دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ - 11 Dec 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۹
کد مطلب: 48794
۱

شناسایی عامل اصلی معتاد شدن دانش‌آموزان

شناسایی عامل اصلی معتاد شدن دانش‌آموزان
میگنا: دانش آموزان آینده سازان جوامع هستند و دانش آموزان نقش حیاتی در جامعه و چگونگی شکل دهی جامعه به نسل ها دارند. اما دانش آموزان در معرض خطرات زیادی هستند که سلامت جسمی و روانی آنان را تهدید می کند.

یکی از عوامل خطرساز که از رشد و بالندگی دانش آموزان جلوگیری می کند، رشد بی رویه سوء مصرف مواد مخدر سنتی و صنعتی در بین نوجوانان و جوانان است.
اعتیاد از جمله مسائلی است که به عنوان فاجعه، جهان را وارد مشکل نوینی کرده و قربانیان زیادی از جوامع بشری، از جمله کشور ما گرفته است.

در پژوهشی که در خصوص "رابطه بین سرمایه اجتماعی و گرایش دانش آموزان به مصرف مواد مخدر" توسط تیم پژوهشگران متشکل از اکبر زارع شاه آبادی(دانشیار دانشگاه یزد)، محمدعلی اویسی(کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه یزد) و لیلی بنیاد(دانشجوی دکترای جامعه شناسی دانشگاه یزد) انجام شده، آمده است: اعتیاد، گذشته از ایجاد اختلافات خانوادگی، زیان های اقتصادی و فرهنگی فراوانی را نیز موجب می شود.


اعتیاد سالانه هزاران انسان را به کام مرگ می فرستد.
اعتیاد، پدیده ای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که عامل های مختلفی از جمله فردی، خانوادگی، محیطی و اجتماعی در رشد و گسترش آن دخالت دارد.
غالبا نقش خانواده و گروه دوستان در معتاد شدن افراد برجسته تر از سایر موارد است.

در این پژوهش محققان می گویند: سرمایه اجتماعی عبارت است از ارتباطاتی که بین مردم وجود دارد و محل زندگی آن ها را از نظر روابط غنی می سازد.

بررسی رابطه بین سرمایه اجتماعی و سوء مصرف مواد در دانش آموزان نشان می دهد که هرچه ارتباطات و تعاملات بین فردی موثر و مناسبی بین دانش آموزان وجود داشته باشد احتمال گرایش به سوی رفتارهای پرخطر و آسیب های اجتماعی کمتر خواهد بود.

در واقع جامعه و اطرافیان متقابلا در افزایش مصرف مواد نقش دارند، به طوری که در برخی گروه های اجتماعی، مصرف مواد شرط پذیرفته شدن از سوی دیگران است.

جوانان به علت عدم اطلاع از مضرات و پیامدهای مواد مخدر و نادیده انگاشتن عوارض آن دچار باورهای غلط می شوند، به طوری که تصور می کنند مصرف تفریحی و تجربه یک بار مصرف سبب کسب لذت و خوشگذرانی می شود و سبب اعتیاد نخواهد شد.

غافل از آنکه بسیاری از معتادین مصرف کننده مواد مخدر با همین انگیزه اقدام به مصرف کرده و یک بار مصرف سبب ایجاد تمایل و احساس مثبت برای ادامه مصرف در آنان شده و موجبات وابستگی روانی به این گونه مواد را آنان فراهم کرده است.

در این پژوهش با جامعه آماری 4721 نفر از دانش آموزان پسر مقطع دوم متوسطه در شهر زابل و با روش پرسش نامه انجام شده، آمده است: دسترسی جوانان و نوجوانان به سرمایه اجتماعی می تواند، زمینه کاهش مشکلات اجتماعی و رفتاری را فراهم آورد؛ بنابر این با فراهم آوردن زمینه تعاملات اجتماعی، مهارت های اجتماعی و کار تیمی می توان از میزان آسیب های اجتماعی و خطرپذیری در آنان کاست و موجبات پیشرفت تحصیلی و ارتقاء سلامت آنان را فراهم آورد.

انطباق و تمایل به مواد مخدر بر حسب سطوح مختلف گرایش مذهبی متفاوت است، طوری که افراد با گرایش مذهبی بالاتر، کمتر تمایل به مصرف مواد دارند و سازگاری بیشتری نسبت به افراد با نگرش مذهبی پایین دارند؛ بنابراین ضروری است که مقامات آموزشی و تربیتی مدارس شرایط موردنیاز برای افزایش نگرش مذهبی نوجوانان را فراهم کنند.

نتایج پژوهش حاضر حکایت از وجود تفاوت معناداری بین میزان گرایش دانش آموزان به مصرف مواد مخدر بر حسب جنسیت دارد.
خروجی آزمون تی برای مقایسه میزان گرایش به مواد بر حسب جنسیت نشان داد: میانگین گرایش پسران 37.92 و میانگین گرایش دختران 31.35 است.
بنابراین میزان گرایش به مواد مخدر در پسران بیش از دختران است.

روابط نادرست با گروه دوستان به طور معنادار باعث افزایش میزان گرایش دانش آموزان به مواد مخدر می شود؛ آن ها به عنوان واکنشی در قبال قرار گرفتن مکرر در موقعیت های نامناسب از جمله احساس ناامنی، فشار، آشفتگی روانی، احساس حقارت، طردشدگی و بیگانگی، تعارض با والدین با مشکلات روزمره به موادمخدر پناه می برند.

دسترسی جوانان و نوجوانان به سرمایه اجتماعی می تواند، زمینه کاهش مشکلات اجتماعی و رفتاری را موجب شود؛ بنابر این با فراهم آوردن زمینه تعاملات اجتماعی، مهارت های اجتماعی و کار تیمی می توان از میزان آسیب های اجتماعی و خطرپذیری در آنان کاست و موجبات پیشرفت تحصیلی و ارتقاء سلامت آنان را فراهم آورد.

هرچه ارتباطات و تعاملات بین فردی بهتر و موثرتری بین دانش آموزان وجود داشته باشد احتمال گرایش به سوی رفتارهای پرخطر و آسیب های اجتماعی کمتر خواهد بود.

بالعکس عدم وجود تعاملات موثر بین جوانان و نوجوانان می تواند آن ها را به سمت موادمخدر سوق دهد.

این پژوهش در شماره اول فصلنامه انتظام اجتماعی به چاپ رسیده است.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احتمال افزایش اختلالات تغذیه ای در نوجوانان مبتلا به صرع
تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند