چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۸ / ۱۲:۰۳
کد مطلب: 48684
۱

علائم داشتن افکار «خودکشی» در افراد چیست؟

علائم داشتن افکار «خودکشی» در افراد چیست؟
میگنا: دكتر کاظم ملکوتی، روان پزشک و عضو هیأت مدیره جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران در پاسخ به این پرسش که «چه عواملی باعث خودکشی در افراد می‌شود؟»، اظهار داشت: عوامل روانی، اجتماعی، خانوادگی و اقتصادی در بروز خودکشی نقش دارند و این عوامل باعث می‌شود فرد به سمت ناامیدی سوق داده شود.

وی با اشاره به میزان نقش عوامل مختلف در بروز خودکشی ،ادامه داد: افسردگی شش برابر، بیکاری و مصرف مواد مخدر سه برابر باعث بروز خودکشی می‌شوند؛ البته نقش افسردگی در بیماری‌های روانی در بروز خودکشی بیشتر است.

این روان پزشک در پاسخ به این پرسش که «نشانه‌های کلامی وجود افکار خودکشی در فرد چیست؟»، گفت: افکاری مانند اینکه «زندگی به چه دردی می‌ خورد؟»، «از این زندگی خسته شده‌ام»، « این زندگی یعنی چی؟» از جمله نشانه های کلامی است. وقتی این چنین نشانه هایی شدت پیدا می‌کند، فرد برای مثال می‌گوید «فلانی فوت کرد و راحت شد»یا «برای چه باید زنده باشیم؟»؛ در نتیجه چنین افکاری نشان‌دهنده اشتغال ذهنی فرد در خصوص خودکشی است.

ملکوتی با اشاره به نشانه‌های رفتاری افراد با ذهنیت خودکشی، خاطرنشان کرد: علاقه فرد کم می‌شود، مثل دانش‌آموزی که نسبت به درس کم‌علاقه می‌شود. بی‌علاقگی فرد در محیط کار، بی‌علاقگی خانم خانه‌دار به زندگی و فرزندان و نیز در بین دانش‌آموزان وجود پرخاشگری و به اصطلاح از کوره در رفتن دانش‌آموز و روی آوردن به سیگار و مواد مخدر، از جمله نشانه‌های رفتاری داشتن افکار خودکشی است.

وی تأکید کرد: باید معلمان، رؤسای ادارات و خانواده‌ها نسبت به این علائم خطرساز آگاهی داشته و آموزش‌های لازم را دریافت کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
طوری زندگی كن كه اسمت با جسمت زیر خاك نرود