شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - 10 Jun 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۴ مهر ۱۳۹۸ / ۱۳:۵۸
کد مطلب: 48374
۱
رئيس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره :

اعضای هیئت علمی دانشگاه از مصاحبه نظام روانشناسی معاف می‌شوند

اعضای هیئت علمی دانشگاه از مصاحبه نظام روانشناسی معاف می‌شوند
میگنا: دکتر محمد حاتمی در نشست خبری که پیش از ظهر دیروز با حضور خبرنگاران در محل این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: پس از گذشت 6 ماه از مسئولیت بنده در سازمان نظام روانشناسی، اولین کار این سازمان ایجاد ساختار سازی جدید و نگاه جدیدی به بخش های درونی سازمان بود که در اولویت قرار گرفت.

وی افزود: با مساعدت معاون اول رئیس جمهوری و همینطور دولت جایگاه نظام روانشناسی در استان‌ها ارتقا پیدا کرد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور عنوان کرد: آیین نامه جدید (IT محور) را برای اولین بار پس از ۱۵ سال به تصویب رساندیم که در حال انجام است. در این نوع آیین نامه دیگر هیچکدام از افراد برای کارهای گرفتن پروانه فعالیت به تهران نمی‌آیند و با آی تی تمامی کارها از جمله توانمندسازی، تشکیل پرونده و یا ارتباط با اعضا صورت می‌گیرد.

حاتمی ادامه داد: با توجه به اینکه در 10 سال گذشته مراجعه به روانشناس افزایش پیدا کرده و هر فردی برای مشکل خود به روانشناس مراجعه می‌کرد اما به دلیل ساماندهی در این موارد وجود نداشت آسیب‌هایی پیش می‌آمد که اولین نگاه سازمان نظام روانشناسی رسیدگی به تخلفات صنفی روانشناسان بود.

وی افزود: بخش نظارت بر فضای مجازی در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره شکل گرفته و در این مدت نزدیک به هزار پرونده شکل گرفته و حتی به برخی از آنها تذکر داده شد و یا برخی موارد هم به دادگاه‌های عمومی ارجاع داده شد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: اکنون سازمان نظام روانشناسی حدود 30 هزار عضو دارد که 6 هزار عضو آن پروانه فعالیت دریافت کردند و 24 هزار نفر آن در نوبت هستند .

وی ادامه داد: طرح دیگری که در این سازمان نظام روانشناسی مدنظر قرار گرفت این بود که اعضای هیئت علمی از مصاحبه نظام روانشناسی معاف می‌شوند یعنی بدون مصاحبه پروانه فعالیت داده و سپس در تمدید آن باید دوره‌های بازآموزی ببینند.

رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره یادآور شد: در مقطع کارشناسی ارشد افراد برای کسب پروانه به جای اینکه پشت در مصاحبه قرار گیرند دوره ۶ماه‌ای زیر نظر سازمان برای آنها تعیین شده که هرکس موفق به گذراندن آن شود، پروانه موقت داده می‌شود و بعد از مدتی نیز این پروانه دائمی صادر می‌شود.

حاتمی تصریح کرد: چهارمین گروه متقاضیان برای دریافت پروانه افراد غیر مرتبط هستند که پژوهش محور بوده یا به‌صورت مجازی مدرک گرفته‌اند که ۱۲واحد را برای آنها تعریف می‌کنیم و تا از طریق دانشگاه‌های کشور این واحدها را بگذرانند و بعد در دوره ۶ماهه ما شرکت می‌کنند و به آنها پروانه موقت ۲ ساله و سپس دائم صادر می‌شود.

رئیس سازمان‌روان‌شناسی و مشاوره‌گفت: نتایج آزمون غیرحرفه‌ای افراد غیرمرتبط برای اینکه در کمیسیون‌های تخصصی ما شرکت کرده و پروانه فعالیت کنند که شامل ۹۵۰شرکت کننده بود امروز اعلام می‌شود و ۵۰درصد از این تعداد قبول شده‌اند.

وی باتاکید براینکه باید سواد سلامت روان مردم افزایش پیدا کند،گفت: بسیاری از مردم که مسائل روان‌شناسی دارند نمی‌دانند به کجا مراجعه کنند و دغدغه بزرگ سازمان نظام روان‌شناسی افزایش سواد سلامت روان جامعه است.

حاتمی افزود: در بخش دکتر تخصصی ابتدا پروانه موقت برای آنها صادر و برای تمدید پروانه دائم در نظر می‌گیریم همچنین برای فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد یک دوره 6 ماهه تعریف می‌کنیم و پس از طی این دوره پروانه موقت برای آنها صادر می‌شود.

وی در مورد تبلیغات موسسات در صدا و سیما برای مشاوره اظهار کرد: برخی موسسات که بصورت اینترنتی و آنلاین فعالیت می کنند؛ غیرقانونی هستند چرا که سازمان نظام روانشناسی به آنها مجوز نداده است و موسساتی مثل همکده یا مسیر زندگی که از طریق صدا و سیما سعی در جلب مخاطب دارند غیرقانونی هستند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تنهایی احتمال زنده ماندن پس از تشخیص سرطان را کاهش می دهد
ویژگی شخصیتی که موجب طول عمر می‌شود
قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
با خودت صادق باش و نگران آنچه دیگران درباره ات فکر می کنند نباش . تعریفی را که آنها از تو دارند نپذیر ، خود ، خودت را تعریف کن