چهارشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 19 May 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ / ۲۰:۴۳
کد مطلب: 48214
۰
دکتر محمدعلی محسنی بندپی:

حدود ۳۰ درصد از جمعیت کشور تا سال ۲۰۵۰ میلادی را سالمندان تشکیل می‌دهند

حدود ۳۰ درصد از جمعیت کشور تا سال ۲۰۵۰ میلادی را سالمندان تشکیل می‌دهند
به گزارش میگنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم بهزیستی و توانخبشی: دکتر  محمدعلی محسنی بندپی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، معاون امور بین الملل این دانشگاه و رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران امروز (چهارشنبه) طی سخنانی در اجلاس معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور با تاکید بر ضرورت روزافزون توجه به حوزه توانبخشی، گفت: پیش بینی می شود که حدود ۳۰ درصد از جمعیت کشور تا سال ۲۰۵۰ میلادی را " سالمندان " تشکیل می دهند.

به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دکتر محسنی بندپی افزود: برای پرداختن به این موضوع و کاهش هزینه های سه برابر شدن جمعیت سالمندی در ایران تنها سه دهه فرصت وجود دارد، و این در حالی است که بسیاری از کشورهای توسعه یافته برای دو برابر شدن جمعیت سالمندی خود زمان های بیشتری حتی تا ۱۲۰ سال فرصت داشتند.

وی اظهارکرد: موضوع سالمندی همراه با عوارض سایر پدیده های ذکر شده موجب شده است تا از سه دهه گذشته، توانبخشی در کشورهای توسعه یافته جهت کاهش هزینه های مستقیم و غیرمستقیم تحمیل شده بر نظام سلامت کشورها بطور جدی مدنظر قرار بگیرد.

دکتر محسنی بندپی همچنین به جایگاه توانبخشی بعنوان سطح سوم خدمات نظام سلامت اشاره کرد و افزود: تغییر چهره بیماری ها طی سالهای اخیر از بیماری های واگیر به غیرواگیر، پدیده سالمندی، کودکانه شدن اختلالات عضلانی و اسکلتی، سبک جدید زندگی نشسته و بی حرکتی مزمن و ...، ضرورت توجه به توانبخشی را دو چندان کرده است.

وی، "حضور جوانان با استعداد در کشور، تحصیل در دانشگاه ها، آگاهی مردم از جایگاه رشته های توانبخشی و نیاز روزافزون جامعه به این رشته ها، درآمد نسبتا خوب رشته های توانبخشی نسبت به سایر رشته های کارشناسی، اجازه فعالیت در بخش خصوصی بطور مستقل، نیاز کشورهای توسعه یافته و کشورهای درحال توسعه به رشته های توانبخشی، پوشش گسترده کوریکولوم آموزشی در بیماری های حاد و مزمن، توانایی حضور و ارائه خدمت در سه سطح نظام سلامت "، را از مهمترین فرصت های پیش روی رشته های توانبخشی برشمرد.

به گفته رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران، پوشش بسیار محدود خدمات توانبخشی توسط سازمان های بیمه گر، نظام آموزشی سنتی کارشناسی – کارشناسی ارشد – دکتری تخصصی در توانبخشی، تعرفه های پائین خدمات توانبخشی در مقایسه با تورم و هزینه های ارائه خدمت، عدم توجه به نقش بسیار موثر انجمن های علمی، منابع ناکافی بویژه منابع انسانی، فضای فیزیکی و تجهیزات توانبخشی در سراسر کشور، دخالت سایر رشته ها بویژه کارشناسان تربیت بدنی در رشته های توانبخشی "، از جمله چالش های نظام سلامت هستند.

وی در پایان سخنانش افزود: انتظار می رود که سیاستگزاران نظام سلامت در حوزه ستادی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور، نسبت به پوشش گسترده بیمه ای خدمات توانبخشی با کسب نظر کارشناسان خبره توانبخشی در کشور، لحاظ کردن توانبخشی در طرح تحول سلامت، به روزرسانی نظام آموزشی توانبخشی در کشور مطابق با استانداردهای بین المللی، ایجاد و ارتقای دفاتر توانبخشی در ستاد وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی و اصلاح تعرفه های خدمات توانبخشی مطابق با تورم و هزینه های تمام شده ارائه خدمات، اقداماتی را به انجام برسانند.

تنظیم خبر: نعیمی پور
مرجع : سایت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرا «نه» تلفظش آسان است اما گفتنش سخت؟!
نحوه عضویت در انجمن روانشناسی آمریکا APA
از چه سنی می‌توان بچه ها را در خانه تنها گذاشت؟
ترس و نگرانی را کنار بگذارید
راهنمای علمی کاهش استرس
کاهش علایم سندرم خستگی پس از ویروس
10 خطای شناختی که زندگی زناشویی را تلخ می‌کند
تحقیق:‌ افسردگی پس از زایمان در دوران قرنطینه دو برابر شده است
از فرسودگی شغلی چه می‌دانید؟!
چرا در دوران قرنطینه اینقدر خرید آنلاین می‌کنیم؟!
در روان‌پزشکی به چه بیمارانی «بیماران بی‌بصیرت» گفته می شود؟!
کم خوابی چه بلایی سرتان می‌آورد؟
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "