پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - 1 Jun 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ / ۱۶:۰۰
کد مطلب: 49007
۲
عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن‌سینا

سلامت جنسی، رفاه کامل در رابطه زناشویی است

سلامت جنسی، رفاه کامل در رابطه زناشویی است
میگنا: دکتر بهزاد قربانی افزود: رفاه کامل دو طرف در رابطه زناشویی یعنی زن و شوهر رابطه زناشویی‌ داشته باشند که مبتنی بر رضایت، خوشنودی و لذت هر دو طرف باشد، نیازهای هر دو طرف را برآورده کند و باعث بهبود کلیه روابط حاکم بر زندگی آنها شود.

دکتر قربانی درباره اینکه چه رابطه جنسی «طبیعی» تلقی می‌شود، توضیح داد: تعریف «طبیعی» یا «نرمال» در حوزه سلامت، به‌ویژه سلامت جنسی دشوار است. برای اینکه رابطه‌ای را طبیعی قلمداد کنیم، نمی‌توانیم از معیارهایی مثل تعداد رابطه، مدت رابطه، شکل رابطه و مانند اینها استفاده کنیم.

گاهی مراجعان ما این دغدغه را دارند که مثلاً تعداد رابطه زناشویی ما در هفته کم یا زیاد است. این تلقی نادرست است. ما نمی‌توانیم فرمول یا چهارچوب خاصی درباره مؤلفه‌های رابطه جنسی تعیین کنیم، بلکه معیار ما باید رضایت و لذت دو طرف باشد. بنابراین، اگر هر یک از دو طرف از رابطه زناشویی حس خوبی نداشته باشد، ما با یک رابطه غیرطبیعی مواجه‌ایم.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن‌سینا درباره علل مشکلات جنسی یادآور شد: باید توجه کنیم که علت اختلالات جنسی صرفاً جسمی یا صرفاً روانی نیست، بلکه ترکیبی از اینهاست و گاه مؤلفه‌های معنوی و اجتماعی هم در آن دخیل‌اند.

این روانپزشک با اشاره به تفاوت‌های عملکرد و نیازهای جنسی زن و مرد، گفت: زنان و مردان در رابطه جنسی از نظر فیزیولوژی و فیزیولوژی روانی با هم تفاوت دارند. برای نمونه، برای مرد آناتومی زن مهم است، اما برای زن وجوه عاطفی مهم است و وجوه جسمی چندان تعیین‌کننده نیست.

یا در رابطه جنسی، وقت مرد اوج لذت جنسی را تجربه کرد و به انزال رسید، تا چند ساعت نمی‌تواند دوباره آن را تکرار کند اما زن می‌تواند چند ارگاسم یا اوج لذت جنسی پیاپی را تجربه کند. بنابراین،‌ دو طرف باید این تفاوت‌های عملکردی و عاطفی را بدانند و درک کنند. به دلیل همین تفاوت‌هاست که آقایان باید تلاش کنند رابطه زناشویی را از منظر خانم‌ها هم ببینند و فقط در پی ارضای نیاز خود نباشند.

دکتر قربانی در ادامه افزود: گاهی رعایت نکات ساده کیفیت رابطه جنسی و غیرجنسی زوج‌ها را بسیار افزایش می‌دهد. برای نمونه، آقایان باید متوجه اهمیت پیش‌نوازی و معاشقه در رابطه زناشویی باشند. پیش از مقاربت، گفتن کلمات محبت‌آمیز و نوازش کردن می‌تواند باعث تحریک خانم و آماده شدن او برای رابطه شود و همچنین، رابطه غیرجنسی آنها را نیز بهبود بخشد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن‌سینا با تأکید بر نقش آموزش در حوزه سلامت جنسی گفت: بالا بردن آگاهی زوج‌ها درباره ابعاد مختلف سلامت جسمی و کمک به آنها برای پی بردن به تفاوت‌ها و نیازهایشان، کیفیت رابطه زوج‌ها را افزایش می‌دهد.

در واقع با آگاهی، تمرین و کسب مهارت، بدون نیاز به پرداختن هزینه‌‌ای، زن و مرد می‌توانند زندگی زناشویی بسیار موفقی داشته باشند. فقط لازم است که وقت بیشتری صرف رابطه خود کنند و تلاش کنند آگاهی‌های لازم را کسب کنند.

