پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - 21 Sep 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ / ۱۵:۵۰
کد مطلب: 47201
۰
معاون توسعه پیشگیری بهزیستی کشور:

شمار متخصصان سلامت روان در ایران کم است

شمار متخصصان سلامت روان در ایران کم است
میگنا: دكتر مجید رضازاده بدون اشاره به آمار دقیق متخصصان سلامت روان در کشور، افزود: بر اساس اطلاعات موجود و مطابق با گزارش سازمان جهانی بهداشت به‌طور میانگین، نسبت به هر 100 هزار نفر، در جهان 9 نفر نیروی متخصص در حوزه سلامت روان فعالیت می‌کند که کشور ما نسبت به این استاندارد فاصله بسیار زیادی دارد.

وی ادامه داد: روانشناسان و مشاوران از مهم‌ ترین گروه هایی هستند که قادرند در کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی به‌طور مؤثر و خلاقانه ای نقش‌آفرینی کنند و با افزایش آگاهی عمومی، آموزش به افراد جامعه و همچنین ارائه خدمات روانشناختي در زمینه کنترل و کاهش آسیب های روانی- اجتماعی به‌طور ویژه‌ای مثمر ثمر باشند.

رضا زاده تاکید کرد: سازمان بهزیستی کشور طبق تکالیف قانونی خود و اسناد بالادستی به عنوان متولی سلامت اجتماعی، در زمینه ارتقای سلامت روان آحاد جامعه و پیشگیری از آسیب های روانی اجتماعی فعالیت می کند و تنها نهاد حاکمیتی است که به‌عنوان یک سازمان تخصصی در حوزه‌های مرتبط با سلامت روان با رویکرد تلفیقی و بکار گیری ظرفیت های تخصصی روان شناسی، مشاوره، مددکاری، روان‌پزشکی زمینه ارائه خدمات پیشگیرانه را ایجاد کرده است.

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: در سازمان بهزیستی کشور، معاونت مشاوره و امور روان‌شناختی عهده دار امور روان‌شناختی و مسائل مربوط به حوزه سلامت روان است و به ارائه خدمات تخصصی روان‌شناختی مشاوره ای در جامعه مشغول می‌باشد. این معاونت اقدامات خود را در سه سطح ارائه خدمات به عموم آحاد جامعه، افراد در معرض آسیب و آسیب دیدگان تعریف و اجرا می کند.

رضازاده اضافه کرد: یکی از این سه سطح، سطح پیشگیرانه است، خدمات پیشگیرانه و ارتقایی که به عموم افراد جامعه ارائه می شود آموزش های عمومی حوزه سلامت روان شامل آموزش پیش از ازدواج ، آموزش زندگی خانواده و آموزش مهارت های زندگی و همچنین ارائه خدمات مشاوره تلفنی و مجازی است.

وی خدمات پیشگیرانه مداخله ای را از دیگر سطوح خدمات روانشناسی بهزیستی عنوان کرد و گفت: خدمات پیشگیرانه مداخله ای برای افراد و گروه های در معرض آسیب شامل صدور پروانه فعالیت مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی عمومی و تخصصی، ارائه خدمات روانشناختی و مشاوره ای درمراکز مشاوره حضوری، ارائه مشاوره طلاق به زوجین متقاضی طلاق و اجرای طرح غربالگری اضطراب کودکان است.

وی اضافه کرد: خدمات پیشگیرانه با رویکرد توانمندسازی و بازتوانی برای افراد آسیب دیده به منظور بازگشت افراد به زندگی سالم در جامعه از طریق ارائه مشاوره به افراد پس از طلاق و حمایت های روانی اجتماعی در بلایا از دیگر سطوح اقدامات بهزیستی است.*بیش از 718 هزار نفر از خدمات مشاوره بهزیستی بهره مند شدند
معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: طی سال گذشته 718 هزار و 555 نفر از خدمات روان شناسی و مشاوره ای ارائه شده از سوی دو هزار و 427 مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی حضوری در سطح کشور بهره مند شده اند.

رضازاده تصریح کرد: همچنین 704 هزار و 280 مورد مشاوره تلفنی و اینترنتی ارائه شده است و 719 هزار 996 هزار نفر در دوره های آموزشی پیش از ازدواج و زندگی خانواده حضورداشته اند.

وی اضافه کرد: ارتقای کیفی خدمات مشاوره ای و روانشناختی از طریق برگزاری دوره های آموزشی تخصصی ویژه روانشناسان و مشاوران ، اقدام در خصوص تعامل با مراکز علمی تخصصی در زمینه تهیه و تدوین پروتکل های تخصصی، افزایش ضریب نفوذ خدمات آموزشی از طریق تربیت مربی و مدرس، تامین و ابلاغ یارانه و کمک هزینه مشاوره و خدمات روانشناختی برای افراد نیازمند و زوجین متقاضی طلاق و تعامل با انجمن های تخصصی و مراکز علمی فعال در حوزه سلامت روان و انعقاد تفاهم نامه های همکاری با هدف اشتراک ظرفیت ها از دیگر برنامه های معاونت توسعه پیشگیری بهزیستی است.


*بهزیستی بنابر جایگاه حاکمیتی خود اقدام به صدور مجوز مراکز مشاوره می کند
معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: مرکز راهبری وتوسعه سلامت روان باهدف مشاوره و تامین شواهد علمی تصمیم گیران سلامت روانی اجتماعی و دیده بانی وضعیت سلامت روان کشور و تاثیر در سیاستگذاری و برنامه ریز های پیشگیرانه در سطح کشور از ظرفیت های موجود این معاونت است.

رضازاده تاکید کرد: همچنین جایگاه حاکمیتی سازمان بهزیستی کشور ایجاب می کند در زمینه صدور مجوز مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی و نظارت بر عملکرد این مراکز با اتخاذ سیاست بهره مندی از مشارکت بخش غیردولتی و با همراهی انجمن های تخصصی اقدام کند.

وی اظهار امیدواری کرد که سازمان بهزیستی با مشارکت جمعی، در ارتقای سلامت روان، پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی کشور موثر باشد.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
علی فتحی آشتیانی، رئیس جدید سازمان نظام روانشناسی و مشاوره شد
کسانی که شما را دوست دارند حتی اگر هزار دلیل برای رفتن وجود داشته باشد هرگز رهایتان نخواهند کرد، آنها یک دلیل برای ماندن خواهند یافت.