سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - 16 Aug 2022
تاریخ انتشار :
شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ / ۲۲:۴۰
کد مطلب: 48991
۶

روانشناس باید در میان مردم باشد نه در اتاق خود

روانشناس باید در میان مردم باشد نه در اتاق خود
میگنا: دکتر محمد حاتمی روز 7 آذر در نشست روانشناسان و افتتاحیه خیریه توانمندسازی یاس مهربانی کرمان (با هدف توانمندسازی زنان، کودکان و سالمندان) گفت: بعد از ۹ ماه از مسئولیت، تغییرات قابل توجهی در نظام مشاوره کشور اتفاق افتاده و  طی این مدت کوتاه با نگارش نامه به مقام معظم رهبری تا همه مسئولین و جلسات و کارگروه هایی در مجلس که تشکیل شد مطالبه گری روانشناسی کشور را به همه مسئولین گوشزد کردیم و جایگاه روانشناسی و مشاوره و اهمیت آن را در سلامت روان گفته ایم.
 
رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره کشور ضمن گرامیداشت هفته بسیج گفت: ما هرچه داریم به خاطر جانفشانی بسیجیان است که چه جانفشانی هایی شد تا این کشور و مملکت حفظ شود لذا باید قدر بسیجیان را بدانیم که امروز ما زنده ایم و هستیم و با افتخار در منطقه زندگی می کنیم لذا اگر امروز می گویند امپراطوری ایران بعد از 2500سال که از تاریخ ایران می گذرد، از لبنان تا یمن؛ منطقه به گونه ای هم نوا و همگرا با ایران اداره می شود این قداست و تأثیرگذاری به خاطر جانفشانی های بسیج است.
 
وی روانشناسی و مشاوره را  یکی از مسئولیت های مهم و کاربردی و تأثیر گذار دانست و ابراز امیدواری کرد: در استان کرمان در بخش سلامت روان از ظرفیت اساتید استفاده شود و از ظرفیت مجلس برای روانشناسی و مشاوره کشور استفاده کنم.
 
حاتمی با اشاره به اینکه سلامت روان از بحث های مهم است، بیان داشت: اوج پیشرفت علوم و پزشکی در قرن 19 شروع به رشد کرد لذا پیشرفت علم که صورت گرفت پزشکی توانست مواردی که در حوزه جسم اتفاق می افتد را مهار کند لذا سرطان حتماً ریشه جسمی ندارد؛ همچنین 100 هزار نفر به خاطر بیماری قلبی فوت می کنند که 98 درصد آن ها جنبه روانی دارند.
 
وی افزود: در 40 سال گذشته عرصه روانشناسی و مشاوره کشور تغییراتی یافته که در دنیا هر 50 خانوار یک روانشناس دارد لذا توانمندسازی مسئله مهمی است؛ اگر در روانشناسی از علوم غربی استفاده می کنیم باید باهوش باشیم و برنامه داشته باشیم تا روانشناسی در درون خانوداه نفوذ پیدا کرده است.
 
رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره کشور مسائل روانشناسی را خط اول سلامت دانست و گفت: ما به دنبال این هستیم که جایگاه روانشناسی و مشاوره در کشور را در همه لایه های اجتماعی رسوخ دهیم و از طریق برنامه هایی که در کشور وجود دارد، جاری کنیم لذا مخاطب ما باید 83 میلیون نفر ایرانی باشد نه اینکه جمعیت هدف ما کسانی باشند که دچار افسردگی هستند.
 
حاتمی گفت: طبق اعلام وزارت بهداشت حدود 23 درصد جامعه نیاز به خدمات روانشناسی دارند و ما باید برای ارتقا و حفظ رفتار سالم برنامه داشته باشیم و زوجین جوان را با فرزند پروری و مهارت زندگی آشنا کنیم.
 
وی تأکید کرد: توانمندسازی کودکان را هم تحت نظر بگیریم؛ در مدرسه نباید مشاور نباشد، بیشترین آسیب ها را در مدرسه می بینم و باید در کوتاه ترین زمان غربال گری را آغاز کنیم در غیر این صورت جامعه بیمار خواهیم داشت که اختلالات افسردگی و شخصیتی بیداد می کند که باید کنترل کنیم.
 
رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به ناچیز بودن کل بودجه سلامت کشور و ابراز تأسف از اینکه یک دهم یک درصد و آن هم متعلق به بیمارستان رازی است؛ افزود: برای بحث پیشگیری مجلس باید بودجه اختصاصی در نظر بگیرد و در سازمان نظام، اراده داریم این بحث مطالبه گری را در همه حوزه ها، به اثبات برسانیم و ما سازمان غیردولتی نیسیتم و دارای قانون خاص هستیم.
 
