شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ - 28 Jan 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ / ۲۲:۰۹
کد مطلب: 48754
۱

کشف ارتباط خارش پوست با اختلالات روانی!

کشف ارتباط خارش پوست با اختلالات روانی!
میگنا: به گزارش ساینس الرت، اگرچه خارش پوست دلایل متنوع و زیادی دارد اما نتایج یک مطالعه جدید نشان داد بسیاری از افراد که خارش مزمن ناشی از مشکلات پوستی را تجربه می کنند، هم زمان بار روانی سنگینی را متحمل می شوند.

فلورنس دالگارد متخصص پوست از دانشگاه لوند سوئد و تیم همراهش داده های جمع آوری شده از هزاران نفر از بیماران پوستی را از 13 کشور اروپایی از جمله انگلستان، فرانسه، آلمان و روسیه، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

در مجموع بیش از 3 هزار و 500 بیمار مبتلا به بیماری های پوستی مختلف در این تحقیق شرکت کردند.

این افراد مورد آزمایش های فیزیکی قرار گرفته، پرسشنامه هایی را در مورد وضعیت اقتصادی و اجتماعی خود و تجربیاتیشان از خارش پوستی، پر کردند و علائم افسردگی، اضطراب و شدت و تکرار تفکرات مربوط به خودکشی در آن ها مورد بررسی قرار گرفت.

در این آزمایش بیش از یک هزار و 300 نفر که هیچ بیماری پوستی نداشتند، به عنوان گروه کنترل به کار گرفته شدند و اطلاعات خود را در این موارد گزارش دادند.

تیم تحقیقاتی پس از تحلیل داده های به دست آمده، به وجود ارتباطات میان مشکلات پوستی، خارش، اختلالات خلقی و کیفیت پایین زندگی پی برد.

میزان شیوع افسردگی در بیمارانی که خارش پوستی را گزارش کرده بودند، 14.1 درصد بود در حالی که این میزان در بیمارانی که خارش پوستی را تجربه نمی کردند، به تنها 5.7 درصد می رسید.

شیوع افسردگی در میان آن دسته از اعضای گروه کنترل که تجربه عارضه خارش را گزارش کرده بودند، 6 درصد و در میان آن ها که خارش نداشتند، تنها 3.2 درصد بود.

اضطراب نیز الگوی مشابهی داشت. 21.4 درصد از بیماران مبتلا به مشکلات پوستی که خارش را تجربه می کردند، از اختلال اضطراب رنج می بردند.

این درحالی است که میزان شیوع این اختلال روانی در بیمارانی که خارش را تجربه نمیکردند، تنها 12.3 درصد بود.

شیوع افکار خودکشی نیز در بیماران پوستی مبتلا به خارش بالاتر از بیمارانی بود که خارش نداشتند و به طور مشابه در گروه کنترل نیز افرادی که خارش را تجربه می کردند در مقایسه با سایرین فکر به خودکشی بیشتر دیده می شد.

بیماران پوستی مبتلا به خارش همچنین در مقایسه با بیمارانی که خارش نداشتند، تجربه رویدادهای منفی تری را در زندگی خود گزارش دادند و علاوه بر این بروز مشکلات اقتصادی در میان بیماران دسته اول محتمل تر بود.

این تیم تحقیقاتی ضمن اعتراف به این که یافته های این مطالعه ثابت نمی کند که مشکلات روانی عامل ایجاد خارش در بیماران هستند، می گوید به احتمال زیاد، بیماری های پوستی عامل این خارش هستند که بر روی سلامت روان تاثیر منفی می گذارد.

در مقاله مولفان این پژوهش آمده است: دلایل فرضی این ارتباط دوسویه این است که خارش با التهاب پوستی ارتباط دارد و التهاب پوستی نیز شبکه سروتونین در مغز را تحریک می کند که به ایجاد افسردگی و اضطراب منجر می شود.

به گزارش این تیم تحقیقاتی، یافته های این پژوهش نشان می دهد که خارش در بیماران پوستی به طور قابل ملاحظه ای با افسردگی بالینی، فکر خودکشی و استرس ارتباط دارد.

این مطالعه همچنین ضمن نشان دادن نقش قابل توجه خارش در بار روانی موجود بر روی بیماران پوستی، رنج چندبُعدی بیماران مبتلا به این عارضه را تایید می کند.

یافته های این مطالعه در مجله Investigative Dermatology منتشر شده است.

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

عملکرد نورون‌های آینه‌ای در زندگی  
درمان وابستگی شدید کودک به مادر
چگونگی مراقبت از دانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی
چرا باید عزت نفس داشته باشیم؟
۵ اشتباه والدین در برخورد با نوجوانان
روانشناسی تئوری‌ توطئه: قلدری، قدرت و کنترل
بی‌خوابی می‌تواند به آرامی شما را بکشد!
فانتوسمی یا توهم بویایی چیست و چه علائمی دارد؟
اختلالی که زمینه ساز افکار خودکشی می‌شود!
خودشیفتگی نقابی پوچ
تیکه انداختن‌های زن شوهری
لکنت زبان چرا به وجود می‌آید و چگونه بهبود می‌‌یابد؟
هر وقت احساس حسادت کردیم ، یادمان باشد ، خاموش کردن شمع دیگری ، باعث نمیشود ، شمع ما درخشان تر نور افشانی کند