کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

عوارض مرگبار سقط جنین برای مادران

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران , 3 آبان 1398 ساعت 21:54

معمولا سقط جنین در ۳ ماه اول بارداری عوارضی ندارد، اما اگر در ما‌های بالاتری جنین سقط شود عوارضی به همراه دارد.


میگنا: بارداری یکی از مهم‌ترین و لذت بخش‌ترین دوره‌های زندگی مشترک است، چه برای کسانی که اولین بار صاحب فرزند می‌شوند و چه برای پدر ومادر‌هایی که یک یا چند بار تولد فرزند را تجربه کرده اند. اما گاهی اوقات والدین به دلایلی ناچار می‌شوند که جنین خود را سقط کنند.
 

معمولا سقط جنین در ۳ ماه اول بارداری عوارضی ندارد، اما اگر در ما‌های بالاتری جنین سقط شود عوارضی به همراه دارد که در ادامه به مواردی از آن اشاره می‌کنیم.

خون ریزی شدید
خون ریزی پس از سقط جنین امری رایج است و زیاد نگران کننده نیست، اما اگر شدت دفع خون زیاد باشد باید به پزشک مربوطه مراجعه شود. تعداد کمی از زنان ممکن است دچار خون ریزی شدید شوند. رنگ پریدگی، سرگیجه، پوست سرد و مرطوب از عوارض خون ریزی شدید است. همچنین رایج‌ترین عوارض سقط جنین، قاعدگی نامنظم است. اگر پس از قطع جنین فاصله دو قاعدگی طولانی شد به پزشک متخصص مراجعه کنید.

سقط ناقص
یکی از رایج‌ترین مشکلات سقط جنین این است که بافت بارداری در رحم باقی می‌ماند که به آن سقط ناقص گویند. اگر خون ریزی پس از مدت‌ها بعد از سقط جنین ادامه پیدا کرد و درد زیر شکم شدید باشد، ممکن است ناشی از سقط ناقص باشد.

گاهی در هنگام سقط ناقص ممکن است بافت‌ها خود به خود از بین بروند. در غیر این صورت با درمان‌های شناخته شده مانند کورتاژ یا دیلاتاسیون باقی مانده بافت‌های مربوط به بارداری از رحم پاک می‌شود.

عفونت
یکی دیگر از عوارض سقط جنین عفونت است که حدود ۳ درصد زنان به آن مبتلا می‌شوند. عفونت بعد از بارداری به علت وجود جفت در رحم مادر است. مواردی مانند خونریزی زیاد و درد‌های انقباضی به‌مدت طولانی (بیش‌از دو هفته)، تب بیش از ۳۸ درجه سانتی گراد و لرز از علائم عفونت هستند. عفونت ناشی از سقط بسیار خطرناک است، اما با مراجعه به پزشک متخصص و استفاده از آنتی بیوتیک زیر نظر پزشک درمان می‌شود و جای نگرانی نیست.

سندرم آشرمن
از عوارض دیگر سقط جنین می‌توان از سندرم آشرمن نام برد. سندرم آشرمن چسبندگی رحم نیز نامیده می‌شود. این عارضه بسیار نادر است و به دلیل دیلاتاسیون یا کورتاژ به وجود می‌آید. این چسبندکی اگر از بین نرود و در رحم باقی بماند ممکن است مشکلات باروری و سقط دوباره را به همراه داشته باشد.

سقط جنین دائم
اگر بیش از یک بار سقط جنین اتفاق بیفتد به آن سقط جنین مکرر می‌گویند. اگر زنان بیش از ۲ بار سقط جنین داشته اند باید به پزشک متخصص مراجعه کنند و مشکلاتی که باعث سقط می‌شود را برطرف کنند. اگر این مشکلات رفع نشود ممکن است در دفعات بعدی بارداری هم سقط جنین تکرار شود.

افسردگی
حس غمگینی بعد از سقط امری طبیعی است، ولی این حس با افسردگی اشتباه گرفته می‌شود و اغلب درمان نمی‌شود. این غم تمام جسم و روح را درگیر می‌کند و علائمی مانند بی علاقگی به امور و سرگرمی‌های زندگی، احساس خستگی دائمی، فکر کردن به خود کشی و مرگ، کم خوابی یا بد خوابی با بیش از حد خوابیدن را به همراه دارد.

اضطراب و استرس
از عوارض دیگر سقط جنین اضطراب است. تحقیقات نشان می‌دهند اضطراب و استرس پس از سقط جنین، رایج‌تر از افسردگی است و اگر مورد درمان قرار نگیرد احتمال اینکه در آینده در فرد باقی بماند و تشدید شود بسیار زیاد است.


کد مطلب: 48658

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/48658/عوارض-مرگبار-سقط-جنین-مادران

میگنا
  https://www.migna.ir