چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - 17 Aug 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۳۸
کد مطلب: 47897
۱
غفلت از اهمیت نشاط اجتماعی

ابتلاي 23.6 درصد جمعیت 15 تا 65 ساله ایران به یک اختلال روانی

ابتلاي 23.6 درصد جمعیت 15 تا 65 ساله ایران به یک اختلال روانی
میگنا: اختلالات روانی یکی از شایع ترین اختلالاتی است که در حوزه بهداشت و درمان مطرح است، طی آخرین آماری که در این زمینه منتشر شده است بیش از 12 میلیون نفر از جمعیت حال حاضر دچار یک نوع اختلال روانی هستند و با آن دست و پنجه نرم می کنند، وجود این آمار نشان دهنده زنگ خطری برای سلامت روانی جامعه ایرانی خواهد بود که اگر به صورت صحیح به آن پرداخته نشود باید منتظر افزایش این آمار در سال های آینده و مشکلات ناشی از اختلالات روانی و سلامت روح و روان در کشور باشیم.

دكتر سامان توکلی؛ متخصص اعصاب و روان در خصوص پیمایشی که در این رابطه انجام شده و آمارهایی که به دست آمده است به برنا گفت: در پیمایشی که به صورت ملی در خصوص سلامت روان صورت گرفته است،23.6 درصد از افراد 15 تا 65 سال طی یک سال گذشته حداقل دچار یکی از اختلالات روانپزشکی بوده اند که اگر به صورت عددی بخواهیم این آمار را محاسبه کنیم در حدود 12 میلیون و پانصد هزار نفر از جمعیت حال حاضر با این اختلال مواجه هستند.

رییس انجمن علمی روان درمانی کشور در خصوص پرداختن به سلامت روان جامعه به عنوان یکی از اصلی ترین الویت های نظام سلامت کشور عنوان کرد: در این رابطه با آمار بالایی مواجه هستیم که این موضوع خود نشان دهنده این است که باید بیش از پیش به سلامت روان افراد جامعه بپردازیم و پیشگیری از اختلالات روانی باید به عنوان یکی از اصلی ترین اولویت های نظام سلامت و اجتماع باشد و توجه ویژه ای را به آن داشته باشیم، چون به راحتی نمی توان از کنار آن عبور کردو تاثیرات آن را می توان به صورت واضح بر روی باقی حوزه سلامت و درمان مشاهده کرد، برای مثال افت بهره وری افراد در محیط کاری و شغلی، عملکرد خانوادگی و تحصیلی از نشانه هایی است که نشان می دهد سلامت روان به چه میزان بر روی باقی بخش های حوزه سلامت اثر گذار است.


وی ادامه داد: سلامت روان یکی از حقوق مسلم مردم و جامعه است که باید به عنوان مطالبه از حاکمیت طلب شود تا تمامی افراد متولی این حوزه و سیاستگذاران آن را تامین کنند. البته نکته بسیار حائز اهمیت در این خصوص عدم فاجعه نمایی در خصوص این آمار است، چون هرچه بیشتر به صورت ناآگاهانه به این موضوع بپردازیم و فقط آن را به عنوان یک فاجعه نشان دهیم تبعات و صدمات آن بیشتر خواهد شد و هیچ کمکی به روند کاهشی و بهبود آن نخواهد کرد.

توکلی در ادامه به علل به وجود آمدن اختلالات روانی و ریشه یابی آن پرداخت و تصریح کرد: مهم ترین فاکتوری که در این رابطه می تواند تاثیر گذار باشد، فاکتورهای کلان اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است که بیشترین تاثیرات را در حوزه اختلالات روانی و سلامت جامعه دارد و مسائلی مانند شکاف طبقاتی، فقر، بیکاری، احساس تضعیف و بسیاری دیگر از مسائل که منشا اقتصادی و سیاسی و اجتماعی دارد نقش پر رنگی را در به وجود آمدن این اختلالات ایفا می کند، اگر بخواهیم به علل و دلایل این اختلالات پیش آمده بپردازیم، باید عوامل کلان ذکر شده را مورد بحث و بررسی و واکاوی قرار دهیم.


این روانپزشک به راهکارهایی که در این زمینه وجود دارد نیز اشاره کرد و گفت: چاره ای جز پرداختن به همان عوامل کلان نیست و مخاطب اصلی در واقع بخش های سیاستگذاری و تصمیم گیرنده در درون جامعه هستند که باید به عنوان متولیان این امر در پی پیشگیری از بروز هرچه بیشتر اینگونه اختلالات سعی و تلاش خود را انجام دهند، البته مردم نیز در این راستا می توانند با مسائلی مانند گسترش حس تعلق اجتماعی و فعالیت های اجتماعی نقش حفاظتی را ایفا کنند، اما نباید فقط این موضوع را معطوف به فعالیت های خود افراد در درون جامعه کرد و در پی فعالیت بخش های بزرگتر و تصمیم گیرنده در جامعه نبود، چون اگر فعالیت و تلاشی از سوی متولیان صورت نگیرد و تمامی بار مسئولیتی این موضوع را بر روی شانه های مردم بگذاریم چیزی به جز ساده سازی موضوع و از بین بردن صورت مسئله را شاهد نخواهیم بود و اقدامات فردی به جایی نخواهد رسید.

وی در پایان نیز اظهار کرد: نباید ایجاد نشاط و شادی در درون جامعه را نادیده گرفت و از آن غافل ماند، تا زمانی که زمینه سازی های شادی و نشاط در درون جامعه را ایجاد نکنیم و به صورت جدی به آنان نپردازیم نمی توان به دنبال از بین بردن و یا پیشگیری از اختلالات روانی در بخش های مختلف جامعه باشیم و دلیل آن هم این است که شادی و نشاط البته نه در حد سطحی بلکه در سطوح عمیق به عنوان یکی از اجزای جامعه سلامت از لحاظ روانی است. خبرنگار: امجد عبدی
مرجع : خبرگزاری برنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه عاشق خودمان باشیم؟
چطور بفهمیم افسرده‌ایم؟
پیش از خواب این ۳ پرسش را از فرزندان بپرسید
۸ عامل طلاق زوج‌های مرفه/ از نبود فرزند مشترک تا تب مهاجرت
چرا باید روانشناسی بخوانیم؟/ اشتغال ۹۵ درصدی فارغ‌التحصیلان دکتری
نامه روسای شش انجمن علمی حوزه سلامت روان به رئیس مجلس
سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
با ترس هات روبرو شو! آدم ها رو ببخش! یک راه حل جدید بساز! هدف هات رو مشخص کن! آدم هایی که ازت متنفر هستند رو فراموش کن! ذهنت رو آزاد کن!