وی افزود: مسئولینی که می گویید طرفدار اقشار کم درآمد، آسیب ها و مردم هستید این بیمه ها را تصویب کنید که مردم کم درآمد و مستضعف بتوانند از بیمه های خدمات اجتماعی استفاده کنند نه برای کسانی که تنها تمکن مالی دارند لذا اگر می خواهید توانمندسازی کنید باید تمام اقشار و مردم بتوانند از خدمات روانشناسی استفاده کنند چون شیب جامعه ما به سمت سالمندی می رود لذا باید به فکر سلامت روان باشیم که اینکار توسط مشاوران و روانشناسان است.
 
حاتمی با اشاره به اینکه سن ازدواج به بالای 30 رسیده که فاجعه است زیرا ما برنامه ریزی نکردیم و باید بحران سالمندی را کنترل و برای آن برنامه ریزی کنیم؛ گفت: به روانشناسان توصیه می کنم در فعالیت های خود کار خود را بکنید و خودتان را معرفی کنید تا مردم شما را بشناسند اما نباید روانشناس در مطب بنشیند تا فردی مراجعه کند بلکه باید در جامعه حضور یابد.
 
وی افزود: هدف این است که در کوتاه ترین زمان ممکن، انجمن اولیا و مربیان در مدارس روانشناسان را دعوت کنند تا برای دانش آموزان صحبت کنند و اگر می خواهید موفق و تأثیرگذار باشید باید بین مردم باشید و بتوانید خودتان را به مردم معرفی کنید؛ خوشبختانه روانشناسی و مشاوره از پردرآمد ترین رشته های علمی در دنیا است اما درآمد زایی این نیست که در مطب بنشینید.
 

 
حدود ۲۰۰ هزار نیروی روانشناسی در کشور وجود دارد
معاون سازمان نظام روانشناسی نیز در این مراسم گفت: به دلیل جذابیتی که روانشناسی دارد حدود ۲۰۰ هزار نیرو در سراسر کشور داریم که ۲۷ هزار عضو رسمی ما هستند و ۳ هزار نفر در این دوره اعضای فعال که پروانه مطب دارند.

دکتر فریبرز درتاج با اشاره به اینکه استان کرمان جزو موفق ترین استان ها در حوزه روانشناسی است، گفت: به دلیل جذابیتی که روانشناسی دارد حدود 200 هزار نیرو در سراسر کشور داریم که 27 هزار عضو رسمی ما هستند و 3 هزار نفر در این دوره اعضای فعال که پروانه مطب دارند.

معاون سازمان روانشناسی و رئیس انجمن روانشناسی تربیتی با اشاره به اینکه ما به هیچ فردی در کشور مجوز نمی دهیم مگر اینکه شماره نظام روانشناسی داشته باشند، گفت: حدود 600 پروانه صادر شده و بررسی کردیم و صلاحیت افراد تشخیص داده شده لذا همه کسانی که عضو سازمان هستند اما موفق به دریافت پرونده حرفه ای نشدند در همه کلینیک ها می توانند فعالیت کنند.

وی به آزمونی برای روانشناسی اشاره کرد و گفت: یک آزمون مانند آزمون کانون وکلا خواهیم داشت تا کسانی که در این آزمون موفق شدند بتوانند پرونده حرفه ای بگیرند.

معاون سازمان روانشناسی و رئیس انجمن روانشناسی تربیتی در ادامه بیان داشت: باید سه هدف یعنی زنان، کودکان و سالمندان را کمک کنیم تا شاهد ارتقا، کارآیی، کیفیت، سلامت روانی و توانمندی همه اقشار جامعه باشیم.


دکتر محمودی، مدیرعامل موسسه خیریه یاس مهربانی در این مراسم گفت: موسسه خیریه یاس مهربانی برای توانمندسازی زنان و سالمندان و کودکان تشکیل شد؛ کودکان به دلیل اهمیت رشد ذهنی و زنان به دلیل اینکه بیش از نیمی از جمعیت را تشکیل می دهند و سالمندان که در حال حاضر حدود 30 درصد جمعیت را تشکیل می دهند لذا از تمام روانشناسان می خواهیم تا از ظرفیت آنان در این موسسه استفاده کنیم.
مرجع : خبرگزاری شبستان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

پیش از خواب این ۳ پرسش را از فرزندان بپرسید
۸ عامل طلاق زوج‌های مرفه/ از نبود فرزند مشترک تا تب مهاجرت
چرا باید روانشناسی بخوانیم؟/ اشتغال ۹۵ درصدی فارغ‌التحصیلان دکتری
نامه روسای شش انجمن علمی حوزه سلامت روان به رئیس مجلس
سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
زنان اثرگذار در تاریخ روانشناسی
جدایی یک رویداد نیست یک فرایند است
دو بیگانه همدرد، از دو خویشاوند بی‌درد یا ناهم‌درد، با هم خویشاوندترند… علی شريعتی