این روانپزشک درباره روند تشخیص و درمان اختلالات جنسی گفت: به‌طور سنتی، در صورت بروز مشکل آقایان به متخصص مردان یا اورولوژی و خانم‌ها به متخصص زنان مراجعه می‌کنند. اما همان‌طور که گفته شد، علت اختلالات جنسی فقط عضوی یا جسمی نیست و سهم عوامل روانی در بروز این اختلالات زیاد است. بنابراین، روند تشخیص و درمان اختلالات جنسی باید به‌صورت گروهی و با مشارکت تخصص‌های مختلف، از جمله روانپزشک، انجام شود. در کلینیک سلامت جنسی ابن‌سینا تخصص‌های مختلف حضور دارند تا بتوانند مشکل را از ابعاد مختلف بررسی کنند و در صورت لزوم مشاوره‌های داخلی و غدد نیز برایشان انجام می‌شود.

عضو تیم تخصصی کلینیک سلامت جنسی ابن‌سینا درباره علل روانی شایع اختلالات جنسی توضیح داد: شایع‌ترین علت روانی کاهش میل و افت عملکرد جنسی، افسردگی است. ابتلا به افسردگی باعث کاهش میل به انجام فعالیت‌های شغلی و روزمره و پایین آمدن سطح انرژی فرد شود. بنابراین، طبیعی است که میل و کیفیت عملکرد جنسی فرد افسرده کاهش پیدا کند.

در چنین مواردی، با درمان افسردگی، اختلالات جنسی نیز برطرف می‌شوند. در آن سوی طیف هم، قرار گرفتن فرد مبتلا به دوقطبی در فاز یا وضعیت شیدایی می‌تواند باعث افزایش شدید میل جنسی شود که اگر اختلال دوقطبی کنترل شود، مشکلات جنسی نیز برطرف می‌شوند.

دکتر قربانی درباره علل زمینه‌ای و محیطی اختلالات جنسی افزود: برخی بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و فشارخون بالا می‌توانند موجب بروز اختلالات عملکرد جنسی، مانند اختلال نعوظ در مردان و آنورگاسمی در زنان شوند. همچنین، مصرف برخی داروها، مانند برخی داروهای کاهش دهنده فشار خون و برخی داروهای ضدافسردگی می‌تواند علت بروز اختلالات عملکرد و میل جنسی باشد. مصرف مواد مخدر، مواد محرک و نوشیدنی‌های الکلی نیز در درازمدت می‌تواند باعث آسیب به سلامت جنسی شود.

عضو تیم تخصصی کلینیک سلامت جنسی ابن‌سینا با اشاره به بازنگری اخیر طبقه‌بندی اختلالات جنسی، چهار گروه را برای مشکلات جسمی برشمرد و توضیح داد:

دسته نخست، اختلالات میل جنسی است که می‌تواند به صورت کمبود یا زیادی میل جنسی باشد و متأسفانه اکنون در کشور، به دلایلی همچون عوض شدن سبک زندگی، افزایش مشغله‌ها و عوامل استرس‌زا و سرگرم شدن زوج‌ها در شبکه‌های اجتماعی، با معضل کاهش میل جنسی روبه‌رو هستیم.

دسته دوم، اختلالات تحریک جنسی است که در قالب اختلالات نعوظ در مردان و اختلالات ترشحی در زنان بروز پیدا می‌کند.

دسته سوم، اختلالات ارگاسم یا اوج لذت جنسی است که به‌صورت انزال زودرس، انزال دیررس و انزال خشک در آقایان و آنورگاسمی در زنان بروز می‌یابد.

دسته آخر نیز اختلالات حین رابطه جنسی است که دیسپارونی و واژینسموس در این دسته جای می‌گیرند.

دکتر قربانی زودانزالی را از جمله مشکلات شایع، به‌ویژه در مردان شهری و تحصیلکرده دانست و گفت: در برخی منابع انزال زودتر از یک دقیقه یا زودتر از دو دقیقه به‌عنوان انزال زودرس تعریف شده است، اما در این زمینه هم نمی‌توان معیارهای کمّی و عددی تعیین کرد.

