دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ - 29 May 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ / ۱۵:۴۹
کد مطلب: 48073
۵
چهار رفتار مشکل ساز زن و شوهرها

چهار اسب سوار که نابودگر روابط تان هستند

چهار اسب سوار که نابودگر روابط تان هستند
میگنا: هرکدام از همسران سبک خاصی برای دعوا دارند. برخی از این سبک ها می توانند بسیار مخرب باشند، اما با این وجود بسیار استفاده می شوند. حدس می زنیم بعضی از این رفتارها، برای شما هم آشنا باشند.

شما در زمان دعوا و اختلاف چه می کنید؟ آیا با رفتارهای اشتباهی که می توانند باعث شوند تا یک دعوا و اختلاف ساده به مشکلی پیچیده تبدیل شود، آشنایی دارید؟

می‌توان بر پایه علم،نکات مهم در روابط زناشویی بیان کرد؟

دکتر جان گاتمن (Dr. JohnGottman) بر روی زوج‌های سازگار(که آن‌ها را موفق می‌نامند) و زوج‌های ناسازگار (که آن‌ها را ناموفق می‌نامند)مطالعاتی انجام داده است.

گاتمن گفته است که چهار چیز در روابط وجود دارند که بارها اتفاق می­‌افتند و باعث ایجاد مشکل درروابط می‌­ شوند. زوج‌­های ناموفق این موارد را بسیار انجام می­‌دهند ولی زوج‌­های موفق از آن‌ها دوری می­‌کنند.


گاتمن معتقد بود عواملی که موجب می شوند هیجان های منفی سرریز کند، چهار رفتار مشکل ساز زن و شوهرها است؛ چهار رفتاری که گاتمن به آنها گفت چهار سوار سرنوشت؛

این نکات مهم در روابط زناشویی که حتما باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

۱ – انتقاد تند
انتقاد یکی از نکات مهم در روابط زناشویی است. این مورد زمانی رخ می‌­دهد که یکی از زوجین به دیگری می­‌گویدکه در رفتار یا شخصیت او مشکلی وجود دارد.

جان می­‌گوید: «انتقاد خیلی سفت و سخت، سبب می‌شود مشکل بوجود آمده در رابطه، به عنوان نقص شخصیتیِ طرف مقابل نشان داده شود.

زوج­‌های موفق برعکس عمل می‌­کنند:

آن‌ها انگشت انتقاد را به سمت خودشان می‌­گیرند و به خودشان اشاره می‌­کنند و روش ملایم‌تری برای شروع بحث دارند. مشکل را کوچک نشان می‌دهند و درباره احساس و نیازهایشان حرف می‌زنند.»


انتقاد یعنی حمله مستقیم به شخصیت همسر. انتقاد با کلمه «تو» شروع می شود «تو باید تا حالا لباس های من رو می شستی. تو که می دونستی من امروز جلسه دارم. تو خیلی بی ملاحظه هستی.» در انتقاد ما طرف مقابلمان را کاملا متهم می کنیم و در مورد شخصیتش قضاوت می کنیم.

خانم‌­ها گوش می‌کنید؟ چون معمولاً زنان بیشتر از مردان انتقاد می‌کنند.

گاتمن پیشنهاد می کند که به جای انتقاد از همسرمان شکایت کنیم. شکایت یعنی اینکه به جای زیرسوال بردن شخصیت به یک رفتار خاص گیر بدهیم. ضمن اینکه شکایت با کلمه «من» شروع می شود. «من دوست داشتم که امروز تو لباس هام رو می شستی تا توی جلسه مرتب تر به نظر بیام.»

البته بعضی وقت ها چند تا شکایت پشت سر هم دقیقا همان قدر منفی است که انتقاد کردن. یعنی اینکه یک طرف قضیه شروع می کند شکایت کردن از تمام رفتارهایی که از اول ازدواج تا حالا از آنها ناراحت است.

آخرین فرق شکایت و انتقاد هم این است که انتقاد خیلی مبهم است؛ یعنی معلوم نیست شما دقیقا چه چیزی از طرف مقابل می خواهید: «تو اصلا به فکر من نیستی.»

اما شکایت صراحت بیشتری دارد و دقیقا معلوم است که چه حوزه ای از رفتار طرف مقابل را دربر می گیرد: «از اینکه امروز توی مهمانی جلوی چشم دیگران بحث آشپزی بد مرا پیش کشیدی ناراحتم.» خانم ها بیشتر از آقایان از انتقاد استفاده می کنند.


