شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ - 26 Nov 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۰۸:۰۰
کد مطلب: 47884
۲
آشنایی با رشته‌های دانشگاهی:

«روان شناسی» رشته‌ای برای سنجش روحیات و تمایل انسان‌ها

«روان شناسی» رشته‌ای برای سنجش روحیات و تمایل انسان‌ها
میگنا: تعداد آزمون‌های سرنوشت‌ساز زندگی کم نیست، انسان‌ها معمولا در طول زندگی خود امتحانات و فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر می‌گذارند و یکی از این امتحانات مهم در دوران نوجوانی است، آزمونی به اسم کنکور! آزمونی پردغدغه که دانش‌آموزان برای موفقیت در آن، شبانه‌روز تلاش می‌کنند.

در حقیقت داوطلبان کنکور سراسری برای ساخت آینده‌ای روشن هدف‌گذاری بلندمدتی را انجام می‌دهند و به امید یافتن شغل و تامین زندگی خود، رشته دانشگاهی مناسبی را انتخاب می‌کنند.

با توجه به نزدیک شدن به روز‌های اعلام نتایج اولیه کنکور ۹۸ و شروع انتخاب رشته داوطلبان قصد داریم تعدادی از رشته‌های دانشگاهی مهم و پرتقاضا را به گونه‌ای معرفی کنیم که هر داوطلب با آگاهی کامل بتواند رشته تحصیلی سرنوشت‌ساز خود را انتخاب کند.

پس در این روزها، پرونده ویژه «آشنایی با رشته‌های دانشگاهی» ما را دنبال کنید، این قسمت «روان شناسی».

روانشناسی یکی از ۵ رشته مهم و پرطرفدار دانشگاهی در جهان و از رشته‌های محبوب گروه علوم انسانی است که تفکیک آن از رشته روانپزشکی اهمیت زیادی دارد، درحقیقت روان شناسی به‌معنای مطالعه افراد، رفتارهایشان، اعمال، افکار، تعاملات و واکنش‌های آن‌ها و روانپزشکی به‌معنای مطالعه، تشخیص، مدیریت و پیشگیری از اختلالات روانی است.

روان شناس حق تجویز دارو ندارد اما می تواند به مراجعان خود مشاوره دهد یا رواندرمانی کار کند  اما روانپزشکی یک تخصص پزشکی است و دارودرمانی از وظایف روانپزشکان است.
 
روانپزشکی زیرمجموعه گروه علوم تجربی و روانشناسی زیرمجموعه گروه علوم انسانی است و درواقع علم مطالعه رفتار و فرآیند‌های ذهنی انسان است. روان شناسی به بحث‌های مختلف رفتار و فرآیند‌های روانی مانند ادراک، احساس، شخصیت، هوش، هیجان و انگیزه می‌پردازد و رشته‌ای کاربردی است که تمام جنبه‌های زندگی انسان را در برمی‌گیرد و به علت پیچیده‌تر شدن زندگی انسان هم نیاز به حضور این رشته بسیار محسوس شده است.

رشته روان شناسی در دوره کارشناسی شامل ۱۴۴ واحد درسی شامل ۲۳ واحد درس عمومی، ۷۱ واحد درس پایه و اصلی و ۴۰ واحد درس اختصاصی و ۱۰ واحد درس انتخابی است.

ویژگی‌های این رشته محبوب و پرتقاضا چیست؟
از جمله مواردی که دانشجویان رشته روانشناسی برای موفقیت باید داشته باشند، داشتن توانایی و مهارت کافی برای تصمیم گیری و حل مسائل مختلف است و همچنین شناخت علاقه و تمایلات انسان‌ها و روحیه کمک به مردم و حل مشکلات آن‌ها را داشته باشند.

دانشجوی این رشته باید نسبت به اطراف خود و جامعه خود دید عمیقی داشته باشد تا بتواند ظرافت‌های رفتاری افراد را درک کرده و در نهایت به ویژگی‌های روانی افراد پی ببرد.وظایف روان شناسان چیست؟
روان شناسان با توجه به گرایش و تخصص خود وظایف مختلفی را بر عهده دارند. برای مثال از وظایف روان شناس تربیتی می‌توانیم به این مورد اشاره کنیم که روانشناسان تربیتی دارند که به مراجعان در حل مشکلات شان و تصمیم گیری‌ها به خصوص در زمان‌های پراسترس و تنش زای زندگی شان کمک کنند.
 
وظایف روان شناس بالینی این است که مراجعانی را که در شرایطی سخت مانند نگرانی، اضطراب، افسردگی و بیماری‌های روانی قرار دارند را یاری نمایند. روانشناس صنعتی و سازمانی می‌بایست به شرکت‌ها و سازمان‌ها در خصوص بهبود عملکرد و افزایش رضایت شغلی کارکنان مشاوره دهد.
 
روان شناس جرم شناسی وظیفه دارد از تئوری‌های روانشناسی در شناسایی جرائم، بازسازی و بهبود مجرمین استفاده نماید.
 
روان شناس سلامت نیز وظیفه ترویج رفتار و نگرش سالم و کمک به بیماران و خانواده‌های آن‌ها برای غلبه بر بیماری‌ها را بر عهده دارد.
 
روانشناس ورزشی نیز وظیفه دارد که برای بهبود انگیزه و عملکرد در زمینه مربی گری، آموزش و رقابت و همچنین ترویج مشارکت ورزشی به مشاوره بپردازد.


بازار کار «رشته روان شناسی» چگونه است؟
بازار کار و موقعیت‌های شغلی رشته روان شناسی در مقطع کارشناسی ارشد مهيا است.
لازم است بدانید که بازار کار در این مقطع در گرایش‌های روانشناسی عمومی، روانشناسی بالینی، روانشناسی سلامت و روانشناسی شخصیت یکسان است و فارغ التحصیلان می‌توانند به عنوان کارشناس در مراکز دولتی مثل بهزیستی، شهرداری، نیروی انتظامی، سازمان زندان ها، کانون اصلاح و تربیت، به عنوان دبیر یا مشاور مدرسه در آموزش و پرورش، كارشناس سلامت روان در مراكز درماني وزارت بهداشت، کلینیک‌های درمان اعتیاد – کلینیک‌های درمانی و روانشناختی و همکاری با روانپزشکان در زمینه‌های تشخیصی و درمانی فعالیت کنند و یا با دریافت مجوز از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره برای اخد پروانه فعاليت و شماره نظام و يا تاسیس مرکز روانشناسی و مشاوره اقدام کنند.
 
 
مرجع : خبرگزاری دانشجو
این ۹ نشانه می‌گوید شریک عاطفی‌تان در حال خیانت است
پنج توصیه کلیدی برای مهار ترس در کودکان
تفاوت‌های علایم افسردگی در زنان و مردان
ازدواج سفید نه، هم‌باش‌های سیاه!
منشاء تعارض در روابط زناشویی و راه‌حل‌های کلیدی جهت مدیریت آن
سوگ جمعی چیست؟ چطور با آن کنار بیاییم؟
دلیل یادگیری سریع‌تر کودکان نسبت به بزرگسالان
علت تمایل بیشتر زنان در خرید از تولیدکنندگان زن چیست؟
وسواس تقارن و راه‌های درمانی
وقتی حالتان بد است این کارها را نکنید
چه نوع آدم‌هایی به طالع‌بینی اعتقاد دارند؟
نظریه شخصیت جورج کلی
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.