کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی کشور:

شمار متخصصان سلامت روان در ایران کم است

22 ارديبهشت 1398 ساعت 15:50

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: ایران با استانداردهای جهانی تعداد متخصص سلامت روان فاصله زیادی دارد و شمار این متخصصان در کشور کم است.


ميگنا: دكتر مجید رضازاده بدون اشاره به آمار دقیق متخصصان سلامت روان در کشور، افزود: بر اساس اطلاعات موجود و مطابق با گزارش سازمان جهانی بهداشت به‌طور میانگین، نسبت به هر 100 هزار نفر، در جهان 9 نفر نیروی متخصص در حوزه سلامت روان فعالیت می‌کند که کشور ما نسبت به این استاندارد فاصله بسیار زیادی دارد.

وی ادامه داد: روانشناسان و مشاوران از مهم‌ ترین گروه هایی هستند که قادرند در کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی به‌طور مؤثر و خلاقانه ای نقش‌آفرینی کنند و با افزایش آگاهی عمومی، آموزش به افراد جامعه و همچنین ارائه خدمات روانشناختي در زمینه کنترل و کاهش آسیب های روانی- اجتماعی به‌طور ویژه‌ای مثمر ثمر باشند.

رضا زاده تاکید کرد: سازمان بهزیستی کشور طبق تکالیف قانونی خود و اسناد بالادستی به عنوان متولی سلامت اجتماعی، در زمینه ارتقای سلامت روان آحاد جامعه و پیشگیری از آسیب های روانی اجتماعی فعالیت می کند و تنها نهاد حاکمیتی است که به‌عنوان یک سازمان تخصصی در حوزه‌های مرتبط با سلامت روان با رویکرد تلفیقی و بکار گیری ظرفیت های تخصصی روان شناسی، مشاوره، مددکاری، روان‌پزشکی زمینه ارائه خدمات پیشگیرانه را ایجاد کرده است.

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: در سازمان بهزیستی کشور، معاونت مشاوره و امور روان‌شناختی عهده دار امور روان‌شناختی و مسائل مربوط به حوزه سلامت روان است و به ارائه خدمات تخصصی روان‌شناختی مشاوره ای در جامعه مشغول می‌باشد. این معاونت اقدامات خود را در سه سطح ارائه خدمات به عموم آحاد جامعه، افراد در معرض آسیب و آسیب دیدگان تعریف و اجرا می کند.

رضازاده اضافه کرد: یکی از این سه سطح، سطح پیشگیرانه است، خدمات پیشگیرانه و ارتقایی که به عموم افراد جامعه ارائه می شود آموزش های عمومی حوزه سلامت روان شامل آموزش پیش از ازدواج ، آموزش زندگی خانواده و آموزش مهارت های زندگی و همچنین ارائه خدمات مشاوره تلفنی و مجازی است.

وی خدمات پیشگیرانه مداخله ای را از دیگر سطوح خدمات روانشناسی بهزیستی عنوان کرد و گفت: خدمات پیشگیرانه مداخله ای برای افراد و گروه های در معرض آسیب شامل صدور پروانه فعالیت مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی عمومی و تخصصی، ارائه خدمات روانشناختی و مشاوره ای درمراکز مشاوره حضوری، ارائه مشاوره طلاق به زوجین متقاضی طلاق و اجرای طرح غربالگری اضطراب کودکان است.

وی اضافه کرد: خدمات پیشگیرانه با رویکرد توانمندسازی و بازتوانی برای افراد آسیب دیده به منظور بازگشت افراد به زندگی سالم در جامعه از طریق ارائه مشاوره به افراد پس از طلاق و حمایت های روانی اجتماعی در بلایا از دیگر سطوح اقدامات بهزیستی است.*بیش از 718 هزار نفر از خدمات مشاوره بهزیستی بهره مند شدند
معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: طی سال گذشته 718 هزار و 555 نفر از خدمات روان شناسی و مشاوره ای ارائه شده از سوی دو هزار و 427 مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی حضوری در سطح کشور بهره مند شده اند.

رضازاده تصریح کرد: همچنین 704 هزار و 280 مورد مشاوره تلفنی و اینترنتی ارائه شده است و 719 هزار 996 هزار نفر در دوره های آموزشی پیش از ازدواج و زندگی خانواده حضورداشته اند.

وی اضافه کرد: ارتقای کیفی خدمات مشاوره ای و روانشناختی از طریق برگزاری دوره های آموزشی تخصصی ویژه روانشناسان و مشاوران ، اقدام در خصوص تعامل با مراکز علمی تخصصی در زمینه تهیه و تدوین پروتکل های تخصصی، افزایش ضریب نفوذ خدمات آموزشی از طریق تربیت مربی و مدرس، تامین و ابلاغ یارانه و کمک هزینه مشاوره و خدمات روانشناختی برای افراد نیازمند و زوجین متقاضی طلاق و تعامل با انجمن های تخصصی و مراکز علمی فعال در حوزه سلامت روان و انعقاد تفاهم نامه های همکاری با هدف اشتراک ظرفیت ها از دیگر برنامه های معاونت توسعه پیشگیری بهزیستی است.


*بهزیستی بنابر جایگاه حاکمیتی خود اقدام به صدور مجوز مراکز مشاوره می کند
معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: مرکز راهبری وتوسعه سلامت روان باهدف مشاوره و تامین شواهد علمی تصمیم گیران سلامت روانی اجتماعی و دیده بانی وضعیت سلامت روان کشور و تاثیر در سیاستگذاری و برنامه ریز های پیشگیرانه در سطح کشور از ظرفیت های موجود این معاونت است.

رضازاده تاکید کرد: همچنین جایگاه حاکمیتی سازمان بهزیستی کشور ایجاب می کند در زمینه صدور مجوز مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی و نظارت بر عملکرد این مراکز با اتخاذ سیاست بهره مندی از مشارکت بخش غیردولتی و با همراهی انجمن های تخصصی اقدام کند.

وی اظهار امیدواری کرد که سازمان بهزیستی با مشارکت جمعی، در ارتقای سلامت روان، پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی کشور موثر باشد.
 
 


کد مطلب: 47201

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/47201/شمار-متخصصان-سلامت-روان-ایران-کم

میگنا
  https://www.migna.ir