۲ – سرزنش و نحقير
سرزنش خیلی به انتقاد نزدیک است. اما در سرزنش ما واقعا شروع می کنیم به فحاشی کردن و خرد کردن شخصیت طرف مقابل، جملاتی مثل «خفه شو احمق!»، «بدبخت خسیس»، «بی عرضه دست و پا چلفتی» دقیقا قلب طرف مقابل را نشانه می روند.

غیر از فحاشی کردن، کارهای دیگری هم برای سرزنش کردن طرف مقابل می شود انجام داد! مسخره کردن و استفاده از زبان بدن – یعنی پوزخند زدن یا برگرداندن نگاه – دوتا از معمول ترین این کارها هستند.

بعضی از شوخی های خصمانه هم دقیقا کار سرزنش را انجام می دهند و به همان اندازه منفی هستند. بعضی از زن و شوهرها فکر می کنند که چون با هم ازدواج کرده و صمیمی هستند،

می توانند با هر لحنی با همسرشان صحبت کنند، اما درواقع نیاز به احترام یکی از نیازهای روان شناختی همه انسان ها در همه موقعیت هاست و ربطی به زن و شوهر بودن ندارد.

تحقیر یعنی به صورتی رفتار کنید که گویی شما بهتر (برتر) از دیگران هستید. جان می­‌گوید:« تحقیر یعنی باهمسرتان از بالا صحبت کردن، توهین کردن یا مثل رئیس رفتار کردن. این مورد نه تنهاباعث شکست روابط می‌­شود بلکه با معاینه فرد تحقیر شونده می‌­توان تعداد بیماری‌­های عفونی که در ۴ سال آینده ممکن است مبتلا شود را نیز پیش ­بینی کرد.»
۳ – جبهه گیری
بالاخره وقتی که از یک طرف انتقاد می شود یا کسی را سرزنش کنند، او هم ساکت نمی ماند. در معمول ترین حالت او هم جبهه گیری می کند و سرزنش را با سرزنش جواب می دهد.

جبهه گیری واقعا می تواند یک زندگی زناشویی را فلج کند. مشاجره که بالا می گیرد، واقعا دیگر کسی روی منطق حرف نمی زند و فقط خرد کردن طرف مقابل اهمیت دارد.

زن: بازم یادت رفت قسط این ماه رو بدی. حالا باز هم باید جریمه تاخیر رو بدیم.

مرد: نوبت تو بود که قسط این ماه رو یادت باشه بدی.

زن: جا نوبت من بود دروغگو!

مرد: تو دروغگو هستی. مگه ماه قبل درموردش حرف نزده بودیم؟

زن: بی مسئولیتی خودت رو توجیه نکن با این چرت و پرتا.

شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت، بهانه آوردن برای توجیه رفتار، مخالفت با تمام حدس های همسر و تکرار حرف های گذشته انواع و اقسام جبهه گیری هستند.


۴ – سکوت(اجازه بحث ندادن و خاموش كردن)
مردها معمولا از این روش برای خاتمه دعوا استفاده می کنند. اما زن ها فکر می کنند که سکوت به معنای خصومت و بی توجهی است. سکوت معمولا دعوا را بدتر می کند. چون بحث منطقی با کسی که اصلا «در خانه نیست» غیرممکن است!
با این رفتار بطور غیرمستقیم به همسرتان می­‌گویید «برایم مهم نیست».۸۵% موارد مردان این رفتار را نشان می‌­دهند.

زوج های جوان و مخصوصا مردها باید بیاموزند که سکوت راه حل خوبی برای رفع مشکلات نیست و باید با مذاکره همه چیز را حل کرد.


توجه
شاید نکات مهم درروابط زناشویی بسیار بیش از این‌ها باشد. اما اساسی‌ترین و ریشه‌ای ترین نکات همین۴ نکته هستند. که با حل آن‌ها بسیاری از نکات دیگرحل خواهد شد. اما اگر مشکلات حل نشد چه؟ چقدر از قوانین ازدواج آگاهید؟...
مرجع : ماهنامه سپیده دانایی
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
افراد افسرده با ریسک ابتلا به ۲۹ بیماری دیگر روبرو هستند
خدايا،ميشه چند لحظه وقتتو بگيرم! اين دفعه چيزي ازت نمي خوام! فقط مي خوام  خيلي ساده بگم: ممنون براي همه چيز...