سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ - 30 May 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ / ۱۵:۱۵
کد مطلب: 48250
۱

این زوج ها در زندگی مشترک مشکلات بیشتری دارند!

این زوج ها در زندگی مشترک مشکلات بیشتری دارند!
میگنا: این روز‌ها ابراز علاقه برای دیگران در فضای مجازی دیگر مسأله‌ جدید و خاصی محسوب نمی‌شود. هر بار که گشتی در شبکه‌های اجتماعی می‌زنیم با سیلی از متن‌ها و نظرات عاشقانه‌ای مواجه می‌شویم که بین عشاق رد و بدل می‌شود. بعضی از ما هم جزء همین افراد هستیم. اما دانشمندان می‌گویند ممکن است بسیاری از این زوج‌های عاشق در واقع در حال پنهان کردن نیمه‌ تاریک رابطه‌ به ظاهر بی نقص خود باشند و این مسأله‌ای است که باید به خوبی در مورد آن فکر کرد.

در حقیقت، تحقیقات نشان می‌دهد زوج‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی زیاد از روابط خود پست می‌گذارند دچار ناامنی روانی هستند.

در ادامه به نتایج این تحقیقات خواهیم پرداخت.

مرز باریکی وجود دارد که باید به خوبی آن را درک کرد
به اشتراک گذاشتن گاه و بیگاه وقایع عاشقانه‌ زندگی خود می‌تواند کاملاً مفید باشد. برای مثال، تحقیقات نشان داد کسانی که عکس پروفایل آن‌ها دو نفره یعنی از خود و شریک عاطفی شان بود، از رابطه عاطفی خود رضایت بیشتری داشتند و احساس نزدیکی بیشتری به همدیگر می‌کردند. اما بعضی کارشناسان معتقدند این مسأله فقط تا حدی می‌تواند درست باشد.

در تحقیقی دیگر، گروهی از دانشمندان این فرضیه را مطرح کردند که کسانی که سعی می‌کنند رابطه عاطفی خود را بیشتر به چشم آورند، ممکن است نسبت به احساسات شریک عاطفی خود، دچار ناامنی روانی باشند.

صحت این فرضیه در جریان یک دوره آزمایش به اثبات رسید. این آزمایش با حضور ۱۰۸ زوج انجام شد که با یکدیگر در رابطه عاطفی بودند. به مدت ۲ هفته تک تک شرکت کنندگان هر شب در یک بررسی اینترنتی شرکت می‌کردند. آن‌ها هم احساسات و افکاری که در مورد رابطه عاطفی خود داشتند را گزارش می‌کردند و هم فعالیت‌هایی که در حساب کاربری خود در فیسبوک داشتند از جمله گذاشتن عکس، پست، کامنت و ایجاد تغییر در استیتس (Status) حساب خود.

نتایج آزمایش نشان داد، شرکت کنندگان تحقیق در روز‌هایی که در مورد رابطه عاطفی خود بیشتر احساس ناامنی روانی می‌کردند، بیشتر در مورد مسائل مربوط به روابط عاطفی پست می‌گذاشتند.


ابراز علاقه همسران در اینستاگرام سوژه رسانه ها
برخی از رسانه ها به واکاوی ابراز علاقه همسران در فضای مجازی و صفحاتی چون اینستاگرام پرداخته و این رفتار را شایسته نمی دانند. مخاطب قرار دادن همسر با یک پست در هر مناسبتی و حتی بدون بهانه، اتفاقی است که در اینستاگرام طبیعی شده است. هرچند همه روانشناسان، ابراز علاقه به همسر در دنیای واقعی را یکی از مهم ترین عوامل تضمین خوشبختی می دانند اما درباره جار زدن عشق، نظریه های دیگری وجود دارد.

* فتوشاپ زندگی مشترک یعنی فاصله بین آن چه واقعا در زندگی و روابط من و همسرم وجود دارد با آن چه در محیط بیرون از جمله فضای مجازی از طریق عکس و متن نشان می دهم، به گونه ای که بازتابی از روابط واقعی ما نیست

* عموما زوج هایی که دچار ناامنی و استرس در رابطه هستند، در مطالب ارسالی شان در دنیای مجازی، محتوای اغراق آمیزی از روابط عاطفی شدید و بی عیب و نقص خود درج می کنند.

* بسیاری از افراد در رقابت های چشم و هم چشمی و برای تفاخر و به اصطلاح پز دادن و نشان دادن امتیازات و امکانات خود به دیگران، اقدام به انتشار مسائل خصوصی و عاطفی شان می کنند چرا که به دنبال تایید رابطه شان توسط دیگران هستند.


کارشناسان دیگر هم یافته‌های آن‌ها را تأیید کردند و نکاتی را به این بحث اضافه کردند
نتایج تحقیق مذکور به تأیید نیکی گلدستاین، کارشناس روابط عاطفی هم رسید. به نظر او کسانی که رابطه عاطفی خود را در فضای مجازی به نمایش می‌گذارند، اغلب با احساس ناامنی روانی درگیر هستند یا با شریک عاطفی خود مشکل دارند. برای مثال، آن‌ها به دنبال تأیید روابط خود از جانب دیگران هستند و لایک‌ها و کامنت‌های دیگران می‌تواند برای آن‌ها بسیار تأیید کننده باشد. اگر کسی واقعاً درگیر مشکل باشد، از همین لایک‌ها و کامنت‌ها تأیید مورد نظر خود را خواهد گرفت.

اما احساس ناامنی روانی تنها مشکل این شرایط نیست. محققان دانشگاه برونل بریتانیا هم می‌گویند کسانی که دنبال کنندگان خود در شبکه‌های اجتماعی را زیاد در جریان رابطه عاطفی خود می‌گذارند، ممکن است با مشکل کمبود عزت نفس مواجه باشند.

به گفته‌ این دانشمندان، علت چنین رفتاری می‌تواند میل به بالا بردن ارزش خود و رد نظر دیگران درباره‌ی بد بودن رابطه عاطفی آن‌ها باشد. این افراد به دنبال تأییدی هستند تا به خودشان و دیگران نشان دهند که رابطه عاطفی آن‌ها خوب است و در نتیجه خودشان هم حال خوبی دارند.قبل از پست گذاشتن، از خودتان سؤال کنید
البته که هیچ معیار دقیقی وجود ندارد که بر اساس آن بتوانید متوجه شوید در پست گذاشتن در مورد رابطه عاطفی خود زیاده روی می‌کنید یا نه. در مجموع، چه زیاد پست بگذارید و چه ترجیح دهید در مورد زندگی عاشقانه‌ خود سکوت کنید، مهم‌تر از هر چیزی، احساسی است که خودتان در مورد رابطه عاطفی تان دارید.

بار دیگری که خواستید در فضای مجازی چیزی در مورد عشق زندگی خود به اشتراک بگذارید، سعی کنید خوب به خودتان گوش دهید. آیا به این دلیل می‌خواهید آن را پست کنید که یک لحظه‌ واقعاً شاد در رابطه عاطفی حقیقی شما بوده یا اینکه بیشتر از برداشتی که از چنین پستی در فضای مجازی می‌شود خوش تان می‌آید؟
مرجع : روزیاتو+خراسان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
دو بیگانه همدرد، از دو خویشاوند بی‌درد یا ناهم‌درد، با هم خویشاوندترند… علی شريعتی