پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - 1 Jun 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۰۷:۰۰
کد مطلب: 47886
۱
از کجا بفهمیم درون‌گرا هستیم یا برون‌گرا؟

اختلافات رایج میان زوج‌های درون‌گرا و برون‌گرا

عطیه میرزا امیری
اختلافات رایج میان زوج‌های درون‌گرا و برون‌گرا
وقتی دو انسان درون‌گرا و برون‌گرا رابطه زناشویی خود را شروع می‌کنند، باید بدانند ممکن است هرگز به توافق نرسند مگر اینکه بتوانند به نکته‌های مهم و حساسیت برانگیز زندگی خود واقف شوند و در مواردی به تعامل برسند. حالا این سوال پیش می‌آید که از کجا بفهمیم درون‌گرایی یا برون‌گرا؟


برون‌گرایی و درون‌گرایی را بشناسید‏
برون‌گراها افرادی هستند که تمام انرژی خود را از محیط بیرون می‌گیرند. دوستان زیادی دارند و موقعی که انرژی‌شان کم می‌شود با رفتن در جمع‌های شلوغ انرژی خود را دوباره برمی‌گردانند. افرادی که برای آشنا شدن با آدم‌های جدید ابایی ندارند، مهمانی‌های زیادی می‌گیرند و بیشتر در جمع و شلوغی می‌توانید پیدای‌شان کنید، برون‌گرا هستند. اکثر کسانی که در فضای مجازی یا حتی در جمع‌های آَشنا و غریبه، خودافشایی می‌کنند و از خودشان می‌گویند هم برون‌گرا هستند‎.‎

درون‌گراها برعکس افراد برون‌گرا انرژی خود را از خلوت و درون خودشان می‌گیرند. در جمع‌های شلوغ و آشنا شدن با آدم‌های غریبه معذب هستند. تمام تلاش‌شان این است که دوستی‌های کم اما باکیفیتی داشته باشند. بیشتر وقت خودشان را با خلوت کردن، کتاب خواندن، پیاده روی و در کل فعالیت‌های تک نفره سپری می‌کنند.

خیلی سخت‌شان است که با آدم‌های غریبه روبرو شوند. زیاد از خودشان نمی‌گویند و شاید بقیه افراد، همان برون‌گراها، آنها را آدم‌های موذی می‌دانند. چون برعکس خودشان، درون‌گراها اصلا از خودشان نمی‌گویند و خودافشایی ندارند‎.‎

در ادامه این مقاله به نکاتی می‌پردازیم که باید زوج‌ها به آن توجه کنند و اگر تیپ شخصیتی خودشان با همسرشان مطابق نیست، همدیگر را آزار ندهند و به درک متقابل برسند.‎


‏۱- به شناخت برسید
اولین قدم برای اینکه به مشکل برنخورید این است که اول از همه بدانید خودتان بیشتر چه تیپ شخصیتی دارید و همسرتان چه مدل است. نکته قابل توجه این است که برون‌گرایی و درون‌گرایی صفر و صدی نیست. درون‌گراها آدم‌های جمع گریزی نیستند و برون‌گراها لزوما آدم‌های عیاش و خوش گذرانی نیستند. لازمه داشتن شناخت برای اینکه بفهمید شما و همسرتان چه تیپ شخصیتی‌ای دارید این است که باهم در مورد خودتان زیاد حرف بزنید. به هم بگویید که موقع دلخوری‌ها ترجیح می‌دهید چه کار کنید؟

چقدر در مورد خودتان با دیگران حرف می‌زنید؟ بیشتر دوست دارید مسافرت‌های دسته جمعی بروید یا مسافرت‌های تنهایی؟ موقع خوشحالی و عصبانیت چه واکنشی نشان می‌دهید؟ این سوالات و سوالات دیگری که در ذهن دارید باعث می‌شود بفهمید که شریک زندگی‌تان بیشتر به چه تیپ شخصیتی می‌خورد. درون‌گرا یا برون‌گرا‎.


‏۲- همدیگر را آزاد بگذارید
پردازش احساسی برون‌گراها و درون‌گراها تفاوت‌های اساسی دارد. بنابراین افراد باید به شرایط واقف باشند و در بروز هیجان و احساسات از فشار آوردن بیش ازحد به یکدیگر پرهیز کنند. به طور کلی منظور این است که نباید انتظار داشته باشند همان‌طور که خودشان در مقابل چیزی واکنش نشان می‌دهند، شریک‌شان هم همان مدلی واکنش نشان دهد.

مثلا ممکن است یک فرد برون‌گرا در مقابل یک فیلم یک صحنه یا در کل یک چیزی که برایش جذاب است، واکنشش را به صورت عیانی نشان دهد. اما فرد درون‌گرا این‌طور نیست. به قولی افراد درون‌گرا تودار هستند. زیاد واکنش هیجانی ندارند. پس از هم انتظار این را نداشته باشید که در بروز هیجانات شبیه خودتان باشند‎.


‏۳-‏‎ ‎برنامه‌ریزی داشته باشید
برنامه‌ریزی زندگی چنین زوج‌هایی باید با توافق دو طرفه باشد. مثلا در آن مشخص شود چند بار در ماه قرار است به پیک نیک یا مهمانی بروند و هر دو طرف نیز باید ملزم به رعایت قوانین باشند. قابل پیش‌بینی بودن برنامه‌ها به هیچ کدام فشاری وارد نمی‌کند‎.‎

‏۴-‏‎ ‎یکدیگر را درک کنید
در زندگی مدرن امروزی، عملا زندگی مشترک مدت کوتاه‌تری پیدا کرده. پس باید این لحظات کوتاه باهم بودن باکیفیت باشد. مثلا فرد برون‌گرا بدون اینکه احساس طرد شدن به او دست دهد، باید شرایط روانی همسرش را درک و برایش فضای آرام و خصوصی مهیا کند و بعد از مدتی کنارش برود و با او صحبت کند. البته گاه همسر درون‌گرا همچنان می‌خواهد تنها باقی بماند.

در این صورت فرد برون‌گرا باز هم باید فرصت دیگری به او بدهد اما به تلاشش برای برقراری ارتباط با همسرش ادامه دهد. فرد درون‌گرا هم باید همسر خود را ترک کند و بداند افراد برون‌گرا اگر زیاد در جمع نروند، حالت افسرده پیدا می‌کنند و خلقشان پایین می‌آید. پس همسر درون‌گرا باید گاهی برای شریک برون‌گرایش فداکاری کند و از غار تنهایی خود بیرون بیاید و در جمع‌های شلوغ برود‎.‎

‏۵- به یکدیگر فرصت دهید
در نحوه حل مشکلات، تفاوت‌های عمده‌ای بین برون‌گراها و درون‌گراها دیده می‌شود. افراد برون‌گرا باید در مقابل اصرار شدید ذهنی‌شان برای حل موضوع در همان لحظه، مقاومت کنند چون اقدامات سریع برای حل مشکل با بی‌اعتنایی و حتی خشم فرد درون‌گرا همراه خواهد بود. برون‌گراها حتما باید در این مواقع شرایط را درک و کمی تامل کنند. بحث را به تعویق بیندازند و آن را به زمان دیگری موکول کنند. درون‌گراها هم باید بدانند که همسر برون‌گرا تحمل اینکه مدت‌ها در انتظار بماند تا مساله حل شود را ندارد‎.


*عطیه میرزا امیری
کارشناس ارشد روانشناسی
مرجع : ضمیمه خانواده روزنامه اطلاعات
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .