و شهرهای کشور نیز دنبال می شود، به هم افزایی علمی، تخصصی و حرفه ای یاورانه نیاز داریم.

نصیری با بیان اینکه در مجموعه شهرداری تهران نگاه اصلی مان این بود که بتوانیم بستر را برای حضور با کیفیت و ظرفیت هایی که در اختیار انجمن های علمی حوزه سلامت روان، دانشگاه های فعال در حوزه علوم رفتاری و علوم اجتماعی و تمامی شرکای اجتماعی در حوزه سلامت روان و سلامت اجتماعی هستند باز کنیم، تاکید کرد: در همین راستا طی سال گذشته تلاش کردیم که بیشترین همکاری را با مجموعه‌های مختلف در حوزه سلامت روان داشته باشیم.

وی با اشاره به رویکرد دوم اداره کل سلامت شهرداری تهران گفت: باور ما این است که مسئولیت اصلی شهرداری تهران این است که به کالبد شهر و تأثیری که کالبد و سیاست‌های شهری بر کاهش و ارتقاء سلامت روانی و اجتماعی دارد توجه کند، این مسئله به نظر خیلی کوتاه بینانه است که فکر کنیم فعالیتی که می‌توان در حوزه سلامت روان انجام داد صرفاً به بسته های خدمتی است که به شهروندان ارائه می شود. به طور قطع باور ما این است که بیشترین تاثیری که می‌توانیم داشته باشیم مولفه های اجتماعی و محیطی است که در شهر وجود دارد و شهرداری تهران می‌تواند در آن تاثیرگذار باشد و آنها را بهبود دهد.

نصیری یادآور شد: در همین راستا یکی از موضوعات اصلی ما حمایت طلبی از سازمانها، شرکتها و مجموعه های شهری است که در حوزه مسئولیت پذیری اجتماعی خود باید در حوزه سلامت روان و سلامت اجتماعی تلاش کنند، در این حوزه نیز از ظرفیت انجمن‌های تخصصی و متخصصین این حوزه نیز استفاده کرده‌ایم و استفاده خواهیم کرد.
 
مرجع : خبرگزاري ايسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
برای موفقیت لازم نیست نابغه باشی فقط کافیه یه قدم جلوتر باشی/ انیشتن