بهترین تعریف زودانزالی یا انزال زودرس، انزال مرد پیش از رسیدن زن به ارگاسم است. یعنی باز هم ملاک ما رضایت و لذت دو طرف است. انزال زودرس می‌تواند دلایل جسمی و روانی داشته باشد. استرس‌های مختلف و فانتزی‌های ذهنی حین رابطه از جمله علل زودانزالی‌اند و طیفی از درمان‌های دارویی، درمان‌های شناختی و رفتاری و آموزش تکنیک‌های مفید می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.

عضو هیئت پژوهشگاه ابن‌سینا با اشاره به معضل «ازدواج وصال‌نیافته» در برخی از زوج‌ها گفت: ما گاهی با زوج‌هایی مواجه می‌شویم که به رغم گذشت چند ماه و حتی چند سال از ازدواج‌شان، هنوز با هم نزدیکی نداشته‌اند.

این زوج‌ها نه می‌توانند زندگی زناشویی طبیعی داشته باشند و نه می‌توانند به‌طور طبیعی بچه‌دار شوند. درمان این موارد نیز نیازمند کارگروهی است و متخصصان زنان، مردان، روانپزشکی و روانشناسی باید در کنار هم مسیر درمان را مشخص کنند. هسته اصلی این اختلال، ترس و اضطراب است و ما سعی می‌کنیم با تجویز داروهای ضداضطراب و مشاوره با زوج‌ها به آنها برای غلبه بر این مشکل کمک کنیم‌.

دکتر قربانی یکی از موانع روابط سالم زناشویی را باورهای فرهنگی و علمی نادرست دانست و گفت: انگاره‌هایی در ذهن برخی از زوج‌ها وجود دارد که مانع شکل‌گیری یک رابطه جنسی و غیرجنسی خوب و سالم بین آنها می‌شود.

یکی از این باورهای نادرست این است که زن نباید در رابطه زناشویی پیش‌قدم شود و انجام این کار منافی با عفت و حیا است. در حالی که بین زن و شوهر نباید چنین بازدارنده‌هایی وجود داشته باشد و هر یک از دو طرف باید بتوانند نیازهای خود را به‌راحتی بیان کنند. باور نادرست دیگر این است که مردانگی یک مرد فقط با عملکرد جنسی او تعریف می‌شود. در حالی که نمی‌توان هویت مردی را که نقش‌ها و جایگاه‌های متعددی در جامعه و خانواده دارد، فقط به عملکرد جنسی او تقلیل داد. اختلال عملکرد جنسی نیز یک مشکل یا بیماری مثل دیگر مشکلات است و با درمان برطرف می‌شود.

این روانپزشک در ادامه افزود: باور نادرست دیگر لزوم هم‌زمانی ارگاسم یا اوج لذت جنسی زن و مرد است. برخی از زوج‌ها فکر می‌کنند که اگر هم‌زمان به اوج لذت برسند، یعنی خیلی به هم علاقه‌مندند و رابطه خیلی خوبی دارند. در حالی که زن و مرد از نظر عاطفی و عملکردی با هم متفاوت‌اند و ما توصیه می‌کنیم که اول خانم به اوج لذت جنسی برسد و بعد آقا، زیرا همانطور که گفته شد، آقا بعد از انزال نمی‌تواند رابطه را ادامه دهد. همچنین، این تمرکز بر زمان‌بندی باعث استرس و تنش می‌شود و از کیفیت رابطه می‌کاهد.

یک باور اشتباه دیگر این است زوج‌ها فکر می‌کنند که رابطه جنسی خوب، فقط یعنی مقاربت. در حالی که صحبت‌های خوب و عاشقانه زن و مرد، نوازش و معاشقه نیز می‌تواند یک رابطه جنسی و زناشویی لذت‌بخش باشد.

دکتر قربانی در پایان درباره تأثیر مصرف مواد غذایی با طبع گرم و سرد بر عملکرد جنسی گفت: هنوز شواهد علمی کافی برای رد یا اثبات این نظریه‌ها وجود ندارد، اما با اطمینان می‌توان گفت که در مواردی که اختلال جنسی موقت نیست و سال‌ها فرد را درگیر کرده است، نمی‌تواند صرفاً ناظر به تغذیه باشد و باید پیگیری و درمان شود‌.

لازم به ذکر است که برنامه پایان ناباروری از برنامه های بسیار موفق گروه دانش شبکه چهارم سیما است که با مشارکت مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا از سال ۱۳۹۳، شنبه هر هفته از ساعت نوزده الی بیست روی آنتن می‌رود.
مرجع : سیناپرس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند.