دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - 24 Jan 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ / ۰۸:۱۷
کد مطلب: 48880
۱

مشاوره پیش از ازدواج فرآیندی آموزشی، پیشگیرانه و درمانی است

مشاوره پیش از ازدواج فرآیندی آموزشی، پیشگیرانه و درمانی است
میگنا: کژال طلوعی از سنندج، در خصوص گروه درمانی با هدف مشاوره پیش از ازدواج اظهار کرد: مشاوره پیش از ازدواج فرایندی آموزشی درمانی و پیشگیرانه است.

وی افزود: گروه درمانی به درمان انواع اختلال‌های رفتاری و هیجانی نمی‌انجامدبلکه هدف کلی گروه، خودآگاهی و دیگر آگاهی است و داوطلبین از طریق تعامل با دیگران در یک محیط مطمئن این فرصت را پیدا می‌کنند که رفتارهای جدید را تجربه و بازخورد صادقانه‌ای را از دیگران راجع به اثرات رفتاری خود دریافت کنند.

به گفته اين روان‌شناس، در گروه درمانی عوامل گذشته فرد و بازسازی جنبه‌های اصلی شخصیت مورد توجه قرار می‌گیرد.

طلوعی عنوان کرد: گروه درمانی یا روان درمانی گروهی در درمان اضطراب، افسردگی، روان تنشی، مشکلات عاطفی، ناتوانی در کنترل احساسات، وابستگی شدید، ناتوانی در برقراری ارتباط با جنس مخالف، اعتیاد، مشکلات زناشویی و مهارت‌های زندگی کمک کننده است.

وی گفت: گروه درمانی با هدف مشاوره پیش از ازدواج اهدافی از جمله تعریف و علل ازدواج، اهمیت مشاوره پیش از ازدواج، باورهای نادرست در ازدواج را دنبال می‌کند.

وی تصریح کرد: نقش عوامل فرهنگی، اقتصادی، اخلاقی و روانی، جسمانی و ژنتیک، مذهب و بلوغ عاطفی را از جمله عوامل موثر در گزینش همسر است.

کارشناس ارشد روانشناسی در ادامه به اهداف ازدواج اشاره کرد و گفت: میل به آرامش و سکون، تامین نیازهای جنسی و تولید مثل، تکمیل و تکامل سلامت و امنیت تامین نیازهای روانی اجتماعی از جمله این اهداف است.

وی با اذعان به اینکه، عشق هیجانی درونی، اما ابزار آن آموختنی است، تصریح کرد: هدف مشاوره پیش از ازدواج بررسی ملاک‌های ازدواج سالم و آمادگی طرفین، بررسی تطابق و پیش‌بینی تناسب شخصیتی طرفین در ازدواج و آموزش مهارت‌های زندگی است.

طلوعی عمده‌ترین مهارت‌های لازم در مشاوره ازدواج را آموزش نقش، مهارت حل تعارض، مهارت حل مسئله، پاسخگویی عاطفی جرات ورزی و کنترل خشم و... نام برد.

گفتنی است؛ در گروه درمانی با هدف مشاوره پیش از ازدواج، لیدر گروه این مطالب عنوان شده را بررسی و مرور کرده و خطاهای شناختی یا باورهای نادرست را با توجه به اصول روانشناسی مطرح می‌کند تا به اهداف اصلی گروه برسند چراکه گروه درمانی از جدیدترین و توانمندترین روش‌های درمان در حال حاضر است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

متلک ها و مزه‌پراکنی نوجوانان نشانه هوش آن‌هاست!
چرا تشخیص افسردگی در مردان سخت‌تر است؟
نشانه‌های ابتلا به افسردگی چیست؟
راهبردهاي آموزش براي دانش‌آموزان داراي ناتواني يادگيري باهوش
فشارهای روانی محیط اطرافتان را کنترل کنید
پنج پرسش برای بازنگری در معنای زندگی
کتاب رضایت جنسی در زنان مبتلا به سرطان منتشر شد
تاثیر استرس در زنان بیشتر است یا مردان؟
چطور صحبت کنیم که دیگران به ما گوش بدهند؟
اینفوگرافی/ خطرات گوشی هوشمند و بازی های آنلاین برای کودکان
منظور ما از به زیستی چیست؟
سبک های ارتباطی بین زوجین
شاید باورتون نشه اما دنیا به کوچک‌ترین خوبی‌های شما نیاز داره، خوب بمونید.