شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - 11 Jul 2020
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ / ۱۳:۱۲
کد مطلب: 48966
۱

ساعت بدن با سیستم «نور آبی» مصنوعی تنظیم می‌شود

ساعت بدن با سیستم «نور آبی» مصنوعی تنظیم می‌شود
میگنا: به گزارش شینهوا، محققان استرالیا یک سیستم روشنایی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند با تغییر میزان نور آبی که افراد در معرض آن قرار دارند، کیفیت خواب، هوشیاری و بهره وری آنها را بهبود دهد.

این سیستم می‌تواند در ساختمان‌هایی مانند بیمارستان‌ها که افراد آن شبانه فعالیت دارند، نصب شود تا در بعضی مناطق نور آبی افزایش پیدا کند و در موارد دیگر آن را در صورت نیاز کاهش دهد.

به گفته محققان، حتی نوری که نمی‌توانیم بصری آن را درک کنیم‌، می‌تواند تأثیر زیادی در ساعت‌های داخلی بدن ما و در نهایت سلامتی داشته باشد.
این سیستم نتیجه همکاری دو ساله بین مرکز تحقیقاتی تعاون در مورد هوشیاری، ایمنی و بهره‌وری (Alertness CRC) و دانشگاه موناش است.

دان ساین دانشیار و متخصص ریتم‌های شبانه روزی می‌گوید: نور آبی مانند آن که از دستگاه‌های برقی از جمله تلفن‌های هوشمند و تبلت ساطع می‌شود، رادیکال‌ترین تأثیر را در ریتم‌های شبانه روزی طبیعی بدن دارد.

محقق دیگر این پژوهش نیز باور دارد، مقادیر زیاد نور الکتریکی در شب می‌تواند برای ساعت بدن بسیار گیج کننده باشد و منجر به اختلال خواب شود که به مرور زمان بر سلامتی و خلق و خوی افراد تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل بسیاری از کارگران شیفت طولانی مدت مشکلات بهداشتی را تجربه می‌کنند.

دان ساین ادامه داد: در عین حال، ما به افرادی نیاز داریم که در محل کار هوشیار باشند، به ویژه هنگامی که آنها در نقش های مهم ایمنی کار می‌کنند؛ بنابراین در این صورت است که قرار گرفتن در معرض نور آبی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند.

برای دستیابی به این تعادل، Alertness CRC با شرکت استرالیایی Versalux همکاری کرد تا سیستم ال ای دی‌هایی به نام BIOGEN ایجاد کند که می‌تواند برای تغییر محتوای نور آبی در محیط‌های ساختمان برنامه ریزی شود.

سازندگان گفتند که این سیستم می‌تواند تأثیر زیادی برای طیف وسیعی از صنایع داشته باشد، از جمله بیمارستان‌هایی که در بعضی موارد پرستاران باید بیدار و هوشیار باشند در حالی که بیماران باید بتوانند خواب باکیفیت را پشت سر بگذرانند.

به گفته کارشناسان علمی، این تحقیق به ایجاد رهنمودها و استانداردهای جدید برای صنعت روشنایی کمک خواهد کرد که به یک معیار تبدیل شود تا افراد بیشتری به سلامت و رفاه بهتر دست پیدا کنند.

نور آبی باعث اختلال در ساعت بیولوژیک بدن و بیدار ماندن بیش از حد کاربران گجت‌های مختلف (بی خوابی) می شود.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ویژگی‌های رواندرمانگر ممتاز
نگاهی به نظریه فرانکل در روانشناسی دین
چه کنیم قضاوت دیگران برایمان مهم نباشد؟
بازار مکاره مشاوره‌های مجازی
ترامپ مانند دوران کودکی به دنبال جلب توجه است
نور خیابان بر خواب و سلامت روان نوجوانان تاثیر دارد
شرحی بر نظریه های رشد اخلاقی
چه کسانی احساس «شرم سمی» دارند؟
درباره‌ هورمون نوراپی‌نفرین و فواید آن
بدن های رنجیده
ارثی به جامانده از اجداد: خجالتی و کم رو بودن
فوق‌ تخصص بیماری‌های عفونی: ماسک پارچه‌ای بزنید؛ همین!
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .