کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

درد،علامت هشدار دهنده خطرناک‌ترین بیماری ها:

همه دردها خطرناکند

سیناپرس , 13 شهريور 1398 ساعت 21:43

دردها از وجود مشکلی خطرناک در بدن خبر می دهند؛ این دردها اگر نادیده انگاشته شوند بعدها می توانند عوارض جبران ناپذیری برای فرد به بار بیاورند.


میگنا: دکتر نويد ابوالاحرار، متخصص بیهوشی و فوق تخصص كنترل درد در این خصوص به خبرنگار سیناپرس گفت: درد حس ناخوشایندی است که اغلب بر اثر ایجاد یک آسیب به قسمتی از بدن به وجود می آید. درد علامتی هشدار دهنده است که نشان می دهد شرایط کنونی که اکنون در آن قرار گرفته ایم، خطرناک است و به بدن ما آسیب می رساند بنابراین ما باید مانع از ایجاد آن شویم. به عنوان مثال وقتی دستمان با یک جسم داغ یا تیزی تماس پیدا می کند، ایجاد درد در آن ناحیه باعث می شود دست مان را دور کنیم تا آسیب کمتری به بدن مان وارد شود.

وی افزود: تمامی دردها خطرناک هستند. درد آلارم و علامت هشداردهنده ای برای ابتلا فرد به بیماری خطرناک محسوب می شود. این درد می تواند به صورت گذرا باشد به عنوان مثال ممکن است فرد ورزشکاری هنگام انجام فعالیت ورزشی پایش پیچ بخورد یا به علت اصابت ضربه به ورزشکار دیگر، پایش در کوتاه مدت صدمه ببیند و دچار دردی گذرا شود اما پس از گذشت مدتی دردش بهبود یابد.

وی به علایم جدی و خطرناک درد اشاره کرد و اظهارداشت: اگر درد همراه با یک سری مشخصه ها باشد، باید جدی گرفته شود. از مهمترین شاخصه هایی نشان دهنده جدی بودن درد، طولانی مدت بودن زمان درد است. اگر دردی در مدت زمان طولانی ادامه یابد و تبدیل به دردی مداوم شود که حتی با خوردن مسکن هم تسکین پیدا نکند، نشان دهنده دردی خطرناک است.

این فوق تخصص کنترل درد یادآور شد: یکی دیگر از معیارهای مهم ، درد افزایش یابنده است. به عنوان مثال ممکن است فردی مبتلا به سر درد باشد. روز نخست با استراحت کردن، ماساژ دادن، گرفتن دوش گرم و دیگر فعالیت های متداول سنتی، سر دردش تسکین پیدا کند اما به تدریج با مرور زمان دردش تشدید یابد یعنی پس از گذشت یکی، دو هفته حتی با انجام ماساژ، استراحت و .... دردش بهبود پیدا نکند. این فرد ناچار به استفاده از مسکن می شود. اگر پس از گذشت یک مدت حتی با خوردن قرص و مسکن نیز دردش بهتر نشود، فرد میزان دز قرص هایش را افزایش دهد، این علامت، نشان دهنده هشداری مهم و جدی است.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است فرد علاوه بر درد، دچار یک سری علایم هشدار دهنده دیگر نیز باشد. مثلا علاوه بر درد، زانویش متورم یا همراه با علایمی مانند محدودیت در حرکت، قرمزی یا گر گرفتگی باشد. این علایم هشدار دهنده هستند. به عنوان مثال اگر درد قلب همراه با افت فشارخون باشد، امکان ابتلا فرد به سکته قلبی یا تنگی عروق زیاد است. اگر درد قلب همراه با تنگی نفس باشد، امکان ادم ریه یا ورم ریه وجود دارد.
درد کمر را ساده تلقی نکنید

ابوالاحرار گفت: ستون مهره های کمر نیز یکی از قسمت های مهم بدن است. ستون فقرات تقریبا 60 تا 70 درصد وزن بدن را به لگن و پاها منتقل می کنند. مثلا فردی که 70 کیلوگرم وزن دارد، حدود 40 تا 50 کیلو گرم فشار وزن خود را به مهره های انتهایی ستون فقرات، لگن و پاها وارد می کند.

وی بیان کرد: اگر چنانچه فردی بخواهد به طور متوسط عمر عادی 70 تا80 ساله ای داشته باشد، سلامت مهره های کمری برای او بسیار اهمیت دارد تا بتواند به فعالیت های روزانه زندگی اش ادامه دهد و به روی پاهایش بایستد.هر دردی که در کمر ایجاد می شود، باید مورد پیگیری دقیق قرار بگیرد. شاید لازم باشد مراحل درمان های ساده تر و به تدریج پیشرفته تر برای او انجام شود.

این متخصص بیهوشی افزود: مساله آسیب های کمری بسیار مهم است. گرچه ممکن است فرد به علت یک روز انجام فعالیت یا کار سنگین دچار گرفتگی ماهیچه شود و پس از گذشت یک یا دو روز مشکلش رفع شود اما اگر این درد چند روز دوام پیدا کند و به پاهایش انتشار یابد یا همراه با محدودیت حرکت، بی حسی، کرختی، خواب رفتن، گز گز کردن و مور مور شدن پاها باشد، باید هرچه سریعتر مورد معالجعه پزشک متخصص قرار بگیرد زیرا این علایم هشدار دهنده نشان از اختلال حرکتی در پاها یا آسیب جدی ستون مهره های کمری دارند.

وی تصریح کرد: برای درمان این دردهای جدی نباید تنها به استفاده از مسکن ها و درمان های متداول مانند گرم و سرد کردن موضعی بدن، انجام ورزش، ماساژ یا راه رفتن در آب اکتفا کنیم. شاید درد کمری که دچار گرفتگی ماهیچه شده است را بتوان با مسکن، استراحت کردن و خوردن داروهای آرام بخش و داروهای گیاهی برطرف کرد اما اگر درد شدیدی که ناگهانی آغاز می شود و به تدریج افزایش می یابد، باید حتما پیگیری شود.

به گفته وی، شاید با داروهای خوراکی آرام بخش و شل کننده ماهیچه یا حتی تزریق دارو به صورت موضعی به ماهیچه یا فضای دیسکی کمکی به کاهش درد کرداما مساله مهم این است که اگر هر دردی طولانی مدت باشد به تدریج شدتش افزایش می یابد، بنابراین دیگر این داروها جوابگو نخواهند بود و فرد حتما باید به نزد پزشک مراجعه کند.
ابوالاحرار در پایان گفت: اگر هر دردی بیشتر از یک هفته طول بکشد باید فرد حتما به نزد پزشک مراجعه کند تا بررسی های اولیه انجام بشود. هر دردی اگر زود پیشگیری شود، پیش از آنکه خیلی پیشرفت کند، آسان تر و ساده تر مداوا می شود تا دردی که پیشرفت کرده است.

گزارش: فرزانه صدقی
 


کد مطلب: 48191

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/48191/همه-دردها-خطرناکند

میگنا
  https://www.migna.ir