پنجشنبه ۳ تير ۱۴۰۰ - 24 Jun 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۵۸
کد مطلب: 47845
۱
رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران:

۱۵ درصد افسرده‌ها اقدام به خودکشی می‌کنند

۱۵ درصد افسرده‌ها اقدام به خودکشی می‌کنند
میگنا: دکتر مریم رسولیان در آستانه برگزاری سی و ششمین همایش سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران اظهار داشت: این کنگره از 23 مهرماه سال جاری به مدت چهار روز در سالن همایش های رازی با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می شود.

وی افزود: طبق روال سال های اخیر علاوه بر سخنرانی ها و سمپوزیوم ها دو رخداد علمی دیگر هم در این همایش خواهیم داشت نخست ارائه جایزه استاد داویدیان برای روانپزشکان جوانی است که برنامه و پروژه هایی در حوزه سلامت روان داشته اند و دوم جایزه افشین یداللهی که به کسانی تعلق می گیرد که با کار هنری خود در جهت ارتقا سلامت روان جامعه تلاش کرده اند.

رییس انجمن علمی روانپزشکان ایران با بیان این که برنامه های همایش هم زمان در سه سالن با تمرکز بر موضوعات فرهنگی و اجتماعی موثر در سلامت روان انجام می گیرد.

رسولیان بیان داشت: سمپوزیوم های پیشنهادی زیادی از سوی کمیته های انجمن و روانپزشکان داشته ایم و از آنجا که سمپوزیوم ها گروهی ارائه می شود و به موضوعات کاربردی می پردازند، مهم هستند ، در کل تاکنون 35 سمپوزیوم و 19 کارگاه پیشنهاد شده و با توجه به ظرفیت محدود ارائه از بین سمپوزیوم ها انتخاب خواهد شد.

وی یکی از اهداف انجمن علمی روانپزشکان ایران را افزایش سواد سلامت روان جامعه برشمرد و گفت: طی دو سال گذشته برنامه های متمرکزی در این زمینه انجام گرفته و سایتی با هدف آموزش عمومی و ارتقای سواد سلامت روان در حال راه اندازی است و تلاش می کنیم که قبل از برگزاری همایش رونمایی از این سایت انجام گیرد.

رسولیان با اشاره به این که کمپین پیشگیری و مقابله با افسردگی نیز در حال راه اندازی است، افزود: افسردگی یکی از بیماری های شایع در حوزه سلامت روان به شمار می رود که در صورت عدم توجه به آن می تواند تاثیرات منفی در زندگی افراد برجای گذارد.

رییس انجمن علمی روانپزشکان ایران خاطر نشان کرد: فرد افسرده غمگین بوده و دیدگاه ها و ابعاد منفی زندگی خود و دیگران را پررنگ تر می بیند، و این نگاه بر عملکرد فرد تأثیر منفی دارد.

همچنین دو سوم افراد افسرده افکار خودکشی داشته و 15 درصد آنها اقدام به خودکشی می کنند.

وی با اشاره به اینکه شیوع افسردگی حدود 12.5 درصد در کشور است، گفت: این بیماری در هر دو جنس زن و مرد با شیوع بالا وجود دارد و اگر شناسایی و درمان به موقع انجام گیرد قابل کنترل است و افراد باید در زمان ابتلا حتما از کمک های تخصصی بهره مند شود.

رسولیان گفت: بر همین اساس کمپینی برای مقابله و پیشگیری با افسردگی در جهت افزایش بهبود سلامتی جامعه در حال تشکیل است، البته باید توجه داشت که موضوع غمگین شدن با بیماری افسردگی متفاوت بوده چراکه غمگین شدن و یا تجربه حس غم مسئله ای فراگیر است و همه ی افراد در برابر مشکلات، خلق افسرده را تجربه می کنند و اگر چنین نباشد غیر طبیعی است.

وی تأکید کرد: افسردگی متفاوت از غمگین شدن است چرا که افسردگی مجموعه ای از علائم شامل غمگینی، کاهش انرژی و کاهش خواب، کاهش اشتها کم شدن تمرکز و افت عملکرد است و این علائم بر زندگی و عملکرد فرد تاثیر منفی گذاشته و توصیه می شود مردم به این علائم حساس بوده و در این موارد حتما از پزشکان و روانپزشکان کمک بگیرند.


 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

خانواده درمانی (زوج درمانی)  چیست؟
نگرانی چیست؟
روانشناسی کودک چیست و چرا اهمیت دارد؟
نشخوار فکری چیست؟ راه‏‌های مقابله با آن کدامند؟
عادت های روزمره را چطور تغییر دهیم؟
استرس بالا احتمال "سندرم قلب شکسته" را افزایش می دهد
طلاق در کمین چه کسانی است؟
چرا بیماری‌های ذهنی مطالعه را دشوار می‌کنند؟
پاسخ به پنج سوال کلیدی درباره وسواس
رابطه اثربخش در مشاوره
والدین به تفاوت های ذهنی بچه ها احترام بگذارند
حرف و عمل ما چه زمانی هم‌خوانی دارد
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند