کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

رییس سازمان روانشناسی: مهارت‌های زندگی را در کتب درسی بگنجانیم

امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان نظام روانشناسی و شورای اسلامی استان تهران

خبرگزاری ایسنا , 22 مهر 1398 ساعت 21:25

رییس شورای اسلامی استان تهران گفت: نسبت به دهه‌های گذشته امروز در بیان اهمیت و ضرورت سلامت روان دشواری کمتری داریم.


رییس شورای اسلامی استان تهران:
امروز در بیان اهمیت و ضرورت سلامت روان دشواری کمتری داریم
الهام فخاری در بیست و یکمین جلسه رسمی علنی شورای اسلامی استان تهران بیان کرد: سلامت روان یکی از مهمترین ابعاد حوزه سلامت برای افراد، به عنوان شخص و برای جامعه به عنوان سلامت اجتماعی تلقی می‌شود و اگر به هنگام به موضوعات و مسائل حوزه سلامت روان توجه نکنیم و به عنوان یکی از موضوعات کار شهری به آن توجه نشود، نمی‌توان انتظار داشت که رسیدگی به مسائل اجتماعی و سلامت اجتماعی را توجیه کرد.


وی افزود: خوشبختانه نسبت به دهه‌های گذشته امروز در بیان اهمیت و ضرورت سلامت روان دشواری کمتری داریم. دستگاه‌های مختلف از قوه قضاییه تا قوه مقننه به اهمیت موضوع سلامت روان آگاهی بیشتری دارند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: نهاد شورا در عالی ترین سطح شورای عالی استان‌ها تا شوراهای پایه نسبت به سلامت روان امروز حساس‌تر هستند. در شورای شهر تهران به عنوان شورای پایه تلاش ما این بود که برای اولین بار در احکام برنامه سوم محور سلامت روان را در بودجه سال ۹۷ تسریع کردیم.

رییس شورای اسلامی استان تهران ادامه داد: در استان تهران از این سرمایه بزرگ برخوردار هستیم که مقر نهاد سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در تهران قرار دارد. فخاری گفت: با روندی که طی شد توانستیم در نظام شورایی در قالب تفاهم نامه توافق کاری را تنظیم کنیم و در نهاد شورا پیش ببریم که محورهای آن توجه به سلامت روان و تسریع نوع همکاری‌ها است. در ساختار اجرایی در شهرداری تهران نیز پیش‌نویس همکاری بین سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور و شهرداری تهران تنظیم شده است که امید است بتوان آن را در هفته سلامت روان پیگیری کنیم.

وی افزود: این موضوع می‌تواند الگویی برای همه شهرستان‌های استان باشد. همکاران در شوراهای پایه خود آن را به صورت توافق یا مدل قرارداد همکاری در شهرداری‌هایی که مرتبط با حوزه‌های شهرستانی آنهاست، تثبیت کنند.


مهارت‌های زندگی را در کتب درسی بگنجانیم
همچنین دکتر محمد حاتمی عصر دوشنبه در مراسم تفاهم سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با شورای اسلامی استان تهران که در سالن پارک شهر برگزار شد با بیان اینکه یکی از مهترین دغدغه ها در دهه پنجم انقلاب اسلامی ارتقای سلامت جامعه مخصوصا سلامت روان است افزود: استان البرز و شهرستان‌های استان تهران از نظر سلامت روان از شهرهای در معرض خطر کشور هستند.

حاتمی تصریح کرد: امروز نباید به سلامت به عنوان درمان نگاه کنیم چرا که در دنیا نگاه به حوزه سلامت، پیشگیرانه است.


نصف ازدواج ها به طلاق منجر می شود
وی با بیان اینکه در زمینه آسیب‌های اجتماعی و روانی و اختلالات روانی در برخی شاخص‌ها نزدیک به بحران یا در بحران هستیم، گفت: امروز از هر چهار ازدواج حداقل دو نفر به سمت طلاق و ناسازگاری می‌روند. این عدد نزدیک به بحران است. همچنین در بقیه شاخص‌ها مانند اعتیاد و حاشیه‌نشینی استان تهران و شهرستان‌های آن به دلیل مهاجرت های بی‌رویه‌ نرخ بالایی دارد.

به گفته حاتمی، بیش از ۲۴ درصد مردم نیازمند خدمات روانشناسی و مشاوره هستند و این عدد بسیار بزرگی است.

رییس سازمان روان‌شناسی و مشاوره کشور تاکید کرد: در دهه پنجم انقلاب، از نظر سلامت روان نیازمند یک توجه جدی هستیم؛ جامعه‌ای می‌تواند پویا، متفکر و شاد باشد که سلامت روان خوبی داشته باشد و اینها منجر به توسعه می‌شود.

حاتمی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه باید برای هر پنجاه خانواده یک پزشک روانشناس داشته باشیم گفت: در کشور، ۱۸ هزار نیروی روانشناس داریم که از این تعداد ۱۱ هزار نفر در تهران و شهرستان‌های تهران مشغول به کار هستند.

به گفته وی؛ سازمان نظام روان‌شناسی با جایگاهی که دارد می‌تواند خدمات مورد نیاز را به شهروندان ارائه دهد.


۳۲ درصد فضای مجازی به روان شناسی و مشاوره اختصاص پیدا کرده است
حاتمی یادآور شد: امروزه مردم نسبت به روان‌شناسی و مشاوره نگاه مثبتی پیدا کرده‌اند و بیش از ۳۲ درصد از فضاهای مجازی به روان‌شناسی و مشاوره اختصاص پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه سن ازدواج افزایش یافته و این موضوع نیز نگران کننده است، گفت: سن اعتیاد نیز کاهش یافته و به زیر ۱۴ سال رسیده است همچنین شیب جمعیت ایران به سمت سالمندی سوق یافته که تمهیدات لازم را به جهت اینکه سالمندان جزو گروه‌های در معرض خطر قرار دارند انجام ندادیم. در کل در دهه پنجم انقلاب اسلامی از نظر سلامت روان نیازمند توجه ویژه و جدی دهستیم به عنوان مثال استان البرز و شهرستان‌های تهران به دلیل جمعیت و کمبود خدمات بهداشتی و فرهنگی جزو مناطق در معرض خطر محسوب می‌شوند، لذا باید پیشگیری کرد.


رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور ادامه داد: امروز نباید به سلامت به عنوان درمان نگاه کرد. نگاه سلامت‌محور در کل دنیا یعنی کاری کرد تا فردی به درمانگاه، کلینیک و مراکز مراجعه نکند. افرادی که برای درمان به این مراکز مراجعه می‌کند برگشت او به حالت اولیه بسیار سخت است لذا باید کاری کنیم که بیمار نداشته باشیم.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود بیان کرد: نیازهای اولیه ما این است که مسایل روانشناسی و مشاوره را به درون خانواده ها ببریم. همانطور که پزشک خانواده داریم باید روانشناس خانواده نیز داشته باشیم. براساس استاندارد جهانی برای هر 50 خانوار به یک روانشناس نیاز است و ما میتوانیم با توجه به سرمایه اجتماعی که در اختیار سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور قرار دارد حداقل در سطح استان تهران این موضوع را پیاده کنیم.

حاتمی تاکید کرد: سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور به عنوان صنف تخصصی روانشناسی و مشاوره در کشور با مصوبه مجلس شورای اسلامی و حکم ریاست جمهوری کار خود را آغاز کرده و دارای شعبات استانی در همه استانها است. در حال حاضر 30 هزار عضو رسمی داریم و حدود شش هزار نفر از آنها موفق به دریافت پروانه تخصصی شده اند.

در پایان تفاهم نامه همکاری فی مابین شورای اسلامی استان تهران و سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور به امضا رسید.


کد مطلب: 48561

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/48561/امضای-تفاهم-نامه-همکاری-بین-سازمان-نظام-روانشناسی-شورای-اسلامی-استان-تهران

میگنا
  https://www.migna.ir