سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ - 24 May 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۴ تير ۱۳۹۸ / ۱۵:۵۶
کد مطلب: 47651
۱

چاق‌ها را سرزنش نکنید!

چاق‌ها را سرزنش نکنید!
میگنا: در بسیاری از فرهنگ‌ها عبارت «عقل سالم در بدن سالم است»، یک باور عمومی بوده و ساختار بدنی سالم و موزون، یک ارزش محسوب می شود. در این میان افراد چاق و دارای اضافه وزن همواره از سوی افکار عمومی سرزنش شده و رسانه ها نیز عموماً در تبلیغات خود تصویری منفی از اضافه وزن ترسیم می‌کنند. پژوهشگران در مطالعات خود دریافتند که این موضوع سبب افزایش بیشتر وزن در افراد چاق می‌شود.

بر اساس پژوهش‌های انجام شده، پژوهشگران دریافتند افراد چاق در رسانه‌های عمومی عمدتاً با صفاتی مانند تنبل، سست اراده و بی‌مصرف معرفی می‌شوند که این مساله می‌تواند از نظر روانی منجر به پرخوری بیشتر این افراد شده و باعث اضافه وزن بیشتر آنها شود.

در همین زمینه «جفری هانگر»، استاد دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید: «پژوهش‌های ما نشان می‌دهد که سرزنش کردن افراد چاق به‌واسطه اضافه وزن سبب ظهور واکنش‌های غیرارادی در آنها می‌شود که یکی از مهمترین این واکنش‌‌ها، افزایش بیشتر وزن در این افراد است.»

یافته‌های این پژوهش همچنین نشان می‌دهد که در کمپ‌های کاهش وزن و مراکزی که به افراد چاق برای بازگشت به تناسب بدنی ایده‌آل کمک می‌کنند، به هیچ عنوان نباید از عبارات منفی و تصویرسازی‌هایی که اضافه وزن را سرزنش کرده و به‌عنوان یک ضدارزش معرفی می‌کند، استفاده کرد. در کل هر نوع جبهه‌گیری منفی در این مورد، نتیجه عکس در برخواهد داشت.

پژوهشگران این تحقیق به بررسی و مطالعه رفتارهای گروهی از زنان پرداختند که دارای اضافه وزن بودند. در این مطالعات مشخص شد گروهی از زنان چاق که به آنها مجلات و نوشته‌هایی مبتنی بر سرزنش چاقی و تمسخر این عارضه ارائه شده بود، در مقایسه با سایر افرادی که مطالب بیطرفانه غیرمنفی درباره این عارضه را مطالعه کردند، میل بیشتری به خوردن میان وعده‌ها و مواد غذائی پرکالری داشتند.

هانگر در توضیح این مساله تاکید کرد: «این موضوع بسیار ساده است. دریافت اطلاعات منفی درباره اضافه وزن و سرزنش و تمسخر آن سبب برهم خوردن برنامه عادی تغذیه افراد چاق شده و آنها را به پرخوری بیشتر وادار می‌کند.»
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

اعلام اسامی افراد غیر روانشناس فاقد مجوز
چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
ز باغ رعيت، گر مَلك خورد سيبي / برآرند غلامان، درخت از بيخ